Miniaturyzacja postępuje

Miniaturyzacja złączy to proces ciągły dotyczący całego asortymentu. Kolejne generacje urządzeń elektronicznych są coraz mniejsze i jednocześnie bardziej złożone. Podzespoły elektroniczne też stają się coraz mniejsze i takie oczekiwania są także w stosunku do złączy, w których trend ten pozwala również na obniżkę kosztów produkcji i transportu. Elementy elektromechaniczne, czyli przekaźniki, potencjometry i złącza zawsze były duże w porównaniu do całej reszty, stąd ich miniaturyzacja pozwala utrzymać proporcje i zapewnić, aby nie były komponentami, które determinują wymiary aplikacji.
W przypadku złączy silnoprądowych zmniejszanie wymiarów jest utrudnione z uwagi na przenoszone duże moce, wysokie napięcia czy wzrost temperatury. Ograniczenia wynikają z wytrzymałości napięciowej, stabilności mechanicznej, powierzchni kontaktu, przekroju pinów i podobnych właściwości. Ale mimo to kolejne generacje są mniejsze dzięki lepszym tworzywom sztucznym, które są wzmacniane mechanicznie za pomocą włókien szklanych i kompozytów, bo zapewniają wysoką stabilność mechaniczną obudowy w szerokim zakresie temperatur. Dzięki temu nawet zwiększone nagrzewanie styków nie powoduje deformacji zagrażającej jakości połączenia.
Są też systemy docisku styków zapewniających małą rezystancję kontaktu oraz lepszym stopom i pokryciom części metalowych. Celem jest zapewnienie niskiej rezystancji przy dużej odporności na ścieranie, utlenianie i wypalanie materiału na skutek iskrzenia. Stosowane techniki są tutaj bardzo wyrafinowane i obejmują m.in. dyfuzję domieszek, obróbkę cieplno-chemiczną, utwardzanie radiacyjne albo napawanie plazmowe.
Branże o największym potencjale zakupowym w zakresie złączy silnoprądowych

Przemysł oraz energetyka to dwa najważniejsze sektory pod kątem potencjału zakupowego w zakresie złączy silnoprądowych, co z pewnością trudno uznać za zaskakujące, bowiem obszary te stanowią naturalny obszar aplikacyjny dla tych elementów, służących do podłączania zasilania, elementów wykonawczych, silników maszyn i wszystkich innych odbiorników pobierających znaczną moc. Poza tymi obszarami omawiane złącza trafiają do aplikacji transportu kołowego i szynowego, w którym także jest coraz więcej elektroniki i systemów zasilania energią odnawialną. Ta ostatnia grupa w ostatnich latach znacznie zyskała na znaczeniu.