Podzespoły półprzewodnikowe dużej mocy. Polscy producenci i dystrybutorzy

Rynek podzespołów półprzewodnikowych dużej mocy zawsze był i będzie rynkiem perspektywicznym dla dostawców komponentów elektronicznych. Większość innowacji i nowych technologii w gospodarce bazuje obecnie na urządzeniach elektronicznych, a działanie całej infrastruktury, przemysłu i transportu zależne jest od energii elektrycznej. W ten sposób energetyka stała się branżą silnie powiązaną z nowymi inwestycjami, modernizacjami starej infrastruktury i ogólnym rozwojem kraju. Elektronizacja obejmuje wszystkie elementy urządzeń, w tym także komponenty wykonawcze, przełączniki, układy przekształtników energii, systemy zasilania i rozszerza się na szereg innych miejsc kiedyś niedostępnych dla półprzewodników z przyczyn technicznych lub ekonomicznych.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Struktura rynku i główne branże

Rys. 7. Udział sprzedaży podzespołów dużej mocy w łącznych obrotach dla firm dystrybucyjnych z niniejszego zestawienia. Aż dla 71% firm sprzedaż tych produktów nie przekracza 25%

Rynek podzespołów dużej mocy wydaje się mieć charakter dwubiegunowy. Na jednym końcu lokują się klasyczne dyskretne podzespoły o dużej obciążalności prądowej, takie jak diody i tyrystory, tranzystory IGBT i MOSFET.

W znacznej mierze ta część rynku ma charakter niszowy, gdyż elementy te stanowią bazę konstrukcyjną dla wysokospecjalizowanych aplikacji przemysłowych, transportowych. W tym obszarze elementy są również wbudowywane do wnętrza maszyn i dużych systemów, na przykład zgrzewarek do blach, systemów zasilania dla sieci trakcyjnych, pojazdów szynowych.

Wysokie parametry napięciowo-prądowe przekonują, że ta część rynku ma też charakter specjalistyczny, a więc taki, gdzie sprzedaż nie jest duża i w ogromnej większości kierowana do nowych projektów, a więc maszyn i złożonych instalacji.

Elementy przełączające dużej mocy nie są tanie, bo na przykład tyrystor 1,5kA/1200V kosztuje ok. 500zł, ale porównując tę kwotę z ceną maszyny oraz pamiętając, jak odpowiedzialną rolę odgrywają te elementy, z pewnością nie jest to wiele. Dla dostawców i dystrybutorów podzespołów elementy te są stosunkowo wartościową pozycją.

Asortyment typowych i najpopularniejszych tyrystorów, IGBT oraz modułów nie jest na szczęście tak bardzo szeroki, co ogranicza koszty magazynowania. A spore ceny w porównaniu do innej elektronicznej drobnicy pozwalają zarobić nawet przy niewielkiej sprzedaży. Aplikacje kierowane na bardziej masowe rynki bazują zwykle na modułach.

Są to systemy sterowania silnikami, regulatory systemów grzewczych, systemy ładowania baterii akumulatorów, falowniki zasilania gwarantowanego i podobne produkty o charakterze profesjonalnym. Szczególnie imponujące tempo rozwoju dotyczy napędów silników, które początkowo były dostępnej dla mniejszych jednostek napędowych, dzisiaj są oferowane nawet producentom o mocy kilkudziesięciu kilowatów.

Oprócz aplikacji przemysłowych zastosowania te obejmują również motoryzację, a zwłaszcza pojazdy o napędzie hybrydowym i elektrycznym. Niemniej z punktu widzenia krajowego rynku dystrybucji moduły mogą mieć mniejsze znaczenie biznesowe. Branżowa struktura odbiorców pokazana została na rysunku 3.

Z pewnością nie można nazwać jej zaskakującą, bo na pierwszych dwóch pozycjach znalazły się energetyka i przemysł. Ciekawszy do analizowania jest dół tego zestawienia, a więc motoryzacja, telekomunikacja, a także producenci kontraktowi, którzy zdaniem ankietowanych specjalistów nie są istotnymi odbiorcami.

Zapewne wynika to z tego, że urządzenia energoelektroniczne, instalacje i systemy, w wielu wypadkach nie mają charakteru seryjnego i są wykonywane na bazie indywidualnych projektów, z kolei motoryzacja i telekomunikacja to obszary, w których dominują własne rozwiązania wielkich firm tworzone poza Polską. Struktura rynku podzespołów mocy, patrząc od strony ofert, również wydaje się wyglądać znajomo (rys. 4).

