Producenci chipów spowalniają przejście do technologii poniżej 10 nm

Wytwarzanie półprzewodników w zaawansowanym procesie poniżej 10 nm wymaga ogromnych nakładów inwestycyjnych. Z tego powodu wielu producentów zmniejszyło tempo inwestycyjne, a dostawcy fablessowi trzymają się produktów 14- i 12-nanometrowych ze względu na koszty. Według źródeł branżowych może to zmienić kierunek rozwoju branży.

Posłuchaj
00:00

Koszt opracowania chipów wytwarzanych w technologii poniżej 10 nm jest zbyt wysoki. Firma HiSilicon powiedziała niedawno, że wyda co najmniej 300 milionów dolarów na rozwój układu SoC nowej generacji, produkowanego w procesie 7 nm.

Jak wskazują źródła, fablessowi twórcy chipów są świadomi, że muszą wydać dużo na rozwój chipów generacji poniżej 10 nm i obawiają się, czy taka inwestycja się opłaci.

I tak, zamiast rozwijać pierwszy w branży 7-nanometrowy układ SoC, firmy Qualcomm i MediaTek skoncentrowały się na ulepszaniu oferty z górnego zakresu klasy średniej poprzez wprowadzenie nowych rozwiązań 14 i 12 nm. Źródła zauważają, że pojawiły się pytania o to, czy przejście do 7-nanometrowego procesu jest konieczne w obecnych okolicznościach. Uważa się, że zarówno Qualcomm, jak i MediaTek przełożyli wprowadzenie układów 7 nm na rok 2019, z zaplanowanego wcześniej 2018. Niemniej jednak, dwaj główni dostawcy chipów SoC do smartfonów mogą rywalizować w obszarze rozwiązań przeznaczonych dla komunikacji 5G, chcąc wykorzystać właśnie odpowiednie układy 7 nm pierwszej generacji.

Wśród producentów typu pure-play tylko firmy TSMC i Samsung Electronics ujawniły swoje mapy drogowe dla technologii 7 nm. UMC przeniosło swoje zaangażowanie inwestycyjne na procesy dojrzałe oraz specjalistyczne, a Globalfoundries zdecydowało, że jego program rozwoju 7-nanometrowego procesu FinFET zostaje zawieszony na czas nieokreślony.

Źródło: DigiTimes

Powiązane treści
TSMC spodziewa się, że technologia 7 nm przyniesie firmie w przyszłym roku 20% przychodów
TSMC rozpocznie produkcję chipów "A12" przy użyciu procesu 7 nm
Samsung traci zamówienie Qualcomma na chipy 7 nm
GlobalFoundries pominie 10 nm i skoczy bezpośrednio do procesu 7 nm
Technologia krzemowa nadal ma przyszłość - IBM prezentuje procesor 7 nm
Samsung oferuje klientom chipy w ulepszonym procesie 10 nm
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
PCB
Recykling PCB już za chwilę
Pomiary
Danisense uruchamia portal do kalibracji przetworników prądowych – niezależnie od marki i z certyfikatem ISO 17025
Optoelektronika
MIT rozwija przełomowe ultracienkie materiały do technologii noktowizyjnych
Aktualności
STMicroelectronics rozpoczyna restrukturyzację
Aktualności
Advantech wprowadzi na rynek systemy brzegowe AI następnej generacji
PCB
Siemens przejmuje DownStream Technologies
Zobacz więcej z tagiem: Produkcja elektroniki
Targi zagraniczne
HKTDC Hong Kong Electronics Fair (edycja jesienna)
Gospodarka
Popyt na sprzęt do produkcji wyznacznikiem stanu branży
Prezentacje firmowe
Odzież ESD i cleanroom
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów