GreenWay zainstaluje w Polsce ultraszybkie ładowarki

| Gospodarka Artykuły

Zgodnie z umową podpisaną ze spółką Gdańsk Transport Company na 2019 rok spółka GreenWay Polska przewiduje zainstalowanie przy autostradzie A1 pierwszych ultraszybkich ładowarek pojazdów elektrycznych. Urządzenia te mają pracować z mocą do 350 kW, co w przypadku ładowania dostosowanych do takiej technologii samochodów znacząco skróci ten proces. GreenWay ustalił już z GTC dokładną lokalizację stacji i jest w trakcie opracowywania projektów.

GreenWay zainstaluje w Polsce ultraszybkie ładowarki

Stacje ultraszybkiego ładowania będą się znacznie różnić od ładowarek szybkich funkcjonujących w sieci GreenWay. W ich skład wejdzie jednostka główna oraz kilka dystrybutorów energii z wtyczką CCS. Każda stacja będzie mogła obsłużyć jednocześnie sześć pojazdów.

Teoretycznie punkt ładowania o mocy 350 kW będzie w stanie zapewnić 100 km zasięgu w mniej niż 4 minuty od rozpoczęcia ładowania, jednak na rynku nie ma jeszcze samochodów, które mogłyby w pełni wykorzystać taką moc.

GreenWay Polska planuje instalację 200 stacji ładowania, w tym 10 urządzeń ultraszybkich i 135 szybkich. W miejscach o zwiększonym zapotrzebowaniu na ładowanie zainstalowane będą również magazyny energetyczne, które skrócą czas oczekiwania na ładowanie, a także zmniejszą obciążenie sieci w godzinach szczytu.

źródło: Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych