Ile nowości pojawia się na rynku?
Mimo że wielu specjalistów uważa, iż na rynku aparatury pomiarowej dla energetyki nie pojawiły się istotne nowości, wydaje się, że w porównaniu do innych grup aparatury pomiarowej w tym obszarze dzieje się jednak sporo. Najwięcej innowacji dotyczy złożonych przyrządów, a więc analizatorów, testerów i rejestratorów, gdyż te podstawowe mierniki energetyczne mają charakter użytkowy i nierzadko zamkniętą funkcjonalność.
Za znaczące usprawnienia uważa się miniaturyzację, zdolność do bezprzewodowej komunikacji, możliwość integracji z systemem nadrzędnym zarządzającym produkcją, tak aby system pomiarowy był integralnym elementem infrastruktury zakładu. Rosną możliwości wizualizacyjne, a zdolność do długotrwałej rejestracji danych pomiarowych w wewnętrznej pamięci staje się coraz częściej standardem, tak samo jak zdolność do komunikacji z komputerem za pomocą portu USB.
Klaudiusz Staciwakierownik działu sprzedaży krajowej w firmie Sonel
Jest to niewątpliwie zgodność z obowiązującymi normami, przede wszystkim PN-EN 61557, możliwość prowadzenia pomiarów zgodnie z PN-HD 60364, prosta i intuicyjna obsługa nawet dla zaawansowanych pomiarów, ergonomia i wytrzymałość mechaniczna, niezawodność, odporność na niekorzystne warunki pracy. Ponadto liczy się znak CE, czyli potwierdzenie zgodności z dyrektywami dotyczącymi bezpieczeństwa i kompatybilności elektromagnetycznej, a także gwarantowane bezpieczeństwo ze względu na wysoką kategorię pomiarową.
Oczekiwania są szerokie, dlatego Sonel oprócz sprzętu najwyższej jakości oferuje również szkolenia, dostępność bezpłatnej pomocy technicznej w bardzo szerokim zakresie - nie tylko obsługi przyrządu, ale również sposobu prowadzenia pomiarów i rozwiązywania problemów w często nietypowych warunkach. Do tego dostępność usług laboratoryjnych, dostępność akcesoriów, pewność szybkiego serwisu "door to door". Dzisiaj kontakt z klientem nie ogranicza się tylko do sfinalizowania zakupu, ale jest kontynuowany dwustronnie - klient pozyskuje wiedzę techniczną, a firma informację zwrotną w zakresie potrzeb rynku.
Przyrządy te pozwalają na szybkie określenie niekorzystnych zjawisk zachodzących w sieci, co przekłada się na koszty związane z eksploatacją i bezpieczeństwo - czyli mniejsze rachunki za zużycie energii, mniej problemów w utrzymaniu ruchu. |
Warto dostrzec ponadto zdolność do programowania mierników, a więc możliwość tworzenia scenariuszy zadań pomiarowych lub specyficznej prezentacji danych. W zakresie popularnej aparatury energetycznej rośnie znaczenie konwergencji funkcji pomiarowych, gdyż wielu odbiorców potrzebuje jednego miernika do wszystkiego. Tak jest taniej i z pewnością jest to wygodniejsze rozwiązanie przy pracy w terenie. Przyrząd uniwersalny musi być oczywiście dobry jakościowo i niezawodny, gdyż droga ku uniwersalności nie może prowadzić przez ograniczenia.
Oczywiście rynek aparatury pomiarowej dla energetyki jest szeroki, bo poza omawianymi w raporcie popularnymi miernikami do badania instalacji elektrycznych i analizatorami jakości energii, dostępnych jest wiele sprzętu specjalistycznego, przeznaczonego do badania urządzeń spotykanych w sieci, takich jak liczniki energii, przekładniki, zabezpieczenia i podobne. Liczba niszy rynkowych i specyficznych zadań pomiarowych jest niemała i daje utrzymanie bardzo wąsko wyspecjalizowanym producentom takich jak np. Tronia, ale z pewnością największe obroty i udziały w rynku ma aparatura uniwersalna.
Oczekiwania klientów wskazują na duże znaczenie jakości
Najważniejszą cechą aparatury pomiarowej, jaka jest oczekiwana przez klientów, jest to, aby trafiała ona precyzyjnie w potrzebę pomiarową bez nadmiarowości, co skutkuje prostą obsługą, niską ceną, małymi gabarytami i wagą oraz lepszą niezawodnością. Niemniej pomijając ten przypadek, gdy miernik obsługuje jedno zadanie pomiarowe, klienci oczekują też przyrządów uniwersalnych: kombajnów pomiarowych pozwalających nosić ze sobą tylko jeden miernik lub chociaż kombinacji zbliżonych funkcjonalności metrologicznych, na przykład analizatora z rejestratorem.
Od strony oferty handlowej najlepsze okazują się mierniki wysokiej jakości, jednak będące w zasięgu cenowym elektryka. Dobrze byłoby, gdyby jeszcze były to przyrządy znane i wcześniej wypróbowane, bo jak wspomniano wcześniej, elektrycy nie zaliczają się do grupy zawodowej chętnie inwestującej w nowości. W efekcie profesjonalne zastosowania opierają się najczęściej na znanych i renomowanych markach z zakresu aparatur jak Fluke lub Chauvin Arnoux (analizatory), a z krajowych Sonel (mierniki), natomiast zastosowania popularne, często ograniczane budżetem, nierzadko bazują na sprzęcie dalekowschodnim.
Podobnie jest w innych obszarach techniki, gdzie wykorzystywany jest sprzęt pomiarowy, zatem można przyjąć, że opisane zjawiska nie mają cech charakterystycznych dla branży energetycznej, ale ogólnych relacji w "pomiarówce". O tym, że rynek próbuje dopasować oferty do oczekiwań polegających na zapewnieniu jak najlepszych parametrów i dokładności pomiaru, dostępności wielu funkcji pomiarowych, przekonują dane uzyskane z badaniu ankietowym pokazane na rysunku 1.
Zawarto tam porównanie znaczenia poszczególnych czynników selekcji produktu od strony technicznej. Z kolei na rysunku 2 podana została analogiczna ocena, czym kierują się klienci przy wyborze mierników energetycznych od strony oferty handlowej. Warto zauważyć, że znaczenie ceny, w ogromnej liczbie przypadków okupującej pierwsze miejsce, tym razem jest wyraźnie słabsze. Wynikać to może z profesjonalnych zastosowań i tego, że rynek ma już za sobą wstępny okres nieuporządkowania.