Trzej najwięksi producenci pamięci notują poważne spadki przychodów

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Topowa trójka dostawców pamięci na świecie - Samsung Electronics, SK Hynix i Micron Technology - obserwuje, że ich łączna wartość przychodów ze sprzedaży pamięci DRAM i flash spadła w czwartym kwartale ubiegłego roku o 18% sekwencyjnie, a o 26% w porównaniu do wyników sprzed roku. Ma być to wynikiem sezonowości sprzedaży oraz utrzymującego się trendu spadkowego w zakresie cen.

Trzej najwięksi producenci pamięci notują poważne spadki przychodów

W czwartym kwartale 2018 roku łączne przychody generowane przez sprzedaż samych układów DRAM spadły sekwencyjnie o 17%, a pochodzące ze sprzedaży pamięci flash - o 20%. Chipy DRAM generowały w czwartym kwartale 70% łącznych przychodów trzech największych dostawców, co stanowi odsetek podobny do tego z poprzedniego kwartału.

Ponieważ ceny pamięci spadają, a klienci przyjmują konserwatywne podejście do tworzenia zapasów, przychody producentów z branży pamięci będą w pierwszej połowie 2019 roku nadal słabnąć i raczej nie powrócą do wzrostu, dopóki w drugiej połowie roku popyt nie zacznie się zwiększać w sektorze serwerów i smartfonów, co ma być efektem ulepszania specyfikacji oraz obniżki cen.

Ponieważ spowolnieniu uległo tempo realizacji planów rozwoju zdolności produkcyjnych, Digitimes Research przewiduje, że przychody trzech największych dostawców w pierwszym kwartale 2019 roku spadną o 26% w ujęciu kwartalnym i o 29% w stosunku rocznym.

źródło: DigiTimes

Zobacz również