Profile uczestników raportu

Rys. 5. Najpopularniejsi producenci zagraniczni obudów w Polsce

Duży i chłonny rynek obudów w naturalny sposób charakteryzuje się dużą różnorodnością po stronie dostawców. Obok siebie funkcjonują krajowe firmy produkcyjne i polskie przedstawicielstwa producentów zagranicznych. Są firmy dystrybucyjne specjalizujące się w dostawach obudów oraz firmy o szerokim profilu, gdzie obudowy są tylko dodatkiem i uzupełnieniem oferty. Od strony produktowej omawiana tematyka jest bardzo szeroka, dlatego najbardziej czytelną metodą pogrupowania dostawców funkcjonujących na rynku jest oparcie się na charakterze działalności.

Wśród krajowych firm produkcyjnych można wymienić przedsiębiorstwa takie, jak na przykład Zakład Wielobranżowy Radiolex z Pruszcza Gdańskiego, który jest producentem różnych konstrukcji lekkich i obudów metalowych, m.in. pulpitów i paneli sterowniczych oraz wyrobów na zamówienie. Firma wykonuje także obudowy ze stali czarnej malowanej proszkowo, jak również z blachy nierdzewnej, ocynkowanej i aluminiowej.

Produkcją oraz projektowaniem obudów i akcesoriów mechanicznych, w tym elementów systemu 19”, zajmuje się także Zakład Mechaniczny firmy Radmor. Wykonuje on również inne usługi mechaniczne i podejmuje się produkcji małoseryjnej. Kolejną firmą tego typu jest Rauch – producent obudów ze stali, stali nierdzewnej i aluminium. Firma wytwarza także mechanizmy, uchwyty do monitorów i inne małe konstrukcje mechaniczne na zamówienie, specjalizując się w produkcji małoseryjnej, nietypowej, także w adaptacjach i modyfikacjach obudów innych producentów.

Obudowy z metalu są domeną także firmy EL-Box. Zajmuje się ona projektowaniem i produkcją obudów metalowych przy użyciu obrabiarek CNC. Z kolei firma Sabaj specjalizuje się w produkcji obudów z blachy stalowej do kompleksowych systemów zabezpieczeń, kontroli i transmisji energii elektrycznej.

Oferta obejmuje także usługi wykrawania laserowego oraz obróbki blach, a także realizację nietypowych zleceń. Nieco inny profil ma Pulsar – krajowy producent obudów metalowych do systemów alarmowych, kontroli dostępu, telewizji przemysłowej, zasilaczy. Taką firmą jest też PPH Hydrogig – producent obudów metalowych standardowych i na zamówienie.

 Mariusz Sochacki
Semicon Sp. z o.o.

  • Kiedy w firmach elektronicznych pojawia się zainteresowanie obudowami?

Producenci elektroniki coraz częściej interesują się możliwościami odpowiedniego zabudowania swoich urządzeń na wczesnym etapie projektowania i zlecają to zadanie firmom zewnętrznym, które mają w tym obszarze niezbędne doświadczenie. Do wyglądu urządzenia przywiązuje się obecnie większą wagę i nie dotyczy to tylko i wyłącznie urządzeń konsumenckich.

Producenci elektroniki profesjonalnej i automatyki dbają przede wszystkim o ergonomię urządzeń, ale jednocześnie chętnie nadają im łatwo rozpoznawalne kształty i kolory. Wybierając dostawcę obudowy, klienci kierują się z pewnością kompetencjami technicznymi producenta. Jeżeli produkt spełnia ich wymagania, a współpraca układa się harmonijnie, to rzadko decydują się na zmiany.

Takie podejście jest często podyktowane wysokimi kosztami projektowania zaawansowanych obudów na indywidualne zlecenie, czasem brakiem projektu i prototypu, dokonanie niezbędnych zmian i ostateczne dopasowanie obudowy do produktu. Na indywidualne rozwiązania decydują się firmy produkujące co najmniej kilkaset sztuk danego urządzenia. Dotyczy to głównie producentów elektroniki profesjonalnej, urządzeń medycznych i urządzeń pomiarowych.

  • W jaki sposób odnieść sukces na rynku obudów?

Niewątpliwie atutem jest kompleksowość obsługi związanej z projektowaniem obudowy. Zdecydowanie chętniej wybierani są producenci obudów, którzy nie obawiają się zleceń niestandardowych i są w stanie sprawnie zmodyfikować wymiary, stosowane materiały, sposób wykończenia powierzchni, wykonać estetyczne panele czołowe o odpowiedniej kolorystyce z logo producenta i innymi ważnymi w tym przypadku detalami. Producenci tacy stają się w pewnym sensie integratorami i montują w obudowie elementy zasilania i wentylacji, włączniki, wyświetlacze, sygnalizatory i elementy sterowania na panelu czołowym. Zdarza się nawet, że obudowy są dostarczane do odbiorcy z pewnymi fragmentami wewnętrznego okablowania urządzenia.

Omawianie producentów obudów metalowych kończy firma ZPAS, która zajmuje się produkcją obudów teleinformatycznych 19” i 21”, w tym szaf serwerowych, telekomunikacyjnych i wersji zapewniających kompatybilność elektromagnetyczną oraz innych w wersjach stojących i wiszących. Wśród producentów obudów z tworzywa sztucznego niewątpliwie wymienić należy firmy takie jak Kradex i Maszczyk – są to producenci obudów z tworzyw sztucznych do elektroniki użytkowej.

Grupę firm produkcyjnych zamyka firma Satel – znany na rynku producenostawie obudów w bardzo szerokim zakresie zastosowań z możliwością modyfikacji, dopasowania oraz wdrożenia w istniejące już systemy. W ofercie firmy znajdują się produkty Rolec, Hammond, OKW, Gainta, Spelsperg. Obudowy mechaniki 19” to również domena krakowskiej firmy CSI. Sprzedaje ona ponadto szafy rackowe z ekranowaniem EMC, szafy dla infrastruktury IT oraz systemów embedded firm Schroff , Hoff man Advantech, Aaeon i Diamond.

Popularne na rynku obudowy firm Bopla i Rose ma na przykład Soyter. W ofercie znajdują się wyroby standardowe oraz specjalne dla stref zagrożonych wybuchem i przeciwogniowych. Obudowy Bopli sprzedaje też Mera, która skupia się na kompleksowych dostawach obudów wraz z przepustami kablowymi, osłonami, złączami. Firma Apar jest dystrybutorem obudów firm Italtronic, MultiBox, Gainta, KM, w wykonaniach dla przemysłu, wersji tablicowych, do montażu na szynie DIN, ręcznych i wiele innych. Swojej przewagi firma upatruje w wieloletnim doświadczenie w sprzedaży i doradztwie technicznym w dziedzinie obudów.

W omawianej grupie znajdują się też przedsiębiorstwa takie jak Elmag, który jest dystrybutorem obudów uniwersalnych i specjalnych firm takich jak Gainta, Supertronic i innych, Piomar oferujący szafy telekomunikacyjne i serwerowe niemieckiej firmy Knurr. W ofercie znajdują się też obudowy dla wojska. Taką firmą jest również Energotech, sprzedająca obudowy wielu producentów m.in. Fibox, Ensto, Radiolex, Rittal, Sabaj, Olan, Sarel, JSL, ZPAS i innych.

Obudowy sprzedają dystrybutorzy podzespołów elektronicznych, na przykład TME, która oferuje obudowy do aparatury elektrycznej, elektronicznej i drobnych urządzeń elektronicznych wykonane z ABS i poliwęglanu firm Combiplast, Fibox, Meller, Kradex, Maszczyk i innych. Szeroki asortyment omawianych produktów ma Elfa. Są to wyroby firm OKW, Schroff, Fibox, Glenair, Rittal, Bopla, Legrand, Boss Industrial Mouldings, Teko i wielu innych.

W sprzedaży dominują obudowy do urządzeń przenośnych, metalowe i plastikowe, również w wersjach z ekranowaniem. Innym dostawcą jest Arrow – dystrybutor Fischer Elektronik, OKW, Schroff oraz firma Microdis – sprzedająca produkty Fischer Elektronik, m.in. obudowy aluminiowe wykonane wg specyfikacji klienta. Obudowy Fishera ma też Lafot – oficjalny polski dystrybutor obudów i radiatorów tej firmy. Taki sam profil ma Euro Elektronika – dystrybutor produktów firm Gianta, Supertronic. Firma sprzedaje obudowy z tworzywa sztucznego i wykonane z aluminium, w klasie szczelności IP54-67.

Swoje produkty firma kieruje do przemysłu medycznego, laboratoryjnego, telekomunikacji i elektroniki użytkowej. W redakcyjnym zestawieniu znalazła się także firma Seen Distribution, która jest dystrybutorem elementów mocujących wykorzystywanych przy produkcji obudów: łączników wciskanych, elementów do zgrzewania, nakrętek i podobnych produktów, a także narzędzi montażowych.

 Krzysztof Maszczyk
Właściciel firmy Maszczyk – obudowy dla elektroniki

  • Jakie warto wymienić zmiany na rynku w ostatnich latach?

Przez ostatnie lata nastąpił duży wzrost popytu na urządzenia elektroniczne, a co za tym idzie zwiększyła się znacznie produkcja obudów. Polscy producenci obsługują głównie sektor najprostszych i tanich obudów. Pomimo że, uważa się, iż ustępują one jakością materiałów i estetyką wykonania produktom importowanym, są zdecydowanie tańsze od wyrobów zagranicznych i dlatego cieszą się one dużym zainteresowaniem na rynku krajowym. Rynek obudów w Polsce cechuje się stabilnością, co wynika również z tego, że obejmuje on kilka sektorów gospodarki.

  • Jakich obudów poszukują obecnie klienci?

Klienci szukają nowatorskich rozwiązań, oryginalnych wzorów, a czasy świetności obudowy o kształtach zwykłego prostopadłościanu odchodzą powoli w zapomnienie. Dążący do miniaturyzacji swoich podzespołów rynek elektroniki niejednokrotnie wymusza na producentach obudów wprowadzanie coraz to mniejszych rozwiązań technicznych, dlatego zdecydowaną większość dostępnych na rynku produktów tworzą obudowy o niewielkich gabarytach.

Dużym zainteresowaniem cieszą się również obudowy o różnych kolorach bądź wykonane z materiałów przezroczystych, półprzezroczystych, często zabarwiane, tworząc tzw. kolory transparentne (np. półprzezroczysty czerwony). Duża część działających na rynku dostawców oferuje poza samą dystrybucją szereg usług dodatkowych związanych z modyfikacją pod względem funkcjonalności czy wyglądu. Firmy dają możliwość wykonania obróbki mechanicznej związanej z frezowaniem lub wierceniem, nadruków, uszczelnień oraz pokrywania obudów plastikowych farbą. Starając się nadążać za nowoczesnymi trendami, wprowadzamy nowatorskie rozwiązania, dbając o coraz lepszą jakość i estetykę wyrobów, gdyż coraz częściej są to bardziej przeważające warunki sukcesu niż cena czy parametry techniczne obudów.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również