Nadpodaż NAND Flash może doprowadzić do spadku cen na początku przyszłego roku

| Gospodarka Artykuły

Pamięci NAND flash stosowane są w urządzeniach elektronicznych powszechnie. Znajdują się w smartfonach, tabletach, przenośnych komputerach oraz w licznych urządzeniach IoT, które pojawiają się i znikają z naszego codziennego życia. W ubiegłym roku popyt na układy NAND flash przewyższył podaż, co spowodowało wzrost cen. DRAMeXchange przewiduje, że trend ten w pierwszym kwartale 2018 roku ulegnie zmianie.

Nadpodaż NAND Flash może doprowadzić do spadku cen na początku przyszłego roku

Tradycyjnie najgorętszym okresem sprzedaży w branży technologicznej jest kwartał czwarty, podczas gdy pierwszy jest zwykle jednym z okresów najsłabszych. DRAMeXchange szacuje, że z uwagi na zwiększoną produkcję i sezonowe spowolnienie ogólny popyt w I kwartale 2018 r. spadnie o 15% w porównaniu do IV kwartału roku 2017. Jedynym zastrzeżeniem jest to, że popyt na rynku serwerów powinien kształtować się względnie płasko.

Nadwyżka układów NAND flash na rynku oznacza, że ​​ceny kontraktowe dysków SSD i produktów powiązanych w pierwszym kwartale spadną, co może być dobrą wiadomością dla tych, którzy właśnie w nadchodzących miesiącach chcą zaopatrzyć się w dyski SSD o dużej pojemności.

Przez cały 2017 r. producenci borykali się z rosnącym popytem. Przeszkodą w produkcji pamięci flash okazało się przejście z 2D-NAND do 3D-NAND, co również zaostrzyło podwyżki cen. Zapotrzebowanie na rynku tabletów i notebooków wzrosło, w czasie gdy popyt na serwery szczególnie obciążył dostawy. DRAMeXchange zwraca uwagę, że uruchomienie produkcji iPhone'a 8, iPhone'a 8 Plus oraz iPhone'a X - a wszystkie te modele mogą mieć pojemność do 256 GB - oraz zapotrzebowanie na dyski SSD w sektorze komputerów PC dodatkowo zwiększyło rynkową presję.

- Wraz z ciągłym zwiększaniem pojemności pamięci 3D-NAND, podaż ostatecznie zaspokoi popyt, osiągając tym samym równowagę rynkową i skutkując stabilnymi lub nieco wyższymi cenami kontraktów - zauważa TrendForce. - DRAMeXchange spodziewa się, że NAND Flash doświadczy kolejnej rundy nadpodaży, prowadzącej do obniżenia cen produktów końcowych i większej skłonności producentów OEM do wykorzystywania bardziej zaawansowanych produktów, takich jak UFS i SSD z interfejsem PCIe.

Zapotrzebowanie na NAND flash ma ponownie przewyższyć podaż w drugiej połowie 2018 r.

źródło: HotHardware

Zobacz również