Komputery jednopłytkowe i pamięci przemysłowe Flash

Zainteresowanie komputerami jednopłytkowymi zawsze było domeną aplikacji medycznych, wojska, świata automatyki przemysłowej i transportu, a w najbliższej przyszłości będą ciągnąć je w górę także aplikacje związane z przemysłowym Internetem Rzeczy, Przemysłem 4.0, a także koncepcje takie jak smart city. Maleńkie komputerki są obecnie podstawą wielu aplikacji z tego obszaru, gdyż pobierają niewiele mocy zasilającej przy dużej wydajności i dają się bezproblemowo integrować z aplikacją docelową. Zapewniają dużą szybkość realizacji projektu, bo konstruktor musi w tym przypadku zapewnić jedynie płytę bazową ze złączami interfejsów i zasilaniem.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Rola standardu

W obszarze komputerów jednopłytkowych ważną rolę odgrywają standardy zapewniające możliwość korzystania z produktów wielu producentów. Chodzi o zapewnienie zgodności mechanicznej i pinowej, użycie jednakowego złącza, zasilania itd. Korzystając z rozwiązań standardowych, można zapewnić sobie większą swobodę wyboru producenta. Standardy w tym obszarze są także istotne dla tych, którzy wytwarzają urządzenia oparte na danym typie przez wiele lat, np. w obszarze medycyny.

Łukasz Mazur


Business Development Manager, Ineltro Electronics

  • Jakie nowości w komputerach SBC warto wymienić?

Nowe komputery jakie wchodzą na rynek bazują na najnowszych procesorach Intela jak Atom, Celeron i Pentium siódmej generacji “Elkhart Lake" o TDP 5–12 W oraz z oszczędnym Intel Core dziesiątej generacji "Tiger Lake-UP3" o TDP 15 W umożliwiającym pracę w zakresie temperatur –40…+85oC. Bazujące na nich platformy zapewniają lepszą wydajność grafik. Znaczącą zaletą będzie też lepsza optymalizacja pracy w czasie rzeczywistym w tym TSN (Time Sensitive Networking), co pozwoli na szersze zastosowanie w aplikacjach wymagających również zapewnienia bezpiecznej pracy systemu. Nowością są także bardzo szybkie interfejsy jak USB typu C, sloty M.2 z PCIe/NVME, jak również wbudowane interfejsy UART czy GPIO.

  • Jakie są najważniejsze dla klientów cechy komputerów SBC przy ich zakupie?

Klienci poszukują niezawodnych rozwiązań klasy przemysłowej w cenie niewiele wyższej niż produkty "półprzemysłowe" lub komercyjne. Istotny jest długi czas dostępności produktu na rynku, szeroka gama złączy i przemysłowy zakres temperatur.

  • Jaką wiedzą dysponują klienci w zakresie technologii i produktów? Wydaje się, że na rynku tak wiele się dzieje, że trudno nadążyć za zmianami?

Na rynku komputerów przemysłowych i rozwiązań systemowych bardzo często pojawiają się nowości, a ich znajomość przez klientów jest dobra. Klienci jednak coraz częściej nie chcą poświęcać zbyt wiele czasu na analizę szczegółów technicznych przy doborze komputera do swojego rozwiązania i planują jak najszybciej przejść do uruchomienia oprogramowania i całego systemu, dlatego są zainteresowani tym, aby sprzedawca im doradził.

Za pozytywną wiadomość można uznać to, że tych standardów definiujących obszar SBC nie ma już dzisiaj wcale tak wiele, przez co funkcja, jaką pełnią one w branży, się zwiększa. Być może wynika to z tego, że w mniejszym stopniu są one wynikiem narzucenia przez duże firmy swoich pomysłów, a w większym stopniu, że jest to wspólny projekt stowarzyszenia lub organizacji branżowej. Ostatnim ważniejszym wydarzeniem sprzed kilku lat był tutaj debiut SMARC, teraz nadchodzi COM-HPC. Nazwa taka w praktyce określa tzw. form factor, czyli wymiary, rozkład złączy, możliwości w zakresie chłodzenia, tak aby zapewniona była możliwość wymiany produktów kompatybilnych.

Nie da się jednak ukryć, że część producentów nie zaprząta sobie głowy normalizacją i tworzy własne konstrukcje. Popularnym formatem jest płytka o wielkości pamięci DRAM do peceta, bo łatwo dla niej kupić złącza i dużo oprogramowania inżynierskiego ma takie komponenty w bibliotekach.

Najważniejsze zjawiska pozytywne dla rozwoju rynku SBC
 
Komputery jednopłytkowe już dawno przestały być dobrem luksusowym i wraz z otwarciem się rynku na procesory produkowane przez inne firmy niż Intel można powiedzieć, że trafiły pod strzechy. Dla rynku IoT, aplikacji kategoryzowanych jako Przemysł 4.0, stały się one kołem zamachowym zapewniającym rozwój. Jako drugi czynnik, prawie tak samo istotny, wymieniano w ankietach coraz większe nasycenie naszego otoczenia elektroniką, w czym kryją się wszystkie koncepcje z przedrostkiem "smart". Pomaga też to, że przemysł już rozwiązał problemy z wydzielaniem się ciepła i hasło "bezwentylatorowy" już wyblakło. Cały czas maleją wymiary takich komputerków. Całkiem wydajne jednostki mogą być dzisiaj niewiele większe od pudełka zapałek.
Spis treści
Powiązane treści
Komputery jednopłytkowe w aplikacjach przemysłowych
3,5-calowe płyty główne z procesorami Intel Core Mobile ósmej generacji
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
Projektowanie i badania
Projektowanie elektroniki
Komunikacja
Moduły do komunikacji bezprzewodowej
Pomiary
Aparatura do badań precompliance
Komunikacja
RFID, NFC, czyli zdalna identyfikacja
Zasilanie
Podzespoły półprzewodnikowe dużej mocy
Produkcja elektroniki
Chemia i materiały do produkcji elektroniki
Zobacz więcej z tagiem: Mikrokontrolery i IoT
Gospodarka
MPLAB PICkit Basic – budżetowy debuger od Microchip z możliwościami klasy premium
Gospodarka
Infineon i RT-Labs zintegrowali sześć kluczowych protokołów komunikacji przemysłowej z mikrokontrolerami XMC7000
Gospodarka
Kolejny wielki boom technologiczny - robotyka bazująca na AI
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów