Obudowy i szafy dla elektroniki i przemysłu

Cechą charakterystyczną rynku obudów jest szerokie spektrum odbiorców, którzy nie ograniczają się do jednego sektora ani nawet branży. Dzięki temu popyt na takie produkty jest stosunkowo stabilny, bo uśrednia on wiele drobnych strumieni sprzedaży z różnych sektorów. Stabilizuje to warunki biznesowe na rynku i uodparnia je na zmiany koniunktury. Skutkiem istnienia bardzo szerokiego rynku jest duża konkurencja. Dostawców obudów jest wielu, zwłaszcza tych najpopularniejszych serii. Konkurencję tradycyjnie zaostrzają firmy dalekowschodnie, które sprzedają w modelu B2C. Problemem są też cały czas łańcuchy dostaw oraz zmienne koszty surowców. Dodatkowo klienci często nie mają wystarczającej wiedzy technologicznej, co prowadzi do wyboru niewłaściwych produktów.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Kastomizacja – słowo klucz do rynku

Z roku na rok producenci obudów biorą na swoje barki coraz więcej zadań związanych z konstrukcją urządzeń elektronicznych, a usługi indywidualizacji produktów seryjnych, takie jak frezowanie, otworowanie itp., stały się już normalną i obowiązkową częścią tytułowego biznesu. Poza obróbką mechaniczną, taką jak wiercenie otworów lub frezowanie, dotyczy to także integracji klawiatury, wyświetlacza wraz z szybą ochronną, panelu frontowego, systemu uszczelnienia i innych opcji związanych z zabezpieczeniem konstrukcji przed wpływem środowiska. W praktyce problemy z konstrukcją mechaniczną zawsze się pojawiają i nie są proste do rozwiązania, stąd możliwość skorzystania z pomocy kogoś, kto weźmie całość problemów na siebie, jest w branży cenną wartością. Można też powiedzieć, że klienci nie chcą tworzyć u siebie wyspecjalizowanych komórek organizacyjnych wykonujących personalizację obudów, wolą dopłacić i dostać produkt przygotowany pod ich specyficzne wymagania. To jest specjalizacja i koncentrowanie się na rdzeniu aktywności biznesowej.

Oferta usług oferowanych przez dostawców obudów się poszerza, bo takie oczekiwania mają dzisiaj klienci, którzy często nie dysponują parkiem maszynowym, aby takie operacje wykonywać samodzielnie oraz nie mają takich kompetencji. Kompleksowa obsługa nie jest pustym hasłem, ale dzisiaj definiuje w wielu firmach podejście do biznesu.

Ocena stopnia specjalizacji dostawców obudów

Dla ok. 40% firm obudowy tworzą oś aktywności biznesowej i są najważniejszym produktem. Dla takiej samej części dostawców obudowy są jednym z wielu indeksów w ofercie i jedynie dodatkiem do większej całości. Obudowy dla firm dystrybucyjnych są z reguły jedną z wielu części biznesu, mniej lub bardziej ważną, ale prawie zawsze obecną w sprzedaży. Są atrakcyjnym dodatkiem do komponentów automatyki i podzespołów elektronicznych, które gdzieś trzeba nabyć: u producenta lub specjalizowanego dystrybutora, takiego który jest w stanie dostarczyć produkt dopasowany do aplikacji o cechach indywidualnych lub też wersję standardową z katalogu. Jako niezbędny komponent każdego urządzenia technicznego są zawsze potrzebne i poszukiwane, a duży popyt przy rosnącym ciągle rynku elektroniki zapewnia poprzez dużą wielkość sprzedaży możliwość oparcia na nich działalności (specjalizacji).

Drugim istotnym czynnikiem związanym z popytem na indywidualizację obudów i obróbkę mechaniczną są koszty. Przygotowanie produktu o cechach indywidualnych (tzw. full custom) wiąże się ze sporymi wydatkami. Trzeba wykonać projekt, uzgodnić go z klientem, potem prototypy i serie próbne. Konieczne jest wykonanie oprzyrządowania, np. formy wtryskowej. To są tzw. NRE, czyli bezzwrotne koszty inżynierskie na przygotowanie. Takie wydatki muszą być pokryte i rzadko zdarza się, aby klient pokrywał je z góry w całości. Raczej rozkłada się je na wiele części, zwiększając cenę produktu o niewielki ułamek. Aby to zadziałało, konieczne jest zdefiniowanie minimum zakupowego MOQ (Minimum Order Quantity) np. na 1000 sztuk.

Dla specjalistycznych urządzeń, krótkich serii projektowych, to minimum zakupowe jest trudne do akceptacji, stąd indywidualizacja obudów seryjnych bywa lepszym rozwiązaniem, bo uwalnia od sprostania wymaganiom dużego MOQ.

Ostatni czynnik sprzyjający indywidualizacji wyrobów seryjnych to czas, jaki jest konieczny do uruchomienia produkcji wolumenowej produktów full custom. Projekt, poprawki, prototypy, znowu poprawki, uzgodnienia, akceptacje zajmują mnóstwo czasu i przesuwają rynkową premierę. W obecnych czasach dla wielu firm długie czekanie nie wchodzi w grę.

