Obudowy są atrakcyjnym dodatkiem do komponentów automatyki i podzespołów elektronicznych, które gdzieś trzeba nabyć: u producenta lub specjalizowanego dystrybutora, takiego, który jest w stanie dostarczyć produkt dopasowany do aplikacji o cechach indywidualnych lub też obudowę standardową z katalogu. Rynek obudów jest dziedziną, która odnotowuje ciągły wzrost. Wiąże się to z powszechnością stosowania tych produktów, bo każdy układ elektroniczny czy urządzenie musi być w czymś zamknięte, a także zastosowaniami specjalistycznymi, jak wykonanie przeciwwybuchowe. Asortyment produktów dostępnych na rynku ułatwia użytkownikom dobór właściwych rozwiązań do niemal każdej aplikacji.
Rynek obudów przemysłowych w Polsce charakteryzuje się dynamicznym rozwojem, napędzanym przez trendy w automatyzacji, cyfryzacji i rozwoju infrastruktury. Producenci muszą stale dostosowywać swoją ofertę do zmieniających się wymagań klientów i przepisów, inwestując w innowacje technologiczne i oferując rozwiązania "szyte na miarę". Wzrost znaczenia inteligentnych obudów i zrównoważonego rozwoju będzie w najbliższych latach kształtował ten rynek.
Jak można ocenić warunki biznesowe panujące na rynku obudów w 2024 roku?

Blisko dwie trzecie pytanych przez nas specjalistów oceniło warunki panujące na rynku jako zadowalające, reszta głosów rozłożyła się po równo na „dobre” i „kiepskie”. Dane te potwierdzają po raz kolejny dużą odporność rynku elektroniki na kryzysy i dają nadzieję, że obecny rok może zakończyć się lepszym wynikiem. Oczywiście różne opinie wynikają z tego, że pod hasłem „obudowa” kryje się wiele różnych produktów, które trafiają na wiele rynków i są wykonane z użyciem wielu materiałów. Innymi słowy, wykres oddaje średnią dla wielu branż i typów odbiorców i powinien być traktowany jako ocena dokonana z szerszej perspektywy gospodarczej.
Koszty działalności rosną
Produkcja obudów jest obszarem, w którym koszty działalności, a więc wydatki na materiały, media i koszty pracy, są dość duże a jednocześnie produkcja wymaga znacznych nakładów inwestycyjnych, m.in. na maszyny, takie jak wtryskarki i obrabiarki. Inwestycje w park maszynowy obciążają znacznie budżety firm, a jednocześnie wymierna część klientów końcowych kieruje się w wyborze produktu ceną. I w ten sposób warunki stają się trudne.
Ponadto czynnik kosztowy istotnie ogranicza szybkość penetracji rynku przez zaawansowane obudowy, a dodatkowo małe i średnie serie produkcyjne, wiele wariantów urządzeń, jakie są wytwarzane w ramach rodziny, nie dają wielu możliwości rozbicia bezzwrotnych kosztów stałych na produkcję. Dlatego sztuką jest zaproponowanie klientom kompromisu, czyli obudowy w miarę atrakcyjnej technicznie, ale możliwie niedrogiej. Inaczej klient kupi coś na Dalekim Wschodzie.
W naszych ankietach sygnalizowano nam napływ tanich produktów z Turcji w ostatnich miesiącach, które zyskują na znaczeniu w trudniejszych czasach, gdy klienci pod presją ekonomiczną godzą się na niższą jakość kosztem ceny. Pozytywnym zjawiskiem jest większe zainteresowanie nowoczesnymi rozwiązaniami na rynku i zwracanie uwagi na jakość produktu. Negatywnym jest nadal mała liczba nowych inwestycji w sektorze prywatnym.