Bezpieczeństwo – termin bardzo szeroki
Zagadnienia bezpieczeństwa są w przypadku preparatów istotne nie tylko z uwagi na wymagania prawne, ale z tego, że zagadnienia chemiczne są co do zasady skomplikowane. Obejmują one aspekty takie jak palność, przewodzenie prądu, zawartość substancji lotnych (freony, chlor), zapach, toksyczność. Do tego dochodzi to, czy materiał powoduje korozję, zostawia osady, jest obojętny dla tworzyw, czy nie zostawia śladów a także spełnia wymagania RoHS/WEEE i podobne.
Są to kryteria charakteryzujące dojrzałe rynki. Poza wymienionymi kryteriami ważne jest, aby produkty miały certyfikaty potwierdzające jakość i bezpieczeństwo, długą datę ważności, dzięki której minimalizuje się ryzyko niewykorzystania.
Bezpieczeństwo preparatów chemicznych jest też powiązane z ekologią. W tym przypadku chodzi o to, aby używane materiały nie wyrządziły szkód majątkowych (jak pożar), nie zawierały substancji uznanych za szkodliwe i zabronione. Bezpieczeństwo to także brak negatywnego oddziaływania na środowisko oraz potwierdzony brak działań negatywnych przy stosowaniu, np. drażnienia skóry.
Bezpieczeństwo w preparatach chemicznych dotyczy także zakresu jego stosowania, np. okresu przydatności do produkcji, czasu, w jakim należy go zużyć po otwarciu opakowania, warunków przechowywania, aplikacji, zakresu temperatur przechowywania i używania, konieczności zapewnienia wentylacji, stosowania środków ochrony osobistej i postępowania w przypadku, gdyby pojawił się problem. Z pewnością opis ten jest bardzo pobieżny, niemniej sygnalizuje dość wyraźnie, że termin bezpieczeństwo jest bardzo pojemny i jednocześnie istotny. Mówiąc o bezpieczeństwie, warto precyzować, co mamy na myśli.
Rozwój technologii kołem zamachowym dla rynku
Wzrost znaczenia materiałów chemicznych w produkcji elektroniki to w dużej mierze efekt coraz większego zaawansowania urządzeń. Mniejsze odległości, większe upakowanie elementów, więcej cienkich, wrażliwych połączeń na płytkach drukowanych, większa moc cieplna tworzą wiele problemów ze stabilnością mechaniczną, bezpieczeństwem, wydzielaniem się ciepła. Preparaty chemiczne są też narzędziem pozwalającym usunąć zanieczyszczenia, resztki topników, zabezpieczyć wrażliwe elementy przed uszkodzeniem w czasie procesu lutowania, przed wnikaniem wilgoci, kurzu i innymi zagrożeniami. Stąd wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne podzespoły trzeba czasem przykleić do płytki lub chassis, z wielu miejsc ciepło można odprowadzić jedynie za pomocą materiałów termoprzewodzących. Zabezpieczenie środowiskowe wymaga umycia płytki, a następnie pokrycia jej powłokami ochronnymi (lakierem) lub zalania wnętrza obudowy żywicą. Inaczej nie ma mowy o jakości i długim czasie bezawaryjnej pracy.
Poza materiałami chemicznymi niezbędnymi do stworzenia produktu, jest jeszcze cała spora grupa wyrobów do utrzymania w dobrej kondycji linii produkcyjnej, np. do mycia szablonów.