Znaczący wzrost jakości produkcji w polskich zakładach

Nowe inwestycje w zakresie urządzeń do produkcji elektroniki często wiążą się z poprawą szeroko rozumianej jakości. Firmy EMS i OEM inwestują znaczną część wypracowanych zysków i przykładają dużą wagę do rozwoju posiadanej technologii produkcji w stronę jej większego zaawansowania, powtarzalności, dokładności i precyzji, a także do minimalizacji braków i problemów technicznych powstających przy produkcji, jednym słowem "w jakość". Takie są wymagania klientów krajowych i zagranicznych. Bez dobrej jakości nie da się też uzyskać niskich cen z uwagi na straty w materiałach.

Im bardziej zaawansowana elektronika, mniejsze komponenty, bardziej upakowane ścieżki na płytce, tym zapewnienie jakości staje się trudniejsze, bo proces zaczyna się ocierać o możliwości technologiczne maszyn i parametry graniczne materiałów lub też przestaje zapewniać wystarczającą wydajność. W efekcie konieczne stają się inwestycje w nowszy i tym samym bardziej zaawansowany sprzęt lub staje się niezbędna rozbudowa o kolejną linię technologiczną lub jakiś element z nią związany.

Najważniejsze zjawiska pozytywne dla rozwoju rynku urządzeń technologicznych #4
 
Największe pozytywne znaczenie dla rozwoju rynku ma stały trend poprawy jakości produkcji urządzeń elektronicznych. Za korzystne z punktu widzenia rozwoju zjawisko uznano ponadto coraz większe koszty produkcji w Chinach, które przesuwają próg opłacalności produkcji elektroniki na rzecz Europy Wschodniej, jak również coraz większe znaczenie elektroniki we współczesnej technice oraz intensywną elektronizację branż i produktów, które do niedawna potrafiły się bez niej obyć. Możliwość uzyskania dofinansowania z funduszy rozwojowych UE od lat lokowała się na szczycie zestawień najważniejszych czynników pozytywnie wspierających rozwój rynku, teraz spadła na 4. pozycję, bo dostępność funduszy strukturalnych UE jest już w aktualnym okresie budżetowym znacznie mniejsza.

Kontrola jakości musi być realizowana za pomocą urządzeń AOI, SPI i testów ICT/FCT. Walka o jakość to także traceability. Pod tym pojęciem kryje się możliwość prześledzenia krok po kroku poszczególnych etapów procesu technologicznego. Taki zapis czynności, w połączeniu z parametrami procesu, obsługą, materiałami wykorzystanymi w produkcji (numery partii i produktu), jest podstawowym źródłem danych dla zakładowego systemu kontroli jakości, pozwalając w kolejnym kroku na doskonalenie procesu. Elementem jakości jest też zwiększająca się popularność lakierowania płytek dla poprawy odporności środowiskowej, w tym tworzenia pokryć selektywnych oraz urządzeń do przechowywania podzespołów w kontrolowanej atmosferze. Standardem jest przestrzeganie norm i stosowanie się do standardów IPC. To wszystko są atrybuty zaawansowania technologicznego i jakości w produkcji, które dopiero wdrożone razem są w stanie przynieść pożądany efekt.

Ważne i poszukiwane produkty z punktu widzenia rozwoju #5
 
Ważne i aktualnie poszukiwane na rynku produkty to, jak wynika z powyższego zestawienia roboty i sprzęt do lutowania selektywnego. Oba zagadnienia wiążą się z montażem elementów przewlekanych w sposób automatyczny, co pokazuje, że branża produkcji elektroniki dokonuje kolejnego skoku automatyzacji rozumianej jako eliminacja pracy ręcznej przy układaniu komponentów THT, dużych elementów niedostępnych w wersjach SMD oraz przy montażu mechanicznym. Magazyny dla podzespołów kilka lat temu były notowane na wykresie wysoko, dzisiaj ustąpiły miejsca sprzętowi do lakierowania i zalewania płytek.

Dla rynku urządzeń produkcyjnych zapewnienie jakości to wielowymiarowy aspekt, niemniej można czasem odnieść wrażenie, że inwestycje mają charakter fal, np. w AOI, w magazyny elementów z kontrolowaną atmosferą, sprzęt do prototypowania i produkcji małoseryjnej, a w ostatnim okresie w automatyzację montażu ręcznego i roboty.

Marcin Nakonieczny


doradca techniczno-handlowy, Grupa Renex

  • Czego dziś oczekują klienci od dostawcy?

Klienci oczekują przede wszystkim kompleksowego podejścia, które nie kończy się jedynie na prostej interakcji potrzeba–sprzedaż, ale skupia się na doradztwie przy wyborze sprzętu, prezentacji, testach urządzeń w siedzibie klienta oraz pewności serwisu. Wśród wielu podmiotów oferujących sprzęt na rynku decydującą rolę odgrywają te, mogące zapewnić zarówno zaplecze magazynowe i logistyczne towarów, jak również posiadające przestrzeń i kadrę do szkoleń na temat coraz bardziej zaawansowanych technicznie produktów.

  • Wojna na Ukrainie – co ona zmienia w Waszym biznesie?

Trend przenoszenia szeroko pojętej produkcji elektroniki do Europy – zauważalny już od dłuższego czasu, a zintensyfikowany przez covidową rzeczywistość przerwanych łańcuchów dostaw – będzie się umacniał. Świadczą o tym m.in. zapowiadane inwestycje przez dużych graczy na rynku, ale również plany zakupowe mniejszych klientów – podejmujących decyzje rozpoczęcia własnej produkcji/montażu – korzystających wcześniej z importu usług. Kluczowa jest tutaj stabilność i przewidywalność sytuacji – i choć dzisiejsza sytuacja za naszą wschodnią granicą i jej dynamika nie pozwala na jakiekolwiek prognozowanie – wśród naszych klientów nie zauważamy tendencji hamujących inwestycje. Potwierdza to również wyjątkowo duże w ostatnim czasie zainteresowanie naszymi szkoleniami zarówno IPC, jak i autorskimi

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również