Wiązki wsparciem

W Polsce rozwija się sektor produkcji wiązek dla elektroniki i motoryzacji co wiąże się z dużym zapotrzebowaniem na złącza sygnałowe. Bliskość europejskich rynków zbytu w połączeniu z niższymi kosztami pracy w Polsce sprawia, że producenci wiązek z Europy Zachodniej lokują swoje placówki blisko odbiorców.

Jeśli chodzi o typy złączy, na które jest największy zbyt, ponownie na wykresie dominują rozwiązania do montażu na PCB, także te do aplikacji przemysłowych i do realizacji interfejsów. Wspólną cechą jest też to, że elementy połączeniowe do sprzętu audio, dla radiokomunikacji oraz optyczne we wszystkich zestawieniach wypadły słabo. Krajowa elektronika zdominowana jest przez aplikacje specjalistyczne i przemysłowe i to one nadają kierunek dla wszystkich wskaźników biznesowych w tym segmencie rozwiązań elektromechanicznych.

Oprócz wymienionych wyspecjalizowanych producentów zagranicznych na rynku jest też grupa firm krajowych wytwarzająca mniejsze serie takich produktów, np. dla przemysłu lub wojska. Po takie usługi sięgają też niektórzy dystrybutorzy. Bez wątpliwości pozytywny trend zainteresowania wiązkami przekłada się na wzrost obrotów na rynku złączy.

Złącza przemysłowe są najcenniejsze

Nietrudno się domyślić, że złącza przeznaczone do pracy w przemyśle stanowią obszar rynku złączy sygnałowych o największym potencjale, gdyż w kraju zależność ta dotyczy większości komponentów i urządzeń. Wymagania klientów z tego obszaru są wysokie, produkty bardziej zaawansowane, droższe i jakościowo nienaganne. Wyróżniają się odpornością środowiskową, dużą trwałością i jakością oraz także dobrem dopasowanym konstrukcji mechanicznej do warunków panujących w halach produkcyjnych i do pracy działów utrzymania ruchu. Coraz więcej producentów i dystrybutorów jest zainteresowanych tym obszarem rynku.

Zestawienie cech składających się na ofertę handlową, które mają największe znaczenie na rynku i w największym stopniu okazują się decydujące o sprzedaży, z pewnością nie jest żadnym zaskoczeniem, można nawet powiedzieć, że jest typową ilustracją zachowań klientów dla naszego rynku, o czym przekonują trzy czołowe słupki: cena, parametry i jakość. Dość wysoko notowany jest termin dostawy (logistyka) oraz znaczenie marki producenta. Markę utożsamia się z jakością i funkcjonalnością oraz przeznaczeniem. Dla wielu klientów poszczególne marki oznaczają też przeznaczenie złączy, np. dla aplikacji w przemyśle spożywczym, wojsku, nic więc dziwnego, że ich znaczenie w omawianym obszarze jest tak duże. Warto dodać, że wykres wygląda prawie identycznie, jak nasze analogiczne opracowanie sprzed trzech lat.

Wiodący producenci i dostawcy złączy

Tabela 2. Dane kontaktowe do firm i główne marki w ofercie

Mówiąc o krajowym rynku złączy, na myśli ma się sprzedaż tworzoną przez lokalne firmy dystrybucyjne, gdyż są one w dużym stopniu związane współpracą z producentami elektroniki. Złącza na nasz rynek trafiają również bezpośrednio, gdyż duże zagraniczne firmy EMS, producenci elektroniki konsumenckiej i AGD oraz inne podobne większe firmy kupują je bezpośrednio od dostawców z Azji. Taki biznes jest oderwany od tego, co dzieje się w kraju, dlatego mówiąc o rynku krajowym i dostawcach, można ograniczyć się do dystrybutorów.

Większość oddziałów i krajowych przedstawicielstw wielkich producentów, takich jak Molex, TE Connectivity Harting, Phoenix Contact, Wago, Lapp Kabel lub Conec, zaopatruje bezpośrednio tylko duże zakłady produkcyjne i nadzoruje sprzedaż przez dystrybutorów. Po stronie dystrybucji mamy dużą i znaczącą dla rynku grupę dystrybutorów katalogowych jak: Farnell element14, Elfa Distrelec, RS Components, TME. Firmy te specjalizują się w obsłudze małych i średnich zamówień i mają szeroki asortyment pochodzący od renomowanych dostawców. Ofertę dopasowaną do biznesu w większej skali mają Arrow Electronics, Future Electronics.

Kolejna grupa dostawców to średniej wielkości krajowe firmy dystrybucyjne związane z zaopatrzeniem producentów elektroniki, takie jak Contrans TI, Elhurt, Eltronika, Microdis, Micros, Maritex, Semicon, Soyter, Codico i BNS.

Jeszcze większy stopień specjalizacji sprowadzający się do wąskiego wybranego asortymentu można odnaleźć u dystrybutorów takich jak ABC Elektronik, Atel Electronics, Neopta, WW Elektronik i Radiotechnika Marketing - jak widać, krajowych dystrybutorów złączy mamy całkiem sporo. Po stronie produktów przemysłowych i systemów automatyki przemysłowej wymienić można firmy, jak Apar, Igus, OEM Automatic, Eltron, Semicon i Würth Elektronik, a także Murrelektronik i Weidmuller. Złącza towarzyszą też ofertom producentów wiązek kablowych, jak na przykład Domar.

Ankiety i tabele

Tabela 3. Plan raportów "Elektronika" na najbliższe miesiące

W niniejszym opracowaniu zajmujemy się złączami sygnałowymi, a więc takimi, dla których przewodzony prąd i napięcie pracy nie są najważniejszymi parametrami. Podział ten jest umowny, niemniej biorąc pod uwagę, jak szeroka jest oferta rynku i wielka liczba dostępnych produktów, konieczny z uwagi na ograniczone możliwości publikacji przeglądu ofert.

Nawet przy takim ograniczeniu zestawienie w tabeli zawiera kilka sektorów produktowych, jak złącza do płytek drukowanych (kabel-płytka i płytka-płytka), krawędziowe i backplane do podłączania kart rozszerzeń, specjalizowanych podzespołów do kart pamięci Flash, a następnie optyczne, do transmisji danych, do sprzętu audio-wideo, złącza w.cz. i laboratoryjne. Ostatnia część tabeli dotyczy złączy specjalnych: przemysłowych, wojskowych, o zwiększonej trwałości i oferty kompletnego systemu połączeń.

Robert Magdziak

Źródłem wszystkich danych przedstawionych w tabelach oraz na wykresach są wyniki uzyskane w badaniu ankietowym przeprowadzonym wśród krajowych dostawców złączy.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również