Pamięci przemysłowe Flash

Tak jak z małych komputerów przemysłowych zniknęły wentylatory, tak dzisiaj widać odwrót od klasycznych nośników danych, czyli napędów HDD, które zastąpiły pamięci Flash, a więc karty i dyski. W ostatnich latach dostępne pojemności nośników wzrosły na tyle, że nie ma problemu nawet, gdy trzeba przechować terabajty danych. Dyżurnym tematem jest trwałość i niezawodność zapisu, a także zakres temperatur pracy. No i oczywiście cena, bo ona zawsze się liczy, ale podobnie jak w przypadku komputerów, pamięci przemysłowe Flash też przestały być zaporowo drogie. Dodatkowo nośniki ze złączem M2 pozwalają na łatwą integrację pamięci z płytami głównymi i szybko zyskują popularność.

W przemyśle najczęściej wykorzystywane są pamięci NAND Flash SLC, ponieważ charakteryzują się one niską awaryjnością i bardzo dużą liczbą cykli zapisu. Są też odporne na różnego rodzaju zakłócenia. Produkty oparte na pamięciach MLC stosowane są natomiast w aplikacjach budżetowych, gdzie pewność zapisu danych ma mniejsze znaczenie, natomiast wymagana jest duża pojemność.

Najważniejsze cechy i właściwości SBC od strony technicznej
 
Za najważniejsze parametry techniczne i funkcjonalność komputerów jednopłytkowych uznano niski pobór mocy (definiowany poprzez parametr TDP) oraz dużą wydajność obliczeniową. Te dwa kryteria są do siebie w opozycji, a więc w praktyce chodzi o to, aby proporcje między tymi wielkościami były jak najlepsze. Trzecią pozycję w zestawieniu zajęła duża niezawodność i odporność środowiskowa, co jest pochodną zastosowań przemysłowych i profesjonalnych takich komputerów, natomiast pojęcia, takie jak wiele interfejsów oraz małe wymiary, wiążą się z możliwościami aplikacyjnymi oraz możliwością zastosowania ich w sprzęcie mobilnym.

Od strony technologii rynek przemysłowych Flash szybko migruje z technologii NAND 2D do 3D, a więc w kierunku struktur spiętrzonych w wielowarstwowe pakiety krzemu. Ten trend dotyczy głównie rynku konsumenckiego, jednak ma on duży wpływ również na aplikacje przemysłowe.

Podobnie jak jest to w zakresie komputerów, ze względu na niską cenę zakupu pamięci konsumenckich część klientów używa ich w aplikacjach przemysłowych. W pierwszym okresie użytkowania nie widać między nimi znacznej różnicy. Niestety charakteryzują się one większą awaryjnością i nie zawsze prawidłowo pracują w trudnych warunkach środowiskowych. Nie zawsze występuje też możliwość zgłoszenia reklamacji produktów z pamięciami konsumenckimi, które były wykorzystane w warunkach profesjonalnych, ponieważ część producentów stosuje zapisy o ograniczonej gwarancji.

Popularne procesory wg liczby sprzedawanych sztuk
 
Zgodnie z danymi pokazanymi na wykresie komputery jednopłytkowe napędzają wydajne i energooszczędne procesory Intela i ARM. Za najpopularniejsze uznano układy Intela, a ARM-y pojawiły się dopiero na trzeciej pozycji i co ciekawe, w analogicznym zestawieniu, jakie wykonaliśmy przy poprzedniej edycji naszego opracowania, układy A5-A9 były na pierwszym miejscu. Dowodzi to, że sytuacja na rynku komputerów SBC zmienia się dość dynamicznie i nic nie jest dane na zawsze. Poza tym wraz z popularyzacją tanich i jednocześnie dobrych platform open source rynek SBC ewoluuje w kierunku rozwiązań profesjonalnych. Zestawienie dowodzi także, że poza Intelem i ARM na rynku nie ma trzeciego gracza.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również