Internet rzeczy motorem rozwoju rynku mikrokontrolerów

| Gospodarka Artykuły

Rosnący rynek mikrokontrolerów wykorzystywanych w urządzeniach tworzących Internet rzeczy (IoT) ma pozytywny wpływ na ogólny wzrost rynku MCU. Według IHS rynek układów stosowanych w podłączonych do sieci samochodach, elektronice noszonej, automatyce budynków i innych aplikacjach IoT ma wzrosnąć z 1,7 mld w 2014 r. do 2,8 mld dolarów w roku 2019, przy rocznej stopie wzrostu CAGR wynoszącej 11%. Oczekuje się przy tym, że stopa wzrostu CAGR całego rynku MCU wynosić będzie w tym czasie tylko 4%. Zdaniem analityków IHS, gdyby nie wpływ aplikacji związanych z Internetem rzeczy rynek MCU przeżywałby do końca dekady okres stagnacji.

Internet rzeczy motorem rozwoju rynku mikrokontrolerów

IHS dzieli rynek Internetu przedmiotów na trzy odrębne kategorie: kontrolerów - takich jak komputery PC i smartfony, infrastrukturę - taką jak routery i serwery oraz węzły - takie jak telewizja przemysłowa (CCTV), kamery, sygnalizacja świetlna. Zdaniem Toma Hackenberga, analityka z IHS, każda z tych kategorii stanowi wyraźną szansę dla dostawców sprzętu, oprogramowania i usług.

Biorąc pod uwagę, że łączność w Internecie przedmiotów wymaga nowego podejścia do funkcjonalności układów elektronicznych, wiele firm półprzewodnikowych rozpoczęło już opracowywanie rozwiązań dla IoT. Wśród dostawców półprzewodników skupiających swoje strategie wokół Internetu rzeczy są takie firmy, jak Atmel Corporation, Broadcom, Cisco Systems, Freescale Semiconductor, Infineon Technologies, Intel, Microchip Technologies, NXP, Qualcomm, Renesas Electronics Corporation czy Texas Instruments.

źródło: IHS