Moduły są użyteczne
Poza podzespołami dyskretnymi ważną częścią rynku półprzewodników mocy są moduły, pełniące zadanie obwodu wykonawczego. Zawierają one 4-6 tranzystorów dużej mocy, połączonym tak aby tworzyły układ falownika jedno- lub trójfazowego. W modułach umieszcza się też prostownik, diody usprawniające oraz zabezpieczające.
Takie komponenty znajdują się w ofertach wielu producentów półprzewodników i stanowią bazę konstrukcyjną większości napędów, regulatorów i zasilaczy. Występują one w wielu wersjach o różnej topologii, pozwalając zrealizować w prosty sposób stopień mocy w układzie mostkowym. Modułowe półprzewodniki mocy zdobyły rynek również tym, że stanową zwartą konstrukcję o dobrych parametrach w zakresie odprowadzania ciepła, przy jednoczesnym zapewnieniu izolacji galwanicznej od radiatora.
Najpopularniejsze wersje mają w środku IGBT, ale są też w wykonaniach z MOSFET-ami i tyrystorami, dzięki czemu konstruktorzy mają wielkie pole wyboru. Półprzewodniki mocy to elementy, które zawsze współpracują z radiatorem lub innym systemem odprowadzania ciepła oraz w ogromnej większości zasilane są wysokimi napięciami, przekraczającymi 300V.
Dlatego ułatwienia związane z izolacją galwaniczną poszczególnych elementów, zapewniające bezproblemowy montaż na metalowym radiatorze, są jednym z najważniejszych źródeł przewagi rynkowej modułów nad elementami dyskretnymi.
Popularność modułów to także konsekwencja dominującej topologii stopni mocy w konwerterach i architektury większości systemów energetycznych. Tylko sporadycznie bazują one na jednym elemencie przełączającym, typowo składając się z 4- lub 6-tranzystorowego układu mostkowego.
W postaci dyskretnej trójfazowy układ mostkowy jest już skomplikowanym obwodem, który dodatkowo ciągle przez producentów jest rozbudowywany, na przykład o elementy do pomiaru prądu przewodzonego przez tranzystory, tłumiki przepięć, diody zabezpieczające, czujniki temperatury i podobne udogodnienia.
Są też wersje z wbudowanym driverem sterującym, które bezpośrednio można podłączyć do wyjść PWM mikrokontrolera. Takie moduły przypominają w pewnym stopniu układy scalone wykonywane grubowarstwową techniką hybrydową.