Co to znaczy dobry zasilacz?

Na zasadzie przeciwieństwa, dobry zasilacz to taki, którego pomiary i inspekcja wnętrza nie zapalają w inżynierskiej głowie czerwonych lampek ostrzegawczych, taki, co się nie grzeje, ma wszystkie elementy decydujące o ochronie (MOV, filtry), dobre kondensatory i adekwatne do prądu wyjściowego przekroje przewodów nawojowych oraz kabli wyjściowych.

Najważniejsze zjawiska pozytywne dla rozwoju rynku zasilania
 
Za czynnik w największym stopniu sprzyjający rozwojowi rynku zasilania uznano szybki rozwój rynku elektroniki, czyli coraz większą liczbę produktów w naszym otoczeniu. Liczy się też wzrost zainteresowania jakością, który sprzyja producentom wyrobów markowych. W dużej mierze jest to proces powiązany z rosnącymi wymaganiami klientów, którzy mają świadomość, jak wiele zależy od dobrego zasilacza lub mają już za sobą eksperymenty z produktami z dolnej półki.

Poza tym minimum dobre zasilacze zawsze mają jakąś dodatkową funkcjonalność, która przynajmniej odrobinę wysuwa je poza rynkową średnią. Są to na przykład zabezpieczenia wyjścia przed odwrotną polaryzacją, blokada możliwości niekontrolowanego wzrostu napięcia w czasie uszkodzenia, dodatkowe kondensatory blokujące wyjście, które obniżają poziom szumów i zakłóceń. To także możliwość chwilowego przeciążania wyjścia, kompensacja spadku napięcia pod obciążeniem i możliwość jego regulacji trymerem.

Wartym uwagi dodatkiem jest też ferrytowy tłumik na kablu wyjściowym, który sprawdza się, gdy zasilacz służy do zasilania urządzenia zawierającego nadajnik radiowy.

Dobry zasilacz ma też zabezpieczenie termiczne, które chroni jego działanie przed uszkodzeniem bądź przez czasowe wyłączenie lub lepiej przez tzw. derating, czyli obniżenie prądu wyjściowego do poziomu bezpiecznego.

Kiedyś można było porównywać zasilacze poprzez zważenie. Cięższy był lepszy, bo miał więcej elementów indukcyjnych i radiatorów, więcej miedzi i ogólnie elementów. Dzisiaj waga nie daje takiej informacji.

Ważne i poszukiwane wersje
 
W zestawieniu poszukiwanych na rynku wersji jednostek zasilających nie ma dużych różnic pomiędzy poszczególnymi słupkami, co oznacza w praktyce brak wyraźnych preferencji w zakresie typu. To, że zasilacze modułowe w formacie ułamka cegiełki "brick" znalazły się na szczycie, to zapewne wynik tego, że mają one imponujące parametry techniczne w zakresie sprawności i gęstości mocy z jednostki objętości. Najsłabiej natomiast oceniono zasilacze adapterowe biurkowe, gdyż są one stosowane najczęściej w średniej wielkości sprzęcie konsumenckim. Wiele sprzętu, do którego zasilania nadają się takie jednostki, ma je wbudowane do środka.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty