wersja mobilna
Online: 415 Poniedziałek, 2018.01.22

Biznes

Nadpodaż NAND Flash może doprowadzić do spadku cen na początku przyszłego roku

wtorek, 12 grudnia 2017 10:50

Pamięci NAND flash stosowane są w urządzeniach elektronicznych powszechnie. Znajdują się w smartfonach, tabletach, przenośnych komputerach oraz w licznych urządzeniach IoT, które pojawiają się i znikają z naszego codziennego życia. W ubiegłym roku popyt na układy NAND flash przewyższył podaż, co spowodowało wzrost cen. DRAMeXchange przewiduje, że trend ten w pierwszym kwartale 2018 roku ulegnie zmianie.

Tradycyjnie najgorętszym okresem sprzedaży w branży technologicznej jest kwartał czwarty, podczas gdy pierwszy jest zwykle jednym z okresów najsłabszych. DRAMeXchange szacuje, że z uwagi na zwiększoną produkcję i sezonowe spowolnienie ogólny popyt w I kwartale 2018 r. spadnie o 15% w porównaniu do IV kwartału roku 2017. Jedynym zastrzeżeniem jest to, że popyt na rynku serwerów powinien kształtować się względnie płasko.

Nadwyżka układów NAND flash na rynku oznacza, że ​​ceny kontraktowe dysków SSD i produktów powiązanych w pierwszym kwartale spadną, co może być dobrą wiadomością dla tych, którzy właśnie w nadchodzących miesiącach chcą zaopatrzyć się w dyski SSD o dużej pojemności.

Przez cały 2017 r. producenci borykali się z rosnącym popytem. Przeszkodą w produkcji pamięci flash okazało się przejście z 2D-NAND do 3D-NAND, co również zaostrzyło podwyżki cen. Zapotrzebowanie na rynku tabletów i notebooków wzrosło, w czasie gdy popyt na serwery szczególnie obciążył dostawy. DRAMeXchange zwraca uwagę, że uruchomienie produkcji iPhone'a 8, iPhone'a 8 Plus oraz iPhone'a X - a wszystkie te modele mogą mieć pojemność do 256 GB - oraz zapotrzebowanie na dyski SSD w sektorze komputerów PC dodatkowo zwiększyło rynkową presję.

- Wraz z ciągłym zwiększaniem pojemności pamięci 3D-NAND, podaż ostatecznie zaspokoi popyt, osiągając tym samym równowagę rynkową i skutkując stabilnymi lub nieco wyższymi cenami kontraktów - zauważa TrendForce. - DRAMeXchange spodziewa się, że NAND Flash doświadczy kolejnej rundy nadpodaży, prowadzącej do obniżenia cen produktów końcowych i większej skłonności producentów OEM do wykorzystywania bardziej zaawansowanych produktów, takich jak UFS i SSD z interfejsem PCIe.

Zapotrzebowanie na NAND flash ma ponownie przewyższyć podaż w drugiej połowie 2018 r.

źródło: HotHardware

 

World News 24h

poniedziałek, 22 stycznia 2018 19:52

Advanced Semiconductor Engineering Inc announced a 3 to 5 percent pay raise for workers at the company’s plants in Kaohsiung’s Nantze Export Processing Zone and Taoyuan’s Jhongli District this year, joining a slew of local companies in increasing employee payrolls. ASE is to also give away an extra bonus of NT$10,000 to rank-and-file employees at its Kaohsiung headquarters, the company announced at its annual banquet, or weiya party, for employees. The wage hikes came after ASE saw revenue increase 5.66 percent to NT$290.44 billion (US$9.87 billion) last year, compared with NT$274.88 billion in 2016.

więcej na: www.taipeitimes.com