wersja mobilna
Online: 1504 Wtorek, 2018.03.20

Biznes

Shell i producenci samochodów rozwiną sieć ładowarek autostradowych

wtorek, 28 listopada 2017 07:53

Firma Royal Dutch Shell nawiązała współpracę z czołowymi producentami samochodów, by zainstalować ultraszybkie ładowarki na europejskich autostradach, wyprzedzając rywali w wyścigu mającym usunąć jedną z największych przeszkód stojących przed sektorem samochodów elektrycznych. Umowa Shella z IONITY - wspólnym przedsięwzięciem BMW, Daimlera, Forda i Volkswagena - ma w początkowej fazie doprowadzić do zainstalowania ładowarek dużej mocy. W 2019 r. ma to być 80 punktów ładowania.

Giganci energetyczni, w tym francuska firma Engie i niemiecka E.ON, a także gracze niszowi, tacy jak amerykański start-up ChargePoint, także budują w Europie sieci ładowania samochodów, ale Shell twierdzi, że to technologia IONITY jest kluczem do rozwiązania problemu pokonywanych odległości. Na temat oferowania punktów ładowania na swoich stacjach rozmawia z producentami samochodów elektrycznych rywal Shella - BP.

Europejskie Obserwatorium Paliw Alternatywnych informuje, że liczba punktów ładowania pojazdów elektrycznych w Europie w latach 2014-2017 prawie się potroiła, osiągając blisko 120 tys. Jednak z powodu ograniczeń związanych z bateriami, brakiem stacji ładowania i długim czasem ładowania trudne jest oferowanie rozwiązań, dzięki którym kierowcy mogą wyjść poza krótkie przejazdy, głównie w miastach.

Dzięki technologii IONITY, samochody pozwalające na osiąganie mocy do 350 kilowatów będą ładowane w czasie od pięciu do ośmiu minut, deklaruje Shell. Zwykły samochód elektryczny może być ładowany nawet kilka godzin.

80 stacji ładowania zostanie zainstalowanych w Belgii, Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Austrii, w Czechach, na Węgrzech, w Polsce, na Słowacji i w Słowenii. Dodatkowe 20 stacji powstanie w Niemczech.

Partnerzy projektu IONITY połączyli siły z planem budowy paneuropejskiej sieci 400 stacji ładowania do 2020 roku.

źródło: Reuters

 


World News 24h

wtorek, 20 marca 2018 14:02

This week, Philips announced that its LiFi, or Light Fidelity, tech is currently being tested at the offices of Icade, a French real estate investment company. LiFi provides broadband internet through lights, using LEDs to transmit a high-speed connection of up to 30 Mb per second through light waves. LiFi works through LED luminaires that are equipped with built-in modems. For now, users will need to plug a USB dongle into their computers to access LiFi, but the tech will eventually be built into other devices.

więcej na: www.engadget.com