Nowe wymagania dla ekoprojektu i norma bezpieczeństwa

Pierwszego kwietnia, czyli kilka dni temu, weszło w życie rozporządzenie Komisji Europejskiej nr 2019/1782. Jest ono bardzo ważne dla rynku zasilania, gdyż przynosi nową regulację w zakresie wymaganej minimalnej sprawności zewnętrznych zasilaczy impulsowych adapterowych, mocy pobieranej bez obciążenia i nakłada wymagania odpowiedniego oznaczania zasilaczy i prowadzenia ich dokumentacji technicznej. Wymogi są zgodne co do joty z amerykańskimi regulacjami DoE Level VI.

Nowością jest to, że regulacjami objęto także zasilacze wielonapięciowe, co zamyka furtkę do wprowadzania na rynek niskosprawnych jednostek, które miały dodatkowe wyjście wyłącznie po to, aby nie musieć spełniać norm. Wymagania związane z małą mocą pobieraną bez obciążenia (nie więcej niż 0,1 W) zamykają też rynek dla zasilaczy adapterowych bazujących na klasycznych transformatorach sieciowych. Rozporządzenie nakłada również dodatkowe obowiązki informacyjne na dostawców: materiały techniczne oraz opisy produktów muszą zawierać informacje o średniej (a nie maksymalnej jak do tej pory) sprawności podczas pracy, a także o sprawności przy 10-procentowym obciążeniu oraz zużyciu energii w stanie bez obciążenia. Zasilacze zewnętrzne o znamionowej mocy wyjściowej 10 W lub mniejszej są zwolnione z tego wymogu. Do tej pory takie dane były ukryte w kartach katalogowych, teraz muszą być prezentowane także w opisach drukowanych i podawanych w sklepach internetowych.

Jakie znaczenie mają systemy zasilające?
 
Tylko mniej więcej co dziesiąta firma z naszego zestawienia może być uznawana za specjalistycznego dostawcę systemów zasilania, a dla co trzeciej jest to ważny pion biznesowy. Reszta sprzedaje zasilacze i chemiczne źródła energii elektrycznej przy okazji, a więc najczęściej jako dodatek do kompleksowej oferty. Specjalizacja w zakresie zasilania najczęściej wynika z powiązania umową dystrybucyjną z czołowym producentem, ale trzeba zauważyć, że zielone pole i tak jest dość duże jak na sektor dystrybucji.

Aby tego nie było dosyć, 20 grudnia 2020 roku w życie wejdą nowe wymagania w zakresie oceny bezpieczeństwa użytkowania. Dotychczasową normę EN 60950-1 zastąpi IEC 62368-1 i ta nowa regulacja będzie stanowiła wzorzec oceny zasilaczy w przyszłości. Jednostki wprowadzane na rynek w przyszłym roku będą musiałby być z nią zgodne, co zmusi producentów do przeanalizowania konstrukcji i uaktualnienia dokumentacji. Nie wiadomo na razie, czy konieczne będzie wykonywanie dodatkowych badań zasilaczy będących w ofertach, czy jedynie wystarczy przegląd konstrukcji pod kątem nowej normy. To dlatego, że regulacja 62368 jest ukierunkowana na osiągnięcie pożądanych, całościowych wyników końcowych, a nie na wskazanie i opisanie sprzyjających temu wyróżnionych procesów, sposobów wytwarzania lub procedur. Nie ma ona też charakteru nakazowego jak poprzednie. Raczej pokazuje, jak identyfikować i klasyfikować źródła energii mogące stanowić zagrożenie, jak wybierać i stosować zabezpieczenia przed określonymi rodzajami energii stanowiącej zagrożenie, zamiast mówić "przerwa izolacyjna musi mieć minimum 4 mm". Bezsprzecznie dla rynku zasilania jest to duża zmiana.

Jak można ocenić warunki biznesowe panujące na rynku zasilania w 2019 roku?
 
Zasilacz sieciowy, akumulator lub bateria są nieodłączną częścią każdego urządzenia elektronicznego, dlatego na takie produkty zawsze będzie popyt, bez względu na typ, segment rynku i jakość. Prawdopodobnie dlatego sprzedaż systemów zasilania jest z reguły odporna na cykliczne wahania koniunktury, mało podatna na zawirowania wywołane konkurencją i segmentem, który przynosi w miarę spore dochody przedsiębiorstwom. Takie wnioski potwierdzają dane zebrane przez nas w redakcyjnej ankiecie: blisko trzy czwarte pytanych specjalistów oceniło ubiegły rok jako dobry, co piąty uważa 2019 rok za zadowalający. Pozostałe odpowiedzi są w zdecydowanej mniejszości.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty