Producenci chipów spowalniają przejście do technologii poniżej 10 nm

Wytwarzanie półprzewodników w zaawansowanym procesie poniżej 10 nm wymaga ogromnych nakładów inwestycyjnych. Z tego powodu wielu producentów zmniejszyło tempo inwestycyjne, a dostawcy fablessowi trzymają się produktów 14- i 12-nanometrowych ze względu na koszty. Według źródeł branżowych może to zmienić kierunek rozwoju branży.

Posłuchaj
00:00

Koszt opracowania chipów wytwarzanych w technologii poniżej 10 nm jest zbyt wysoki. Firma HiSilicon powiedziała niedawno, że wyda co najmniej 300 milionów dolarów na rozwój układu SoC nowej generacji, produkowanego w procesie 7 nm.

Jak wskazują źródła, fablessowi twórcy chipów są świadomi, że muszą wydać dużo na rozwój chipów generacji poniżej 10 nm i obawiają się, czy taka inwestycja się opłaci.

I tak, zamiast rozwijać pierwszy w branży 7-nanometrowy układ SoC, firmy Qualcomm i MediaTek skoncentrowały się na ulepszaniu oferty z górnego zakresu klasy średniej poprzez wprowadzenie nowych rozwiązań 14 i 12 nm. Źródła zauważają, że pojawiły się pytania o to, czy przejście do 7-nanometrowego procesu jest konieczne w obecnych okolicznościach. Uważa się, że zarówno Qualcomm, jak i MediaTek przełożyli wprowadzenie układów 7 nm na rok 2019, z zaplanowanego wcześniej 2018. Niemniej jednak, dwaj główni dostawcy chipów SoC do smartfonów mogą rywalizować w obszarze rozwiązań przeznaczonych dla komunikacji 5G, chcąc wykorzystać właśnie odpowiednie układy 7 nm pierwszej generacji.

Wśród producentów typu pure-play tylko firmy TSMC i Samsung Electronics ujawniły swoje mapy drogowe dla technologii 7 nm. UMC przeniosło swoje zaangażowanie inwestycyjne na procesy dojrzałe oraz specjalistyczne, a Globalfoundries zdecydowało, że jego program rozwoju 7-nanometrowego procesu FinFET zostaje zawieszony na czas nieokreślony.

Źródło: DigiTimes

Powiązane treści
TSMC spodziewa się, że technologia 7 nm przyniesie firmie w przyszłym roku 20% przychodów
TSMC rozpocznie produkcję chipów "A12" przy użyciu procesu 7 nm
Samsung traci zamówienie Qualcomma na chipy 7 nm
GlobalFoundries pominie 10 nm i skoczy bezpośrednio do procesu 7 nm
Technologia krzemowa nadal ma przyszłość - IBM prezentuje procesor 7 nm
Samsung oferuje klientom chipy w ulepszonym procesie 10 nm
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Optoelektronika
Nowe standardy oświetlenia w Toruniu
Optoelektronika
VIGO Photonics i PCO zawarli strategiczne partnerstwo dla wzmocnienia potencjału polskiej obronności
Komunikacja
Znaczenie 5G rośnie, ale LTE pozostaje silne
Pomiary
Keysight prezentuje nowe rozwiązanie do testowania bezpieczeństwa systemów wbudowanych – premiera testbencha nowej generacji
Mikrokontrolery i IoT
Chiny stawiają na RISC-V
Zasilanie
Microchip prezentuje nowy układ zarządzania zasilaniem – MCP16701
Zobacz więcej z tagiem: Produkcja elektroniki
Targi zagraniczne
EuMW 2025 - European Microwave Week
Targi zagraniczne
SEMICON Taiwan 2025
Gospodarka
Dla branży EMS 2024 rok nie był udany
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów