Co obejmuje raport?
W zestawieniu tabelarycznym przyglądamy się przede wszystkim miernikom przenośnym i stacjonarnym. Oprócz nich na rynku istnieje wiele produktów, których funkcjonalność zbliżona jest do systemów pomiarowych oraz rozwiązań specjalizowanych tworzonych pod potrzeby wybranego odbiorcy. Takie pozycje wykraczają poza zakres tematyczny tego opracowania, gdyż zbyt daleko odbiegają od funkcji, jaką pełni tradycyjna aparatura pomiarowa.
Oczywiście najważniejszą pozycją są mierniki do pomiaru temperatury: termometry, pirometry i kamery termowizyjne, zapewniające pomiar kontaktowy za pomocą sond termoparowych, rezystancyjnych i czujników półprzewodnikowych oraz coraz popularniejszy pomiar bezkontaktowy. Drugą grupę tworzą mierniki wilgotności, które często producenci łączą w jeden przyrząd z termometrami. Takie rozwiązania są chętnie wykorzystywane przy kontroli klimatu, w budownictwie, przemyśle, a nawet w szklarniach.
Trzecia część przeglądu ofert w tabelach skupia się na przyrządach specjalistycznych do pomiaru ciśnienia, oświetlenia, hałasu, obecności gazów, parametrów chemicznych cieczy, pola elektromagnetycznego. Takiej aparatury jest bardzo dużo i w zasadzie każdy z tych przyrządów jest oddzielnym złożonym zagadnieniem rynkowym i metrologicznym. Nie chcąc wikłać się w dziesiątki szczegółów i niuansów technicznych, gdyż to zaburzyłoby ogólny charakter raportu, informacje podawane w tabelach ograniczyliśmy do minimum.
Sygnalizujemy w nich tylko, że firmy mają taką aparaturę w ofercie lub nie. W przypadku mierników temperatury i wilgotności zakres podawanych informacji też ogranicza się do podstawowych funkcji, gdyż przy tak szerokim rynku skonstruowanie tabeli uwzględniającej wszystkie przypadki i różnice jest chyba niemożliwe.
Przegląd dostawców
Firmy, które nadesłały wypełnione ankiety do tej analizy rynku, można podzielić na kilka wyraźnie odrębnych kategorii. Do pierwszej dają się zakwalifikować firmy dystrybucyjne, które skupiają się przede wszystkim na sprzęcie pomiarowym. Dla większości z nich mierniki do pomiarów wielkości nieelektrycznych stanowią część szerokiej i kompleksowej oferty handlowej. Przykładem takiego dostawcy jest Atel Electronics - dystrybutor popularnego sprzętu pomiarowego.
W zakresie tematyki tego raportu Atel sprzedaje mierniki temperatury, natężenia dźwięku i oświetlenia firm V&A, Mastech, Fluke. Taką firmą jest także Biall - dostawca mierników dalekowschodnich firm CIE, Sentry, CHY, Tenmars, Hanwei Electronics i rejestratorów temperatury polskiej firmy Lascar. Oferta Bialla wyróżnia się na tle innych kompletnością, gdyż mierników wielkości nieelektrycznych jest tam naprawdę dużo. Z kolei firma Flir, czyli innymi słowy przedstawiciel Flir Systems, może być przykładem wąsko wyspecjalizowanego dostawcy sprzedającego sprzęt pomiarowy do bezkontaktowego pomiaru temperatury (kamery termowizyjne).
