Piątek, 05 lutego 2010

Multimetry i mierniki cęgowe. Raport techniczno-rynkowy

Multimetr to podstawowy przyrząd pomiarowy, a dla wielu zastosowań i branż także uważany za przyrząd najważniejszy. Miernik ten spotyka się w każdej branży techniki, w produkcji, serwisie, pracach badawczych i wśród hobbystów. Gdyby ogłoszony został konkurs na najbardziej uniwersalny produkt elektroniczny, multimetr miałby z pewnością szansę na czołowe miejsce w tym rankingu. Dlatego zapotrzebowanie rynku na multimetry zawsze było, jest i będzie, niemniej tempo rozwoju rynku waha się i nie w każdej sytuacji i przypadku może być uznane za satysfakcjonujące.

Multimetry i mierniki cęgowe. Raport techniczno-rynkowy

Rys. 1. Skala wzrostu obrotów dla dystrybutorów multimetrów i mierników cęgowych w latach 2007–2009, w podziale na siedem przedziałów procentowych. Źródło wszystkich wykresów: ankieta redakcji

Ponad 20 lat funkcjonowania gospodarki rynkowej w naszym kraju, lata otwartych granic, wymienialnych walut i szerokiej dostępności produktów importowanych spowodowały, że w zasadzie każdy, kto potrzebował multimetru, z pewnością miał już sporo czasu, aby go kupić. Stąd często pojawiają się pytania o to, czy rynek na te produkty jest już nasycony lub czy biznes związany z popularną aparaturą pomiarową można ogólnie uznać dzisiaj za wartościowy.

Brak chłonności rynku i tym samym pomijalne znaczenie biznesowe multimetrów wystąpiłoby, gdyby tempo rozwoju elektroniki i całej gospodarki było niewielkie lub gdyby mierniki nie zmieniały się na przestrzeni lat. Tak nie jest, niemniej, aby ocenić tempo rozwoju rynku popularnej aparatury pomiarowej oraz spróbować odpowiedzieć na pytanie, czy jest to rentowny sektor rynku, warto zastanowić się przez chwilę nad tym, jakie czynniki sprzyjają rozwojowi branży, a jakie nie.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również