Krajowi producenci mają znaczącą pozycję
Krajowe firmy produkcyjne zajmujące się wytwarzaniem elementów indukcyjnych to grupa dość liczna, a na dodatek bardzo innowacyjna, a więc stale inwestująca w park maszynowy, rozbudowująca potencjał produkcyjny i rozwijająca nowe technologie produktowe. Regułą i cechą charakterystyczną w ich przypadku jest spory, jak na warunki krajowe, eksport. Na rynku krajowym pozycja rynkowa firm takich jak Feryster, AET, Neotech, Telzam, Polfer PI lub Elsit wydaje się znacząca. Podstawą ich biznesu jest szybka produkcja komponentów na zamówienie, wysoka jakość usług zapewniająca wysokie parametry użytkowe w wymienionych zastosowaniach po to, aby trafić z produkcją do wymagających aplikacji np. przemysłowych lub oświetleniowych. W Polsce produkuje się głównie małe i średnie serie, różnorodne wyroby i wielowariantowe rozwiązania, dlatego krajowi producenci często wygrywają z dystrybucją szybkością realizacji zamówień.
Drugi czynnik sprzyjający producentom kryje się w tym, że obsługują oni najważniejszą część produktową rynku, a więc transformatory impulsowe. Zapewniają dobrą jakość produkcji i kompetentne wsparcie techniczne, faktycznie pełniące funkcję konsultacji i weryfikacji inżynierskich pomysłów.
W tym obszarze jego znaczenie jest szczególnie istotne, bo tematy związane z impulsowymi systemami zasilania połączone w całość z wiedzą na temat materiałów magnetycznych i zjawisk zachodzących w elementach indukcyjnych to bezsprzecznie trudny i mało popularny obszar kompetencji. W naszym kraju nawijanie transformatorów i dławików na zamówienie dostępne jest również w przypadku zamawiania małych ilości i prototypów, co też jest jakimś elementem przewagi, bo realia rynku krajowego są takie, że takich możliwości poszukują krajowe małe i średnie firmy.