Mimo że w branży antystatycznej nie ma raczej szans na rewolucję i sensacyjne odkrycia, a nawet wielu dostawców ma podobne do siebie oferty, od czasu do czasu pojawiają się ulepszenia zasługujące na określenie jako nowość. Przykładem mogą być opakowania rozpraszające ładunki i jonizujące atmosferę wewnątrz, opakowania antywilgotnościowe, które pozwalają długo przechowywać wrażliwe podzespoły. Rośnie oferta w zakresie specjalizowanych urządzeń pomiarowych, pozwalających kontrolować jakość zabezpieczeń i mierzyć wielkość ładunków.

Wzrasta sprzedaż jonizatorów, które pozwalają poprawić stopień rozpraszania ładunku w całej hali produkcyjnej i stanowią cenne uzupełnienie do tradycyjnych mat, opasek i uziemień. Coraz nowsze procesy technologiczne w półprzewodnikach, coraz mniejsze rozmiary podzespołów wymuszają na producentach komponentów wbudowywanie ochrony antystatycznej nie tylko w półprzewodnikach. Dlatego po stronie podzespołów ESD na rynku nie dzieje się wiele odnośnie do funkcjonalności i typów.

Tabela. 2. Przegląd ogólny oferty krajowych dostawców materiałów i podzespołów do ochrony ESD

Producenci raczej wprowadzają elementy tłumiące w obudowach SMD, wersje zawierające wiele pojedynczych ochronników w jednej obudowie lub specjalizowane układy pasywno-aktywne przeznaczone do współpracy z liniami danych szybkich interfejsów cyfrowych, gdzie istotne jest zapewnienie niskich reaktancji własnych. Znacznie więcej dzieje się w zakresie materiałów i podzespołów zapewniających kompatybilność elektromagnetyczną. Rynek rozwija się w dwóch kierunkach, z których jeden to materiały ekranujące i pochłaniające promieniowanie, drugi obejmuje podzespoły montowane wewnątrz obudowy urządzenia.

Materiały ekranujące i absorbujące emisję, które jeszcze kilka lat temu znajdowały zastosowanie w wysokiej klasy sprzęcie wojskowym i telekomunikacyjnym, obecnie powoli trafiają do urządzeń powszechnego użytku. Na rynku jest coraz więcej uszczelek, taśm, koszulek, osłon, siatek, które uratowały niejeden projekt. Rośnie liczba kształtów, typów, różniących się stopniem tłumienia i przeznaczeniem. Podobnie jest w zakresie podzespołów takich jak ferryty, dławiki, złącza z wybudowaną filtracją oraz filtry sieciowe, które zdecydowanie wybijają się w wielu ofertach.

Dyskretne elementy tłumiące cieszą się na rynku popytem, co z pewnością raduje dostawców, ale z drugiej strony niestety obnaża pośrednio brak pełnej wiedzy w zakresie tłumienia zaburzeń. Co ciekawe, zdaniem ankietowanych firm, pojawianie sie na rynku nowości, w zasadzie nie przekłada się na większą sprzedaż. Oznacza to, że zasadniczą część rynku tworzą produkty typowe, znane i popularne. Podsumowanie omówionych trendów zmieniających rynek w zakresie produktów EMI/ESD pokazane zostało na rysunku 1. Zaprezentowane tam dane pochodzą z ankiet wysyłanych do firm zajmujących się opisywaną tematyką.

Koniunktura w ostatnich latach

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również