Nadpodaż NAND Flash może doprowadzić do spadku cen na początku przyszłego roku
| Gospodarka ArtykułyPamięci NAND flash stosowane są w urządzeniach elektronicznych powszechnie. Znajdują się w smartfonach, tabletach, przenośnych komputerach oraz w licznych urządzeniach IoT, które pojawiają się i znikają z naszego codziennego życia. W ubiegłym roku popyt na układy NAND flash przewyższył podaż, co spowodowało wzrost cen. DRAMeXchange przewiduje, że trend ten w pierwszym kwartale 2018 roku ulegnie zmianie.
Tradycyjnie najgorętszym okresem sprzedaży w branży technologicznej jest kwartał czwarty, podczas gdy pierwszy jest zwykle jednym z okresów najsłabszych. DRAMeXchange szacuje, że z uwagi na zwiększoną produkcję i sezonowe spowolnienie ogólny popyt w I kwartale 2018 r. spadnie o 15% w porównaniu do IV kwartału roku 2017. Jedynym zastrzeżeniem jest to, że popyt na rynku serwerów powinien kształtować się względnie płasko.
Nadwyżka układów NAND flash na rynku oznacza, że ceny kontraktowe dysków SSD i produktów powiązanych w pierwszym kwartale spadną, co może być dobrą wiadomością dla tych, którzy właśnie w nadchodzących miesiącach chcą zaopatrzyć się w dyski SSD o dużej pojemności.
Przez cały 2017 r. producenci borykali się z rosnącym popytem. Przeszkodą w produkcji pamięci flash okazało się przejście z 2D-NAND do 3D-NAND, co również zaostrzyło podwyżki cen. Zapotrzebowanie na rynku tabletów i notebooków wzrosło, w czasie gdy popyt na serwery szczególnie obciążył dostawy. DRAMeXchange zwraca uwagę, że uruchomienie produkcji iPhone'a 8, iPhone'a 8 Plus oraz iPhone'a X - a wszystkie te modele mogą mieć pojemność do 256 GB - oraz zapotrzebowanie na dyski SSD w sektorze komputerów PC dodatkowo zwiększyło rynkową presję.
- Wraz z ciągłym zwiększaniem pojemności pamięci 3D-NAND, podaż ostatecznie zaspokoi popyt, osiągając tym samym równowagę rynkową i skutkując stabilnymi lub nieco wyższymi cenami kontraktów - zauważa TrendForce. - DRAMeXchange spodziewa się, że NAND Flash doświadczy kolejnej rundy nadpodaży, prowadzącej do obniżenia cen produktów końcowych i większej skłonności producentów OEM do wykorzystywania bardziej zaawansowanych produktów, takich jak UFS i SSD z interfejsem PCIe.
Zapotrzebowanie na NAND flash ma ponownie przewyższyć podaż w drugiej połowie 2018 r.
źródło: HotHardware