Tytułową aparaturę sprzedaje również Labimed Electronics - autoryzowany dostawca mierników japońskiej firmy Hioki oraz Mera, firma od wielu lat specjalizująca się w elektronicznych przyrządach pomiarowych wielkości nieelektrycznych. Na przestrzeni lat Mera zbudowała kompleksową ofertę mierników do zastosowań profesjonalnych i laboratoryjnych i dzisiaj oferuje sprzęt firm takich jak ETI, Comet System, Onset oraz Testo i Delta Ohm.
mgr inż. Tomasz Wiórkowskiekspert w dziedzinie mierników marki Uni-T w firmie Lechpol
Rynek aparatury do pomiaru wielkości nieelektrycznych w Polsce nie jest z pewnością nasycony. Wejście w struktury europejskie nakłada na różne działy gospodarki konieczność przestrzegania nierzadko ostrych norm, szczególnie tych związanych z ochroną środowiska oraz bezpieczeństwem i higieną pracy. Tak więc szybko rośnie liczba zadań pomiarowych i miejsc, gdzie niezbędny jest dokładny pomiar różnych wielkości. Co więcej, relatywnie niskie ceny zachęcają do kupna tych mierników przez użytkowników, którzy już są w posiadaniu mniej doskonałych starszych modeli, o mniejszych możliwościach pomiarowych. Rozwój motoryzacji jest również czynnikiem sprzyjającym rozwojowi tego rynku.
Pomiary wielkości nieelektrycznych, takich jak temperatura, ciśnienie, przepływ czynnika, dokonywane były przez ludzkość od zawsze. Ich wykorzystanie w przemyśle trwa już dziesiątki lat, jednak prawdziwy rozwój mierników cyfrowych wykorzystywanych jako przyrządy do pomiarów wielkości nieelektrycznych odbywa się na naszych oczach. Zaczęło się od funkcji pomiaru temperatury w multimetrach. Obecnie już każdy liczący się na rynku producent ma w swojej ofercie mierniki cyfrowe specjalizowane do pomiaru jednej lub lepiej kilku wielkości nieelektrycznych. Na przykład firma Uni-T opracowała serie przyrządów do pomiarów: temperatury (w tym zdalne termometry na podczerwień z celownikiem laserowym), prędkości wiatru, natężenia dźwięków, natężenia oświetlenia, prędkości obrotowej. Standardem jest wyposażenie mierników w porty USB umożliwiające komunikację z komputerem. W najnowszych rozwiązaniach producenci wyposażają swoje przyrządy pomiarowe w bezprzewodowe wyświetlacze, które umożliwiają zdalny odczyt bez konieczności użycia przewodów i w bezpiecznej odległości od miejsca pomiaru.
Cechy mierników wielkości nieelektrycznych, brane pod uwagę przy kupnie, zależą od tego, kto jest ich potencjalnym nabywcą. Jeśli klient związany jest z przemysłem, cena nie jest czynnikiem decydującym. Ważniejszą cechą będzie niezawodność, możliwość szybkiej naprawy np. przez wymianę podzespołu miernika, zachowanie dokładności przez długi okres użytkowania. Jeśli nabywcą będzie osoba prywatna lub mały zakład usługowy, cena może być głównym czynnikiem decydującym o nabyciu. W dalszej kolejności można wymienić niezawodność, markę, szybki serwis, dobre zabezpieczenia czy odporność na uszkodzenia mechaniczne. |
Z kolei Merserwis to autoryzowany dystrybutor firm: Lascar, Sinometer, Cem, Graphtec, Kaise. Oferta firmy skupia się na pomiarach natężenia oświetlenia i dźwięku, temperatury i wilgotności, w ofercie są też rejestratory. Natomiast Test-Therm to dostawca mierników temperatury Optris, Comet System, TSI- -Airfl ow. Specjalistyczny sprzęt pomiarowy firm PMM, ONO Sokki i AR, w tym tachometry i przyrządy do pomiaru natężenia dźwięku, pomiarów mechanicznych i innych specjalistycznych wielkości, ma warszawska UEI.
Unitor to natomiast dostawca mierników temperatury Tenmarsa, Sonelu i Introlu. Firma sprzedaje też aparaturę do pomiarów wilgotności, natężenia światła, głośności, przepływu powietrza. W końcu tej grupy znalazła się Yokogawa - polski oddział producenta aparatury pomiarowej w zakresie ciśnienia, przepływu, temperatury i pomiarów analitycznych.