Ile nowości pojawia się na rynku?

Mimo że wielu specjalistów uważa, iż na rynku aparatury pomiarowej dla energetyki nie pojawiły się istotne nowości, wydaje się, że w porównaniu do innych grup aparatury pomiarowej w tym obszarze dzieje się jednak sporo. Najwięcej innowacji dotyczy złożonych przyrządów, a więc analizatorów, testerów i rejestratorów, gdyż te podstawowe mierniki energetyczne mają charakter użytkowy i nierzadko zamkniętą funkcjonalność.

Za znaczące usprawnienia uważa się miniaturyzację, zdolność do bezprzewodowej komunikacji, możliwość integracji z systemem nadrzędnym zarządzającym produkcją, tak aby system pomiarowy był integralnym elementem infrastruktury zakładu. Rosną możliwości wizualizacyjne, a zdolność do długotrwałej rejestracji danych pomiarowych w wewnętrznej pamięci staje się coraz częściej standardem, tak samo jak zdolność do komunikacji z komputerem za pomocą portu USB.

Klaudiusz Staciwa

kierownik działu sprzedaży krajowej w firmie Sonel

  • Jakie są najważniejsze techniczne cechy mierników energetycznych?

Jest to niewątpliwie zgodność z obowiązującymi normami, przede wszystkim PN-EN 61557, możliwość prowadzenia pomiarów zgodnie z PN-HD 60364, prosta i intuicyjna obsługa nawet dla zaawansowanych pomiarów, ergonomia i wytrzymałość mechaniczna, niezawodność, odporność na niekorzystne warunki pracy.

Ponadto liczy się znak CE, czyli potwierdzenie zgodności z dyrektywami dotyczącymi bezpieczeństwa i kompatybilności elektromagnetycznej, a także gwarantowane bezpieczeństwo ze względu na wysoką kategorię pomiarową.

  • Czego oczekują klienci od dostawców przyrządów pomiarowych?

Oczekiwania są szerokie, dlatego Sonel oprócz sprzętu najwyższej jakości oferuje również szkolenia, dostępność bezpłatnej pomocy technicznej w bardzo szerokim zakresie - nie tylko obsługi przyrządu, ale również sposobu prowadzenia pomiarów i rozwiązywania problemów w często nietypowych warunkach.

Do tego dostępność usług laboratoryjnych, dostępność akcesoriów, pewność szybkiego serwisu "door to door". Dzisiaj kontakt z klientem nie ogranicza się tylko do sfinalizowania zakupu, ale jest kontynuowany dwustronnie - klient pozyskuje wiedzę techniczną, a firma informację zwrotną w zakresie potrzeb rynku.

  • Jakie korzyści odnosi się z posiadania analizatorów jakości energii?

Przyrządy te pozwalają na szybkie określenie niekorzystnych zjawisk zachodzących w sieci, co przekłada się na koszty związane z eksploatacją i bezpieczeństwo - czyli mniejsze rachunki za zużycie energii, mniej problemów w utrzymaniu ruchu.

Warto dostrzec ponadto zdolność do programowania mierników, a więc możliwość tworzenia scenariuszy zadań pomiarowych lub specyficznej prezentacji danych. W zakresie popularnej aparatury energetycznej rośnie znaczenie konwergencji funkcji pomiarowych, gdyż wielu odbiorców potrzebuje jednego miernika do wszystkiego. Tak jest taniej i z pewnością jest to wygodniejsze rozwiązanie przy pracy w terenie. Przyrząd uniwersalny musi być oczywiście dobry jakościowo i niezawodny, gdyż droga ku uniwersalności nie może prowadzić przez ograniczenia.

Tabela 2. Przegląd ogólny oferty krajowych dostawców aparatury pomiarowej dla energetyki

Oczywiście rynek aparatury pomiarowej dla energetyki jest szeroki, bo poza omawianymi w raporcie popularnymi miernikami do badania instalacji elektrycznych i analizatorami jakości energii, dostępnych jest wiele sprzętu specjalistycznego, przeznaczonego do badania urządzeń spotykanych w sieci, takich jak liczniki energii, przekładniki, zabezpieczenia i podobne. Liczba niszy rynkowych i specyficznych zadań pomiarowych jest niemała i daje utrzymanie bardzo wąsko wyspecjalizowanym producentom takich jak np. Tronia, ale z pewnością największe obroty i udziały w rynku ma aparatura uniwersalna.

Oczekiwania klientów wskazują na duże znaczenie jakości

Rys. 6. Ocena, jaki był dla sektora aparatury energetycznej 2010 rok

Najważniejszą cechą aparatury pomiarowej, jaka jest oczekiwana przez klientów, jest to, aby trafiała ona precyzyjnie w potrzebę pomiarową bez nadmiarowości, co skutkuje prostą obsługą, niską ceną, małymi gabarytami i wagą oraz lepszą niezawodnością. Niemniej pomijając ten przypadek, gdy miernik obsługuje jedno zadanie pomiarowe, klienci oczekują też przyrządów uniwersalnych: kombajnów pomiarowych pozwalających nosić ze sobą tylko jeden miernik lub chociaż kombinacji zbliżonych funkcjonalności metrologicznych, na przykład analizatora z rejestratorem.

Od strony oferty handlowej najlepsze okazują się mierniki wysokiej jakości, jednak będące w zasięgu cenowym elektryka. Dobrze byłoby, gdyby jeszcze były to przyrządy znane i wcześniej wypróbowane, bo jak wspomniano wcześniej, elektrycy nie zaliczają się do grupy zawodowej chętnie inwestującej w nowości. W efekcie profesjonalne zastosowania opierają się najczęściej na znanych i renomowanych markach z zakresu aparatur jak Fluke lub Chauvin Arnoux (analizatory), a z krajowych Sonel (mierniki), natomiast zastosowania popularne, często ograniczane budżetem, nierzadko bazują na sprzęcie dalekowschodnim.

Podobnie jest w innych obszarach techniki, gdzie wykorzystywany jest sprzęt pomiarowy, zatem można przyjąć, że opisane zjawiska nie mają cech charakterystycznych dla branży energetycznej, ale ogólnych relacji w "pomiarówce". O tym, że rynek próbuje dopasować oferty do oczekiwań polegających na zapewnieniu jak najlepszych parametrów i dokładności pomiaru, dostępności wielu funkcji pomiarowych, przekonują dane uzyskane z badaniu ankietowym pokazane na rysunku 1.

Zawarto tam porównanie znaczenia poszczególnych czynników selekcji produktu od strony technicznej. Z kolei na rysunku 2 podana została analogiczna ocena, czym kierują się klienci przy wyborze mierników energetycznych od strony oferty handlowej. Warto zauważyć, że znaczenie ceny, w ogromnej liczbie przypadków okupującej pierwsze miejsce, tym razem jest wyraźnie słabsze. Wynikać to może z profesjonalnych zastosowań i tego, że rynek ma już za sobą wstępny okres nieuporządkowania.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również