Modułowość i systemowość

Podobne znaczenie jak indywidualizacja wyrobów katalogowych ma jeszcze modułowość i rozwiązania systemowe obudów. Polega to na stworzeniu przez producenta serii wielu elementów składowych, które do siebie pasują i następnie pozwalają tworzyć rozwiązania dopasowane. To idea podobna do klocków Lego, z których buduje się większą całość. Modułowe rozwiązania tworzą serię i zawierają pakiet elementów podstawowych plus akcesoria montażowe, chłodzenie, przepusty lub nóżki, często w kilku wariantach kolorystycznych.

Taki zestaw elementów systemowych pozwala w wielu wypadkach złagodzić negatywne skutki wielu ograniczeń i problemów z szeroką ofertą, chęcią zapewnienia indywidualnych cech wzorniczych oraz dopasowania obudowy do wymagań aplikacyjnych. Kiedyś modułowość dotyczyła kompletnej marki i wszystkich wyrobów producenta, dzisiaj coraz częściej dotyczy ona serii lub jednej rodziny, w ramach której daje się wymiennie używać poszczególnych detali. Na rynku są producenci, u których taką modułowość widać na pierwszy rzut oka, np. Phoenix Contact lub Bopla.

Najważniejsze czynniki negatywne dla rynku obudów

Najbardziej istotne czynniki przeszkadzające w rozwoju biznesu to rosnące koszty: produkcji, materiałów oraz pracy, które zmniejszają marżę produktową oraz wywołują konieczność podwyżek cen. Większe koszty zaostrzają też konkurencję na rynku i zmuszają wielu odbiorców do oszczędności, w tym do zmiany dostawców na tańszych, także tych z Dalekiego Wschodu. Poza czynnikami kosztowymi negatywny wpływ na rynek ma brak wiedzy klientów na temat zagadnień jakości w obudowach, a więc zdolności do wnikliwej oceny jakości produktów. Jeszcze dalej ulokowały się czynniki związane ogromnym asortymentem tego typu produktów, w którym coraz trudniej mieć rozeznanie.

Jakość przede wszystkim

W perspektywie ostatniej dekady na rynku wyraźnie widoczny jest trend szybkiej ewolucji technicznej obudów, nieustannie kierującej rynek w stronę wysokiej jakości, zaawansowania technicznego (precyzji) oraz nowoczesnego wzornictwa i lepszych materiałów. Producenci zainwestowali w rozwój parku maszynowego, a więc w nowoczesne obrabiarki, wtryskarki, wykrawarki, centra CNC, drukarki 3D, a także w narzędziownie oraz rozszerzyły potencjał informatyczny w zakresie projektowania i zarządzania produkcją. Efekty tych działań są widoczne gołym okiem i podczas dotykania. Coraz mniej mamy też prostoty kształtów przejawiającej się w prostopadłościennej konstrukcji. Jeśli chodzi o wzornictwo, to także producenci nie mają się czego wstydzić.

Producenci i dystrybutorzy utrzymują też stany magazynowe pozwalające im dostarczać większość produktów praktycznie od ręki. Poszerzyli też znacznie sieć sprzedaży o dystrybutorów, nierzadko sieć dystrybucji jest bardzo rozległa. Zmiana ta może nie wydawać się aż tak istotna, ale dla niewielkich i firm skupionych na rynkowych niszach nierzadko oczekiwanie na dostawę było sporym ograniczeniem, głównie tych skupionych na projektach szytych na miarę, które realizuje się pod zamówienie w krótkim czasie.

Najważniejsze dla klientów cechy oferty brane pod uwagę przy wyborze dostawcy obudów

W obecnych czasach ogólnej niepewności w obudowach najważniejszy jest termin wykonania lub dostawy tych produktów. To pokłosie problemów z zaopatrzeniem, zerwanymi łańcuchami dostaw oraz trwającą wojną na Ukrainie. Kolejny czynnik o mniej więcej podobnym znaczeniu to niska cena. Kilka lat temu cena była na trzeciej pozycji od góry, teraz awansowała na miejsce drugie, zapewne z uwagi na gorszą sytuację w gospodarce i oszczędności klientów. Pozostałe trzy kryteria to jest jakość, dostępność wersji na zamówienie, marka producenta itd., ma podobne znaczenie. Niemniej faktem jest, że znaczenie dostępności kastomizacji i usług modyfikacji wyrobów katalogowych nigdy wcześniej nie było notowane tak wysoko. Prawdopodobnie klienci są dzisiaj wystarczająco świadomi, ile można zyskać w ten sposób wartości po stronie produktu i wzornictwa i sięgają po te możliwości. W czasach niepewności rynkowej dopasowanie wyrobów seryjnych jest też sposobem na to, aby mieć coś innego od katalogu bez konieczności zamawiania dużych serii.

Spis treści
Powiązane treści
Profesjonalne obudowy EMKO Case – idealne rozwiązanie dla przemysłu i IPC
Obudowy gwarantujące bezpieczeństwo i niezawodność
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
Projektowanie i badania
Projektowanie elektroniki
Komunikacja
Moduły do komunikacji bezprzewodowej
Pomiary
Aparatura do badań precompliance
Komunikacja
RFID, NFC, czyli zdalna identyfikacja
Zasilanie
Podzespoły półprzewodnikowe dużej mocy
Produkcja elektroniki
Chemia i materiały do produkcji elektroniki
Zobacz więcej z tagiem: Komponenty
Gospodarka
Navitas Semiconductor ogłasza strategiczne partnerstwo z GigaDevice
Gospodarka
Heilind Electronics od 10 lat na rynku europejskim
Gospodarka
Renesas stawia na bezpieczeństwo – zaawansowane systemy wideo nowej generacji dla motoryzacji
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów