Miniaturyzacja i mały pobór mocy

Niewielki pobór mocy przy zachowaniu dużej wydajności obliczeniowej jest najważniejszym trendem technicznym zmieniającym nie tylko rynek komputerów jednopłytkowych, ale całą elektronikę. Efektem tego procesu jest to, że wielkość komputerów głównie ograniczają złącza i obudowa, a wzrost wydajności obliczeniowej przestał być czymś, do czego się bardzo dąży. Najbardziej widać to w zakresie pecetów, ale w przypadku omawianych urządzeń też daje się to dostrzec.

Skoro można kupić peceta w obudowie wielkości pendrive'a, to także w zakresie komputerów do zastosowań embedded gotowe rozwiązania są nieduże. To po raz kolejny potwierdza, że w wielu zastosowaniach dobrym wyborem staje się wykorzystanie komputera typu Box, a więc małe jednostki w obudowie chłodzone pasywnie, bo jest ona tylko nieznacznie większa, tylko trochę droższa, ale ma już rozwiązany problem chłodzenia, zasilania, złączy i mocowania (np. na szynę DIN, VESA itd.). A do komputera jednopłytkowego, np. takiego w postaci modułu o wielkości równoważnej pamięci DRAM, do urządzenia trzeba jeszcze dodać płytę bazową, której przygotowanie też jest czasochłonne i kosztowne, zwłaszcza gdy seria jest mała.

Struktura sprzedaży produktów SBC/Flash w 2019 roku
 
Struktura sprzedaży komputerów jednopłytkowych wskazuje, że obroty sprzedawców na rynku krajowym zwykle nie przekraczają 1 mln zł rocznie. Nie jest to ani dużo, ani mało, raczej w porównywalnie do zbliżonych produktów. Wykres z tak szerokimi przedziałami nie nadaje się do analizy wielkości obrotów poszczególnych firm, ale może być bazą do szacunków na temat wielkości rynku lub też do porównań własnej pozycji do średniej rynkowej

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie