Obudowy i szafy dla elektroniki i przemysłu

Cechą charakterystyczną rynku obudów jest szerokie spektrum odbiorców, którzy nie ograniczają się do jednego sektora ani nawet branży. Dzięki temu popyt na takie produkty jest stosunkowo stabilny, bo uśrednia on wiele drobnych strumieni sprzedaży z różnych sektorów. Stabilizuje to warunki biznesowe na rynku i uodparnia je na zmiany koniunktury. Skutkiem istnienia bardzo szerokiego rynku jest duża konkurencja. Dostawców obudów jest wielu, zwłaszcza tych najpopularniejszych serii. Konkurencję tradycyjnie zaostrzają firmy dalekowschodnie, które sprzedają w modelu B2C. Problemem są też cały czas łańcuchy dostaw oraz zmienne koszty surowców. Dodatkowo klienci często nie mają wystarczającej wiedzy technologicznej, co prowadzi do wyboru niewłaściwych produktów.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Obudowy są atrakcyjnym dodatkiem do komponentów automatyki i podzespołów elektronicznych, które gdzieś trzeba nabyć: u producenta lub specjalizowanego dystrybutora, takiego, który jest w stanie dostarczyć produkt dopasowany do aplikacji o cechach indywidualnych lub też obudowę standardową z katalogu. Rynek obudów jest dziedziną, która odnotowuje ciągły wzrost. Wiąże się to z powszechnością stosowania tych produktów, bo każdy układ elektroniczny czy urządzenie musi być w czymś zamknięte, a także zastosowaniami specjalistycznymi, jak wykonanie przeciwwybuchowe. Asortyment produktów dostępnych na rynku ułatwia użytkownikom dobór właściwych rozwiązań do niemal każdej aplikacji.

Rynek obudów przemysłowych w Polsce charakteryzuje się dynamicznym rozwojem, napędzanym przez trendy w automatyzacji, cyfryzacji i rozwoju infrastruktury. Producenci muszą stale dostosowywać swoją ofertę do zmieniających się wymagań klientów i przepisów, inwestując w innowacje technologiczne i oferując rozwiązania "szyte na miarę". Wzrost znaczenia inteligentnych obudów i zrównoważonego rozwoju będzie w najbliższych latach kształtował ten rynek.

Jak można ocenić warunki biznesowe panujące na rynku obudów w 2024 roku?

Blisko dwie trzecie pytanych przez nas specjalistów oceniło warunki panujące na rynku jako zadowalające, reszta głosów rozłożyła się po równo na „dobre” i „kiepskie”. Dane te potwierdzają po raz kolejny dużą odporność rynku elektroniki na kryzysy i dają nadzieję, że obecny rok może zakończyć się lepszym wynikiem. Oczywiście różne opinie wynikają z tego, że pod hasłem „obudowa” kryje się wiele różnych produktów, które trafiają na wiele rynków i są wykonane z użyciem wielu materiałów. Innymi słowy, wykres oddaje średnią dla wielu branż i typów odbiorców i powinien być traktowany jako ocena dokonana z szerszej perspektywy gospodarczej.

Koszty działalności rosną

Produkcja obudów jest obszarem, w którym koszty działalności, a więc wydatki na materiały, media i koszty pracy, są dość duże a jednocześnie produkcja wymaga znacznych nakładów inwestycyjnych, m.in. na maszyny, takie jak wtryskarki i obrabiarki. Inwestycje w park maszynowy obciążają znacznie budżety firm, a jednocześnie wymierna część klientów końcowych kieruje się w wyborze produktu ceną. I w ten sposób warunki stają się trudne.

Ponadto czynnik kosztowy istotnie ogranicza szybkość penetracji rynku przez zaawansowane obudowy, a dodatkowo małe i średnie serie produkcyjne, wiele wariantów urządzeń, jakie są wytwarzane w ramach rodziny, nie dają wielu możliwości rozbicia bezzwrotnych kosztów stałych na produkcję. Dlatego sztuką jest zaproponowanie klientom kompromisu, czyli obudowy w miarę atrakcyjnej technicznie, ale możliwie niedrogiej. Inaczej klient kupi coś na Dalekim Wschodzie.

W naszych ankietach sygnalizowano nam napływ tanich produktów z Turcji w ostatnich miesiącach, które zyskują na znaczeniu w trudniejszych czasach, gdy klienci pod presją ekonomiczną godzą się na niższą jakość kosztem ceny. Pozytywnym zjawiskiem jest większe zainteresowanie nowoczesnymi rozwiązaniami na rynku i zwracanie uwagi na jakość produktu. Negatywnym jest nadal mała liczba nowych inwestycji w sektorze prywatnym.

Spis treści
Powiązane treści
Profesjonalne obudowy EMKO Case – idealne rozwiązanie dla przemysłu i IPC
Obudowy gwarantujące bezpieczeństwo i niezawodność
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
Projektowanie i badania
Projektowanie elektroniki
Komunikacja
Moduły do komunikacji bezprzewodowej
Pomiary
Aparatura do badań precompliance
Komunikacja
RFID, NFC, czyli zdalna identyfikacja
Zasilanie
Podzespoły półprzewodnikowe dużej mocy
Produkcja elektroniki
Chemia i materiały do produkcji elektroniki
Zobacz więcej z tagiem: Komponenty
Gospodarka
Navitas Semiconductor ogłasza strategiczne partnerstwo z GigaDevice
Gospodarka
Heilind Electronics od 10 lat na rynku europejskim
Gospodarka
Renesas stawia na bezpieczeństwo – zaawansowane systemy wideo nowej generacji dla motoryzacji
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów