Multimetry i mierniki cęgowe. Raport techniczno-rynkowy

Multimetr to podstawowy przyrząd pomiarowy, a dla wielu zastosowań i branż także uważany za przyrząd najważniejszy. Miernik ten spotyka się w każdej branży techniki, w produkcji, serwisie, pracach badawczych i wśród hobbystów. Gdyby ogłoszony został konkurs na najbardziej uniwersalny produkt elektroniczny, multimetr miałby z pewnością szansę na czołowe miejsce w tym rankingu. Dlatego zapotrzebowanie rynku na multimetry zawsze było, jest i będzie, niemniej tempo rozwoju rynku waha się i nie w każdej sytuacji i przypadku może być uznane za satysfakcjonujące.

Posłuchaj
00:00
Spis treści
Struktura rynku i ofert

Oferty handlowe czołowych dostawców multimetrów liczą sobie dziesiątki, a chwilami nawet setki różnych przyrządów pomiarowych z omawianej grupy. Z jednej strony jest to szansą dla klientów na to, aby dobrać sobie miernik w możliwie najlepszym stopniu spełniający potrzeby pomiarowe lub też pasujący do posiadanego budżetu, z drugiej strony utrudnia rozpoznanie, jakie funkcjonalności multimetrów i parametry techniczne są poszukiwane przez nabywców tej aparatury.

Próbą odpowiedzi na pytanie, jakie najważniejsze zagadnienia techniczne wiążące się z multimetrami i funkcjonalności są najczęściej brane pod uwagę przez klientów kupujących mierniki, jest wykres z rysunku 7. Zaskakujący jest w nim niewątpliwie prawie równomierny rozkład procentowy najważniejszych kryteriów, z których na plus wybija się nieco znaczenie wielu funkcji pomiarowych skoncentrowanych w jednym mierniku, skuteczne zabezpieczenia i wysoka rozdzielczość przyrządu.

Trzeba przyznać, że jest to najbardziej naturalny zestaw dla multimetrów, leżący w samym środku ich funkcjonalności. Za najmniej istotna uznana została szybkość wykonywania pomiarów, co wynika chyba z tego, że multimetr nie jest postrzegany jako wygodny sprzęt do akwizycji danych i element systemu pomiarowego. Na rysunku 8 pokazane zostały branże oraz grupy odbiorców, którzy zdaniem firm wypełniających ankiety są największymi klientami na multimetry i mierniki cęgowe.

Edward Wróblewski

kierownik centrum obsługi klienta i informacji technicznej w ELFA Elektronika

  • Które branże w kraju są największymi odbiorcami multimetrów?

Multimetry są podstawowym narzędziem pracy dla szeroko rozumianej kadry elektroników, elektryków oraz energetyków. Ludzie ci zajmują się zarówno konstruowaniem, jak i serwisem urządzeń elektrycznych. W naszym kraju ręczne przyrządy pomiarowe znajdują odbiorców w branży energetyki zawodowej, w wojskowych i cywilnych biurach konstrukcyjnych, na uczelniach technicznych. Również dla szeregu firm zajmujących się serwisem i naprawą urządzeń elektrycznych multimetr jest podstawowym narzędziem pracy. Oczywiście każdy praktykujący inżynier elektryk musi mieć odpowiedni dla siebie multimetr.

  • Jakie są najważniejsze cechy multimetrów od strony technicznej?

Nawet średniej klasy multimetry zapewniają obecnie wszystkie standardowe funkcje przewidziane dla tego typu przyrządu. Od strony technicznej oczekuje się: bezpiecznych i prostych w obsłudze funkcji, jak najlepszej dokładności i rozdzielczości pomiarów przedstawionych na dużym, czytelnym wyświetlaczu oraz wytrzymałej, kompaktowej konstrukcji zapewniającej bezpieczeństwo pomiarów, najlepiej potwierdzone przez niezależne laboratoria.

  • Czego oczekują klienci?

Obserwujemy zmianę oczekiwań klientów. Już nie najniższa cena jest najważniejsza, lecz dobra cena za dobry, bezpieczny i nowoczesny przyrząd uniwersalny. Coraz więcej klientów pyta o przyrządy konkretnego producenta, doceniając ich jakość i niezawodność oraz dostępność serwisu i możliwość przetestowania przed zakupem.

Podobnie jak w poprzednim wykresie, tutaj również poszczególne kategorie rozłożyły się w miarę równomiernie, ale najwięcej wskazań padło na przemysł i serwisy. Innymi słowy, najważniejsze są zastosowania profesjonalne związane z produkcją i utrzymaniem ruchu. Multimetry okazały się też jednym z nielicznych produktów, w których znaczącym odbiorcą są hobbyści.

Wiele branż i grup klientów z pewnością stabilizuje nieco wahania sprzedaży multimetrów, ale z drugiej strony zmusza dystrybutorów do aktywności promocyjnej na wielu rynkach. Z pewnością jest to spory wysiłek obciążający budżety reklamowe i marketingowe. Uzupełnieniem wykresu jest kolejne zestawienie z rysunku 9, ilustrujące znaczenie poszczególnych kryteriów oferty handlowej w zakresie multimetrów.

Na pierwszym miejscu, z imponującym wynikiem aż 93% głosów, znalazły się parametry techniczne i funkcjonalność przyrządu, które wyprzedziły nawet cenę. Ogólnie wykres ten ma dość symetryczny charakter, w którym daje się wyróżnić grupę kryteriów o dużym znaczeniu (parametry, cena, jakość), o znaczeniu mniej więcej neutralnym (marka producenta) i te mało istotne (wsparcie techniczne, termin dostawy). Słabe znaczenie marki jest też sygnałem, że rynek popularnej aparatury pomiarowej jest znacznie bardziej otwarty niż inne segmenty, na nowy biznes.

Spis treści
Powiązane treści
Pomiar wielkości nieelektrycznych - mierniki temperatury i wilgotności
Nowa marka w portfolio Atel Electronics
Mierniki do pomiarów ochronnych
Radar szumowy jako miernik odbiciowy gruntu
Mierniki energetyczne i analizatory jakości energii elektrycznej
Mierniki wielkości nieelektrycznych - Polscy producenci i dystrybutorzy
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
Projektowanie i badania
Projektowanie elektroniki
Komunikacja
Moduły do komunikacji bezprzewodowej
Pomiary
Aparatura do badań precompliance
Komunikacja
RFID, NFC, czyli zdalna identyfikacja
Zasilanie
Podzespoły półprzewodnikowe dużej mocy
Produkcja elektroniki
Chemia i materiały do produkcji elektroniki
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Targi zagraniczne
Międzynarodowa wystawa i warsztaty na temat kompatybilności elektromagnetycznej EMV 2025
Statyczne
Logowanie
Targi krajowe
Warsaw Industry Week 2025 - 9. edycja
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów