Sprzęt i usługi do produkcji małoseryjnej i prototypowej

Prototypowanie elektroniki to taki zakres zagadnień, który tworzony jest przez wiele nierzadko drobnych produktów i jednostkowe usługi. Jest to na tyle szeroki asortyment wyrobów, że zdecydowana większość firm z tego obszaru nie ma kompleksowej oferty, a często nie konkuruje ze sobą. Pod prototypowanie daje się podciągnąć istotną część produktów będących w ofertach, bo mają one uniwersalny charakter i to korzystający z nich definiuje, do czego będą używane. Niemniej w ostatnich latach widać, że tak zdefiniowany rynek ewoluuje w stronę specjalizacji, a w miejsce przypadkowych wyrobów i adaptowanego sprzętu pojawiają się wersje skonstruowane specjalnie pod kątem potrzeb produkcji małych serii. Tytułowy sprzęt nie wydaje się może na pierwszy rzut oka bardzo wartościowy, niemniej w rzeczywistości stanowi cenny dodatek zapewniający kompleksowość ofert w wielu przedsiębiorstwach. Jest to też sektor rynku, w którym krajowe firmy próbują swoich sił jako producenci.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Miniaturyzacja sprzyja rynkowi urządzeń do prototypowania

Zapotrzebowanie na usługi związane z prototypowaniem elektroniki i sprzętem niezbędnym do tego ciągnie w górę miniaturyzacja. Współczesna elektronika jest coraz bardziej złożona, a jednocześnie coraz mniejsza, lżejsza, bardziej mobilna. Stąd nawet jeśli potrzebna jest tylko jedna sztuka, nie da się wykonać jej ręcznie. Montaż ręczny płytek PCB daje się wykonać w przypadku elementów o rozmiarze nie mniejszym niż 0603, o ile oczywiście nie ma obudów BGA i podobnych z padami umieszczonymi pod spodem lub wyświetlacza, który wymaga zgrzania taśmy elastycznej. Wówczas bez wsparcia się urządzeniami nie da się zmontować nawet jednej płytki. Dlatego miniaturyzacja wymusza wykonanie prototypu na bazie normalnego procesu produkcji.

Ponadto w obudowach jest coraz mniej miejsca, bo trzeba zmieścić ogromną liczbę podzespołów, pojemny akumulator, system chłodzenia, dodatkowy filtr lub ekran i oczywiście duży wyświetlacz. W efekcie wiele nowych konstrukcji pod względem precyzji wykonania, upakowania i rozwiązań konstrukcyjnych detali mechanicznych, przypomina szwajcarskie zegarki.

Pozytywnym aspektem wiążącym się z miniaturyzacją jest wzrost zaawansowania technicznego urządzeń wypychający z rynku słabszych producentów pod względem stosowanej technologii oraz w pewnym stopniu eliminujący też tandetę. Maleńkie elementy wymagają posiadania parku maszynowego najwyższej klasy.

Miniaturyzacja jest jednym z najważniejszych czynników rozwojowych dla branży elektroniki. Mamy na rynku coraz więcej urządzeń mobilnych, a więc małych i jednocześnie skomplikowanych, a poziom złożoności wielu innych produktów też stale się powiększa. Na płytkach drukowanych jest coraz ciaśniej, bo z uwagi na koszty i wymagania klientów co do funkcjonalności. Układy elektroniczne stają się bardziej złożone i upakowane na mniejszym obszarze. Elementy elektroniczne są obecnie tak małe, że łepek od szpilki jest w stanie je zakryć. A nowoczesne aplikacje IoT, układy czujnikowe lub pomiarowe muszą być miniaturowe, aby ich użycie miało sens.

Takie procesy silnie oddziałują na produkcję elektroniki, gdyż producenci muszą brać pod uwagę przy planowaniu działalności takie zjawiska i dostosowywać się, kupując odpowiednie narzędzia i sprzęt lub też oddając etapy produkcji do kooperantów.

Wpływ pandemii koronawirusa na działalność firm #10
 
Od ponad roku przy okazji wysyłania naszych ankiet pytamy firmy o to, jaki wpływ na ich biznes ma pandemia, po to, aby w większej skali i z perspektywy wielu odpowiedzi poznać skalę problemów, w jakich wszyscy tkwimy. Obojętnie jaką grupę produktową weźmiemy pod uwagę, do tej pory najwięcej odpowiedzi dotyczyło pola, że są małe spadki lub że się nic nie zmieniło. Ale tym razem pole, gdzie zgrupowano odpowiedzi, że obroty wzrosły, jest największe. Może być to sygnał, że wydarzenia rynkowe nabierają tempa, a firmy korzystają z odbicia wynikającego z poprawy sytuacji i zdjęcia obostrzeń.
Wpływ problemów z alokacją i długim czasem dostaw na działalność #7
 
Pandemia znacząco zepsuła mechanizmy przepływu towarów w ramach łańcucha dostaw komponentów elektronicznych, a jej skutkiem są wydłużające się czasy dostaw, wzrost cen materiałów i podzespołów. Te problemy rozlewają się na cały rynek, bo wiadomo, że producent, który z konieczności musiał wstrzymać projekty lub produkcję, może nie chcieć lub nie móc inwestować. Na dostawców sprzętu i usług sytuacja ta oddziałuje negatywnie w sposób pośredni, a więc ich klienci (producenci elektroniki) mają problemy oraz muszą przesuwać w czasie projekty inwestycyjne. W ten sposób problemy rozlewają się na cały rynek. Jak widzimy z danych pokazanych na wykresie, dla blisko połowy firm problemy z zaopatrzeniem są znaczącym utrudnieniem.
Spis treści
Powiązane treści
W 2022 roku globalne wydatki na sprzęt fabryczny osiągną rekordowy poziom
Rynek urządzeń do produkcji półprzewodników ma doskonałe perspektywy wzrostu
Linia produkcji małoseryjnej i prototypowej SMT
Addytywne płytki drukowane stają się rzeczywistością
Igły testowe - rodzaje i ich zastosowanie
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
Projektowanie i badania
Projektowanie elektroniki
Komunikacja
Moduły do komunikacji bezprzewodowej
Pomiary
Aparatura do badań precompliance
Komunikacja
RFID, NFC, czyli zdalna identyfikacja
Zasilanie
Podzespoły półprzewodnikowe dużej mocy
Produkcja elektroniki
Chemia i materiały do produkcji elektroniki
Zobacz więcej z tagiem: Projektowanie i badania
Gospodarka
DigiKey sponsoruje KiCad
Targi zagraniczne
30. Międzynarodowa Specjalistyczna Wystawa Produkcji, Innowacji i Rozwiązań Inżynieryjnych BALTTECHNIKA
Gospodarka
Plessey wdraża system MES od Critical Manufacturing w celu wsparcia eksperymentalnych procesów produkcji microLED
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów