Obudowy i szafy dla elektroniki i przemysłu

Cechą charakterystyczną rynku obudów jest szerokie spektrum odbiorców, którzy nie ograniczają się do jednego sektora ani nawet branży. Dzięki temu popyt na takie produkty jest stosunkowo stabilny, bo uśrednia on wiele drobnych strumieni sprzedaży z różnych sektorów. Stabilizuje to warunki biznesowe na rynku i uodparnia je na zmiany koniunktury. Skutkiem istnienia bardzo szerokiego rynku jest duża konkurencja. Dostawców obudów jest wielu, zwłaszcza tych najpopularniejszych serii. Konkurencję tradycyjnie zaostrzają firmy dalekowschodnie, które sprzedają w modelu B2C. Problemem są też cały czas łańcuchy dostaw oraz zmienne koszty surowców. Dodatkowo klienci często nie mają wystarczającej wiedzy technologicznej, co prowadzi do wyboru niewłaściwych produktów.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Zdefiniować obudowę

Hasło "obudowy" to pojęcie bardzo ogólne, za którym kryje się ogromna liczba produktów przeznaczonych do różnych zastosowań, wykonanych z różnych materiałów, o różnej wielkości. Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę obudowy do zastosowań w elektronice, nadal asortyment jest bardzo szeroki i co gorsza, trudny do kategoryzacji. Podział rynku jest przez to trudny, ale niestety niezbędny, aby dostawca i klient mówili wspólnym językiem. Warto zatem krótko i ogólnie opisać branżę.

Najprostszy podział obudów dla elektroniki dotyczy materiałów konstrukcyjnych, czyli mamy metale i tworzywa sztuczne (plastik). Może to być stal – zazwyczaj malowana proszkowo lub pokrywana galwaniczne, nierdzewna lub w wersji specjalnej, np. kwasoodporna. Jako metal używane jest też aluminium, zdecydowanie zaś rzadziej inne metale, jak cynk i mosiądz w postaci stopów. Stal zapewnia dużą wytrzymałość mechaniczną, dobrą izolację termiczną i elektromagnetyczną, do tego daje możliwość względnie łatwego czyszczenia, stąd też jest materiałem typowym – szczególnie do większych obudów, skrzynek instalacyjnych i szaf. Blachy stalowe są też materiałem najtańszym w tej kategorii.

Wykorzystywane tworzywa sztuczne to głównie ABS, polistyren, poliamid i poliwęglan, które różnią się głównie odpornością na temperaturę i narażenia mechaniczne. Tworzywa te są często modyfikowane za pomocą dodatków (komponentów), takich jak włókno szklane.

Jaka jest aktualna koniunktura w sektorze obudów?

Ocena aktualnej koniunktury w sektorze obudów dla elektroniki i przemysłu niewiele się różni od tej, którą pokazujemy na innym wykresie dla całego 2024 roku. Oznacza to, że sytuacja niewiele się zmienia, ale kierunek zmian jest na plus. Rynek trwa w zawieszeniu w oczekiwaniu na koniec wojny, ożywienie, wyczekuje wzrostu inwestycji i nowych projektów wynikających z poprawy sytuacji w łańcuchu dostaw, funduszy KPO itd. Trzeba się cieszyć, że pojawiło się małe zielone pole w sytuacji niepewności, inflacji i wzrostu cen nośników energii oraz kosztów pracy.

Kolejny podział może być dokonywany pod względem wielkości obudów. Oferta obejmuje wersje małogabarytowe (głównie dla sprzętu konsumenckiego, automatyki budynkowej, małych systemów przemysłowych), w dalszej kolejności są wersje kompaktowe, a więc niewielkie szafki sterownicze i elektryczne, obudowy dla urządzeń przemysłowych. Kolejny krok to duże szafy dla potrzeb IT i systemów sterowania w przemyśle, na kompletne systemy dystrybucji energii oraz inne obudowy o charakterze specjalistycznym, czyli dopasowane do zastosowania.

Dalszy podział może być wykonywany pod względem aplikacyjnym. W tym zakresie można wyróżnić obudowy dla małych urządzeń elektronicznych, w tym elektroniki mobilnej, obudowy przemysłowe (np. na szynę), modułowe do zestawiania w większe instalacje, szafki instalacyjne do montażu systemów i instalacji, aparatury elektrycznej, i elektronicznej oraz komponentów automatyki oraz duże szafy dla urządzeń przemysłowych, infrastruktury IT, a więc serwery wraz z układami chłodzenia i zasilania. Kolejna grupa to specjalistyczne rozwiązania: rackowe, z atestem przeciwybuchowym lub dla przemysłu spożywczego.

Spis treści
Powiązane treści
Profesjonalne obudowy EMKO Case – idealne rozwiązanie dla przemysłu i IPC
Obudowy gwarantujące bezpieczeństwo i niezawodność
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
Projektowanie i badania
Projektowanie elektroniki
Komunikacja
Moduły do komunikacji bezprzewodowej
Pomiary
Aparatura do badań precompliance
Komunikacja
RFID, NFC, czyli zdalna identyfikacja
Zasilanie
Podzespoły półprzewodnikowe dużej mocy
Produkcja elektroniki
Chemia i materiały do produkcji elektroniki
Zobacz więcej z tagiem: Komponenty
Gospodarka
Navitas Semiconductor ogłasza strategiczne partnerstwo z GigaDevice
Gospodarka
Heilind Electronics od 10 lat na rynku europejskim
Gospodarka
Renesas stawia na bezpieczeństwo – zaawansowane systemy wideo nowej generacji dla motoryzacji
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów