Na rysunku 8 pokazane zostało zestawienie krajowych firm dystrybucyjnych zajmujących się sprzedażą materiałów ochronnych EMI/ESD, na których w redakcyjnych ankietach padły wskazania, że są one czołowymi dostawcami w omawianym fragmencie rynku elektronicznego. Na pierwszej pozycji znalazła się firma ABC Elektronik z Gorlic, która od wielu lat specjalizuje się w zagadnieniach ochrony elektromagnetycznej.

Tabela. 4. Dane teleadresowe do firm wymienionych w tabelach.

Postrzeganie jej jako wiodącego dostawcy wydaje się ukoronowaniem wielu lat pracy w tym obszarze. Kolejne pozycje przypadły TME, Reneksowi, Astatowi i firmie Lafot, które wypracowały sobie markę specjalistów z tematu kompatybilności elektromagnetycznej lub zagadnień ESD oraz po prostu mają znaczącą ofertę produktów w tych obszarach. Rysunek 9 prezentuje najpopularniejszych dostawców produktów antystatycznych w Polsce, a w czołówce znalazły się firmy takie jak 3M, Treston, Warmbier, Canespa i Eurostat.

Poza wymienionymi producentami w ankietach przewijało się wiele różnych nazw, co widać po tym, jak obszerna jest kategoria „inne” obejmująca blisko połowę odpowiedzi. Taki rozkład potwierdza wcześniejsze rozważania, że rynek jest dość rozdrobniony. Wiele firm walczących o udziały to zapewne pochodna tego, że technologia produkcji większości produktów antyelektrostatycznych jest prosta i dostępna w zasadzie dla każdego przedsiębiorcy. Przykładem może być Julex – krajowy producent obuwia wykorzystywanego w produkcji, w tym także antystatycznego, i Renex wytwarzający odzież antystatyczną, obuwie i krzesła.

Swoich sił na rynku próbuje zatem wiele firm, co skutkuje rozproszeniem, dużą liczbą marek i niełatwą orientacją dla klientów. Wykres 10 jest analogicznym zestawieniem wykonanym pod katem rozpoznawalności producentów zagranicznych zajmujących się ochroną elektromagnetyczną. W tym przypadku w czołówce znalazły się Murata i Epcos po stronie podzespołów oraz Laird Technologies oraz Chomerics jako dostawcy materiałów. Warta odnotowania jest także wysoka pozycja firmy Schaff ner, producenta filtrów sieciowych.

Podobnie jak w przypadku poprzedniego wykresu, w tym zestawieniu także pole „inne” zajmuje blisko połowę wykresu. O ile liczba producentów materiałów ekranujących, uszczelek nie jest imponująco duża, o tyle nie da się tego powiedzieć o podzespołach. W zasadzie w każdym urządzeniu elektronicznym można znaleźć kilkanaście elementów tego typu, co musi odzwierciedlać się w rozproszeniu rynku.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również