Najważniejsza jest cena, a zaraz potem parametry techniczne. Różnica kryje się w wysokim znaczeniu terminu dostawy, który oceniony został jako ważniejszy od parametrów technicznych. To z pewnością pokłosie czasu alokacji dostaw, bo w poprzedniej edycji raportu na temat podzespołów mocy termin dostawy nie miał takiego wielkiego znaczenia.

Jerzy Tyszko

Future Electronics

  • Czy podzespoły półprzewodnikowe dużej mocy to wartościowy i dochodowy obszar biznesu?

Sprzedaż półprzewodników mocy przynosi nam kilkanaście procent obrotów i uważam, że jest to zyskowna i perspektywiczna część naszego biznesu. Podzespoły mocy występują praktyczne w każdym segmencie odbiorców i w wielu aplikacjach, przez co wypadkowy strumień sprzedaży jest spory. Dla Future największymi odbiorcami ze względu na specyfikę rynku są producenci kontraktowi elektroniki.

Obroty i koniunktura

Rys. 8. Czołowe firmy dystrybucyjne w zakresie półprzewodników dużej mocy w Polsce

Rysunek 5 ilustruje zanotowane przez krajowych dostawców roczne wzrosty obrotów dla lat 2008-2010, w zakresie dotyczącym półprzewodników dużej mocy. W porównaniu do innych elementów elektronicznych, a zwłaszcza półprzewodników, wzrosty nie imponują wielkością. W 2008 roku, który dla branży zwykle dopiero zapowiadał kryzys, tutaj co druga firma borykała się ze spadkami sprzedaży.

Pozostała połowa dostawców balansowała lekko powyżej zera, co sugeruje, że sektor ten jest dosyć wrażliwy na bieżącą sytuację w gospodarce. Kolejne dwa lata były już lepsze, co znaczy tyle, że w przeciwieństwie do innych sektorów ten szybko reaguje na bieżącą koniunkturę.

Rok 2010 dla krajowej elektroniki był potrzebnym odreagowaniem po silnych kryzysowych spadkach i w zasadzie praktycznie wszystkim przedsiębiorstwom przyniósł kilkunastoprocentowe wzrosty sprzedaży. W przypadku półprzewodników mocy, zgodnie z wynikami ankietowymi, sytuacja była wyraźnie gorsza.

O tym, że nie jest to przypadek, może świadczyć kolejne zestawienie z rysunku 6, gdzie ocenie poddano koniunkturę w pierwszych miesiącach 2011 roku. Są one wyraźnie lepsze od zestawień z ostatnich trzech lat, ale także słabsze od tych, które podawaliśmy w innych zestawieniach raportowych dla zbliżonych branży.

Zapewne to wynik innych relacji w sektorach profesjonalnych, obszarach rynku powiązanych bezpośrednio z inwestycjami, planami modernizacyjnymi, inwestycjami infrastrukturalnymi, które długo się przygotowuje, takie które wymagają zapewnienia finansowania i długich przygotowań.

Spis treści
Powiązane treści
Infineon zwiększa swoją przewagę na światowym rynku półprzewodników mocy
Ranking 10 największych dystrybutorów komponentów
Jak czyste muszą być zespoły elektroniczne - cz. 2. przykłady
Zasilacze impulsowe dużej mocy to produkty, które muszą być doskonałe od strony technicznej i jednocześnie tanie
Infineon nadal globalnym liderem w dziedzinie półprzewodników mocy
Producenci RTV postulują zmian w prawie autorskim
IC Insights obniżył prognozę wzrostu dla rynku półprzewodników
Podzespoły półprzewodnikowe dużej mocy w ofercie firmy Farnell
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
Projektowanie i badania
Projektowanie elektroniki
Komunikacja
Moduły do komunikacji bezprzewodowej
Pomiary
Aparatura do badań precompliance
Komunikacja
RFID, NFC, czyli zdalna identyfikacja
Zasilanie
Podzespoły półprzewodnikowe dużej mocy
Produkcja elektroniki
Chemia i materiały do produkcji elektroniki
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Targi zagraniczne
Międzynarodowa wystawa i warsztaty na temat kompatybilności elektromagnetycznej EMV 2025
Statyczne
Logowanie
Targi krajowe
Warsaw Industry Week 2025 - 9. edycja
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów