Szafy przemysłowe

Duże szafy przemysłowe stanowią odrębną i wartościową grupę produktową, która jest wykorzystywana do montażu urządzeń do rozdziału energii, sterowników i napędów przemysłowych oraz oczywiście systemów teleinformatycznych. Produkty takie, choć często znajdziemy w ofercie dostawców sprzedających również mniejsze gabarytowo obudowy, konstrukcyjnie różnią się znacząco od tych ostatnich.
Szafy są zwykle wypakowane sprzętem, a ich typowe zastosowanie to "centrum informatyczne" firmy, zawierające serwer, sprzęt sieciowy, centralę telefoniczną, system zasilania gwarantowanego, system alarmowy, rejestrator wideo z kamer monitoringu, system archiwizacji danych i podobne urządzenia. Z punktu widzenia biznesu, sprzęt taki stanowi rdzeń infrastruktury technicznej firmy, stąd obudowa, która je mieści, musi być nie tylko wysokiej jakości, ale zawierać szereg przemyślanych rozwiązań umożliwiających rozbudowę wraz z przedsiębiorstwem, wydajne chłodzenie, serwis i obsługę techniczną urządzeń i podobne czynniki. Taką obudowę kupuje się na lata, stąd szafy można traktować jako niszową na rynku obudów kategorię, ale wartościową. Widać to też po stronie producentów i dostawców. O ile małe obudowy sprzedaje i produkuje wiele firm, o tyle dostawców szaf, zwłaszcza tych najlepszych, jest znacznie mniej.

Taki sprzęt bazuje na profilach metalowych tworzących szkielet, do których dołączane są ściany, podłoga, sufit – w różnych wykonaniach, aczkolwiek zazwyczaj standaryzowanych pod względem wymiarów. Pozwala to na ich modułowe zestawianie, łatwe prowadzenie ciągów elektrycznych, rozbudowę o klimatyzatory itd. Szafy wykonywane są zazwyczaj z blachy stalowej, często fosforanowanej i malowanej, dla zapewnienia lepszej odporności.
Szafy najczęściej nie mają z góry zdefiniowanej konstrukcji, a większość producentów pozwala na ich kompozycję z elementów składowych. Użytkownik może dobierać nie tylko wielkość, ale też sposób łączenia, materiał drzwi itd., a do tego często różne urządzenia dodatkowe (wentylatory, klimatyzatory, systemy rozdziału energii, panele oświetleniowe) oraz osprzęt (np. mocowania, haki, nogi, itd.).
Najważniejsze trendy pozytywne dla rozwoju rynku obudów

Zestawienie czynników, które w pozytywny sposób oddziałują na rynek obudów, zawiera trzy kryteria o podobnym udziale, wyraźnie wybijające się nad resztę. Zainteresowanie jakością to trend zmieniający od wielu lat branżę elektroniki w Polsce. Szybki rozwój rynku elektroniki zwiększa asortyment produktów oraz liczbę klientów, a możliwość nadania projektowanemu urządzeniu cech niepowtarzalnych jest coraz bardziej istotna na silnie konkurencyjnym rynku. Takie możliwości zapewnia dzisiaj większość producentów obudów i jak widać z wykresu są to usługi poszukiwane przez klientów. Można powiedzieć, że na przestrzeni ostatnich lat stały się dla omawianego rynku standardem.