Spośród trzydziestu firm, które przysłały wypełnione ankiety do raportu, aż 7 to krajowe firmy produkcyjne, a kolejne dwie to przedstawicielstwa zagranicznych producentów niemieckich (Rittal i Schroff ). Polskie firmy w większości zajmują się wytwarzaniem obudów metalowych, które przeznaczone są do zastosowań w telekomunikacji, sterowniach, systemach zasilania, systemach komputerowych i podobnych zastosowaniach profesjonalnych, dla których często wspólnym mianownikiem jest przemysł.
Trudno rozstrzygnąć, dlaczego firmy krajowe w większości skupiają się na wytwarzaniu wersji metalowych i pomijając nieliczne wyjątki, nie są zainteresowane produkcją z plastiku. Prawdopodobną przyczyną może być wysoki koszt oprzyrządowania produkcji w przypadku tworzyw sztucznych, co utrudnia produkcję mało- i średnioseryjną. Wykonanie form wtryskowych jest nie tylko drogie, ale i czasochłonne, co przeszkadza w szybkiej realizacji zleceń i w realizacji zamówień nietypowych.
Dlatego krajowe firmy produkcyjne skupiają się najczęściej na rozwiązaniach przemysłowych, infrastrukturalnych, takich gdzie zamówienia dotyczą niewielkich serii produktów, ale za to na przykład wymagających zapewnienia dużej odporności na czynniki środowiskowe itp. Takie zastosowania pozwalają współistnieć małym innowacyjnym firmom krajowym razem z silną konkurencją ze strony dużych producentów niemieckich.
Zastosowania specjalistyczne to również dobra nisza, aby oprzeć się konkurencji ze strony producentów chińskich, których aktywność jest największa w produktach standardowych. Nie ma sensu spierać się o to, co jest lepszym materiałem do produkcji obudów-metal czy tworzywo sztuczne, gdyż wszystko zależy od konkretnego przypadku.
Niemniej patrząc na rynek z szerszej perspektywy, a więc nie tylko z punktu widzenia producentów polskich takich jak El-Box, widzi się, że obudowy metalowe częściej spotyka się w zastosowaniach przemysłowych, specjalnych, w elementach infrastruktury teleinformatycznej. Z kolei obudowy plastikowe to z pewnością domena zastosowań OEM, elektroniki konsumenckiej i zastosowań popularnych.
Podział ten z pewnością nie jest ścisły ani też nie zgadza się w każdym przypadku, niemniej można uznać go za pewne przybliżenie podziału rynku. W ankiecie, na której oparty jest raport, pytaliśmy o to, jacy producenci zagraniczni obudów są najpopularniejsi oraz o to, którzy producenci i dystrybutorzy krajowi wyróżniają się na rynku w omawianej tematyce.
Jeśli chodzi o pierwsze zestawienie, to wyniki głosowania pokazane zostały na rysunku 5. Natomiast nie udało się stworzyć podobnego wykresu dla firm krajowych, bo znakomita większość głosujących oddawała głosy na siebie. Na pierwszym miejscu zestawienia z rys. 5 zasłużenie znalazła się niemiecka firma Rittal, która kilka lat temu zainwestowała we własny oddział w Grodzisku Mazowieckim i systematycznie rozbudowuje jego potencjał produkcyjny.