Rys. 3. Ocena aktualnej koniunktury w branży EMI/ESD

Proces ograniczenia emisji elektromagnetycznej jest dzisiaj nieodłączną częścią każdego etapu pracy inżynierskiej nad układem elektronicznym. Zasada jest taka, aby stosować takie rozwiązania układowe, żeby większość tłumienia zapewniał już sam projekt – wielowarstwowa płytka, odpowiednio rozmieszczone elementy – i jak najrzadziej sięgać po dodatkowe podzespoły zewnętrzne. Tymczasem wielu inżynierów nie przykłada zbyt wiele uwagi do kompatybilności w trakcie projektowania, a potem zostaje zaskoczonych podczas badań w laboratorium na znak CE brakiem zgodności z dyrektywą EMC i zostaje zmuszonych do inwestycji w podzespoły „ratunkowe”.

Od czasów naszego wejścia do UE świadomość projektantów w zakresie EMC wzrosła z poziomu prawie zerowego do poziomu światowego, ale niewątpliwie to jeszcze nie koniec edukacji. Zdaniem krajowych dystrybutorów podzespołów kompatybilność elektromagnetyczna jest zagadnieniem, z którym dział wsparcia technicznego styka się najczęściej, co dowodzi, że jest to jeden z najważniejszych problemów współczesnej techniki.

Rys. 4. Ocena wyników sprzedaży w pierwszych dwóch miesiącach 2010 roku

Złożoność i trudność zagadnień związanych z kompatybilnością sugerują, że w najbliższych latach zapotrzebowanie na podzespoły, usługi, wsparcie techniczne, oprogramowanie i aparaturę powinno rosnąć. Wiedzę i doświadczenie zdobywa się latami, a liczba problemów, które trzeba będzie rozwiązywać, z pewnością nie będzie się zmniejszać. Wydaje się, że sporo kłopotów związanych z brakiem akceptacji produktu w badaniach końcowych dałoby się uniknąć, gdyby wykonywane były badania pośrednie dotyczące bloków funkcjonalnych lub po prostu pojedynczych płytek.

Wysoka cena badań w laboratoriach akredytowanych powoduje, że firmy zlecają je na samym końcu pracy nad projektem i niechętnie wykorzystują potencjał tych placówek w trakcie projektowania. Stan ten powinien ulec zmianie wraz z upowszechnianiem i większą dostępnością aparatury pomiarowej do badań orientacyjnych, mniej zaawansowanej, ale zdecydowanie tańszej, wraz z coraz szerszą ofertą usług konsultingowych i możliwościami symulacyjnymi oprogramowania projektowego. Na rynku pojawiają się już usługi niedrogich badań, które nie prowadzą drogą formalną do certyfikatu, ale skierowane są na pomoc i eliminację wpadek przy projektowaniu. To musi z czasem przynieść efekty.

Zmiany w produktach i nowe pomysły

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również