Zdefiniować obudowę

Hasło "obudowy" to pojęcie bardzo ogólne, za którym kryje się ogromna liczba produktów przeznaczonych do różnych zastosowań, wykonanych z różnych materiałów, o różnej wielkości. Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę obudowy do zastosowań w elektronice, nadal asortyment jest bardzo szeroki i co gorsza, trudny do kategoryzacji. Podział rynku jest przez to trudny, ale niestety niezbędny, aby dostawca i klient mówili wspólnym językiem. Warto zatem krótko i ogólnie opisać branżę.
Najprostszy podział obudów dla elektroniki dotyczy materiałów konstrukcyjnych, czyli mamy metale i tworzywa sztuczne (plastik). Może to być stal – zazwyczaj malowana proszkowo lub pokrywana galwaniczne, nierdzewna lub w wersji specjalnej, np. kwasoodporna. Jako metal używane jest też aluminium, zdecydowanie zaś rzadziej inne metale, jak cynk i mosiądz w postaci stopów. Stal zapewnia dużą wytrzymałość mechaniczną, dobrą izolację termiczną i elektromagnetyczną, do tego daje możliwość względnie łatwego czyszczenia, stąd też jest materiałem typowym – szczególnie do większych obudów, skrzynek instalacyjnych i szaf. Blachy stalowe są też materiałem najtańszym w tej kategorii.
Wykorzystywane tworzywa sztuczne to głównie ABS, polistyren, poliamid i poliwęglan, które różnią się głównie odpornością na temperaturę i narażenia mechaniczne. Tworzywa te są często modyfikowane za pomocą dodatków (komponentów), takich jak włókno szklane.
Jaka jest aktualna koniunktura w sektorze obudów?

Ocena aktualnej koniunktury w sektorze obudów dla elektroniki i przemysłu niewiele się różni od tej, którą pokazujemy na innym wykresie dla całego 2024 roku. Oznacza to, że sytuacja niewiele się zmienia, ale kierunek zmian jest na plus. Rynek trwa w zawieszeniu w oczekiwaniu na koniec wojny, ożywienie, wyczekuje wzrostu inwestycji i nowych projektów wynikających z poprawy sytuacji w łańcuchu dostaw, funduszy KPO itd. Trzeba się cieszyć, że pojawiło się małe zielone pole w sytuacji niepewności, inflacji i wzrostu cen nośników energii oraz kosztów pracy.
Kolejny podział może być dokonywany pod względem wielkości obudów. Oferta obejmuje wersje małogabarytowe (głównie dla sprzętu konsumenckiego, automatyki budynkowej, małych systemów przemysłowych), w dalszej kolejności są wersje kompaktowe, a więc niewielkie szafki sterownicze i elektryczne, obudowy dla urządzeń przemysłowych. Kolejny krok to duże szafy dla potrzeb IT i systemów sterowania w przemyśle, na kompletne systemy dystrybucji energii oraz inne obudowy o charakterze specjalistycznym, czyli dopasowane do zastosowania.
Dalszy podział może być wykonywany pod względem aplikacyjnym. W tym zakresie można wyróżnić obudowy dla małych urządzeń elektronicznych, w tym elektroniki mobilnej, obudowy przemysłowe (np. na szynę), modułowe do zestawiania w większe instalacje, szafki instalacyjne do montażu systemów i instalacji, aparatury elektrycznej, i elektronicznej oraz komponentów automatyki oraz duże szafy dla urządzeń przemysłowych, infrastruktury IT, a więc serwery wraz z układami chłodzenia i zasilania. Kolejna grupa to specjalistyczne rozwiązania: rackowe, z atestem przeciwybuchowym lub dla przemysłu spożywczego.