Utylitarne moduły mocy

Poza podzespołami dyskretnymi ważną częścią rynku półprzewodników mocy są moduły, zawierające typowo 4–6 tranzystorów dużej mocy, połączone tak, aby tworzyły układ mostka. W modułach umieszcza się też prostownik, diody usprawniające oraz zabezpieczające, czujnik temperatury. Czasem pojawia się dodatkowy tranzystor do realizacji korekcji współczynnika mocy. Takie komponenty znajdują się w ofertach wielu producentów półprzewodników i stanowią bazę konstrukcyjną większości falowników napędów i regulatorów. Moduły stanową zwartą konstrukcję o dobrych parametrach w zakresie odprowadzania ciepła, przy jednoczesnym zapewnieniu izolacji galwanicznej od radiatora. Zapewniają łatwy montaż i sparowane elementy, pozwalają na wygodne połączenie (śruby lub konektory) i są dużo tańsze od rozwiązania na elementach dyskretnych.

Najważniejsze czynniki negatywne dla rynku
 
W zestawieniu czynników negatywnie oddziałujących na rynek podzespołów do aplikacji dużej mocy kłopoty wynikające z długich czasów dostaw wybijają się nad całą resztę. Ankietowani specjaliści wskazywali też na wysokie ceny nowoczesnych komponentów tego typu oraz ograniczoną dostępność półprzewodników SiC/GaN wynikającą z małego potencjału wytwórczego przemysłu oraz tego, że przede wszystkim elementy te trafiają do samochodów elektrycznych. Ograniczona podaż w połączeniu z dużym popytem branży motoryzacyjnej powodują, że dla "reszty" tych elementów zostaje niewiele. Na trzeciej pozycji uplasowała się silna konkurencja na rynku, która w obszarze typowych półprzewodników krzemowych jest problemem głównie ze strony producentów chińskich.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również