Epidemia

Koronawirus wywrócił wiele obszarów biznesowych do góry nogami i pisanie jakichkolwiek prognoz na temat tego, co się będzie działo, nie ma sensu. Można jedynie odwoływać się do danych historycznych opisujących warunki na rynku w trudnych czasach i próbować przypasowywać je do obecnej sytuacji. Ale to i tak są spekulacje. Prawdą jest, że z większości kryzysów branża elektroniki wychodziła cało, bo zapotrzebowanie na nowoczesne technologie było zawsze duże, a cykl projektowy liczony był w perspektywie 1–3 lat, czyli dłużej niż kryzysowe ekstrema. Dla branży elektroniki izolacja w domach i konieczność pracy zdalnej nie są wielką przeszkodą, bo większość z nas w ten sposób działa od lat, a biuro w postaci laptopa jest naturalną częścią naszej pracy. Sfera produkcji jest ponadto dość mocno zautomatyzowana, a po zamknięciu firm dla gości z zewnątrz i wdrożeniu procedur ochronnych ryzyko infekcji daje się ograniczyć.

Zakupy materiałów i komponentów niezbędnych do produkcji odbywają się od dawna online, więc póki usługi logistyczne działają, trzęsienia ziemi w branży nie powinno być. Informacje dostępne na stronach przewoźników (z 19 marca) sygnalizują możliwe 2–3-dniowe opóźnienia dla przesyłek międzynarodowych, są też mniejsze ograniczenia wynikające z odwołanych lotów i kolejek na granicach, ale firmy działają. Oby taki stan się utrzymał jak najdłużej.

Epidemia w Chinach a nasz biznes
 
Na wykresie pokazano zestawienie opinii zebranych w firmach elektronicznych zajmujących się zasilaniem na temat wpływu epidemii koronawirusa na biznes. Ankiety otrzymywaliśmy w okresie do 10 marca br. i w tamtych dniach połowa firm sygnalizowała niewielkie spadki sprzedaży i problemy z logistyką towarów. Dla co trzeciej firmy skala problemów była nawet większa. Oczywiście prognozowanie, jak będą zmieniać się proporcje na takim wykresie w kolejnych tygodniach, jest niemożliwe, niemniej należy pamiętać, że elektronika, to branża, która dość dobrze poddaje się pracy zdalnej, nie wymaga tak częstych kontaktów osobistych, jak np. usługi. Jeśli tylko tylko logistyka będzie działać, mamy dużą szansę wyjść z problemów obronną ręką.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty