Chińscy dostawcy przygotowują produkcję substratów SiC dla EV

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Chiny intensywnie pracują nad łańcuchem dostaw komponentów SiC przeznaczonych dla pojazdów elektrycznych i innych powstających aplikacji. Według źródeł branżowych, aż 14 producentów zajmuje się produkcją i badaniami nad substratami SiC. Globalny rynek SiC jest obecnie zdominowany w ponad 85% przez dwóch amerykańskich dostawców - Cree i II-VI Incorporated. Ich moce produkcyjne są w większości wykorzystywane przez duże firmy i kraje, w celu rozszerzenia kontroli nad zasobami strategicznymi.

Chińscy dostawcy przygotowują produkcję substratów SiC dla EV

Według danych przygotowanych przez Chińskie Stowarzyszenie Statystyk Stosowanych, w 2019 roku 14 krajowych firm zainwestowało w rozwój substratów SiC 22,1 mld yuanów (3,23 mld dolarów). Oznacza to gwałtowny wzrost nakładów w porównaniu do 6 mld CNY z 2018 roku, przy czym inwestujące firmy to SICC, Sanan Optoelectronics, Wafer Works, TankeBlue Semiconductor oraz Hypersics Semiconductor.

Chiński Huawei posiada udziały zarówno w SICC, jak i TankeBlue, wzmacniając w ten sposób swoje działania w zakresie łączenia strategicznych zasobów podłoży SiC, w celu rozwinięcia jego wdrożeń w segmentach pojazdów elektrycznych, urządzeń ładujących i falowników. Oczekuje się, że BYD Semiconductor rozszerzy swoje możliwości o komponenty SiC do obsługi pojazdów elektrycznych i innych nowo powstających aplikacji.

Jednak większość chińskich producentów substratów SiC nadal cierpi z powodu niestabilnych wskaźników wydajności w zakładach foundry 4- i 6-calowych płytek. Może minąć trochę czasu nim osiągną poziom Cree i II-VI w zakresie opłacalnej produkcji masowej.

źródło: Digitimes

Zobacz również