Wymagania jakościowe

Od przeszło dekady na rynku przekaźników widoczny jest zwrot zainteresowania klientów w stronę produktów wysokiej jakości i tych produkowanych przez renomowanych producentów. Proces ten dzieje się, mimo że cały czas są dostępne przekaźniki klasyfikowane jako tanie marki, a silna konkurencja zapewnia wiele rozwiązań o zbliżonych parametrach.

Przyczyn tego zjawiska jest wiele, w tym rosnące koszty działalności firm i tym samym drożejący serwis oraz obsługa techniczna urządzeń. To także coraz większy eksport krajowych przedsiębiorstw, coraz więcej urządzeń i aparatury w fabrykach oraz większe skomplikowanie techniczne nowych instalacji. W Polsce szybko rozwijają się rynki związane z produkcją maszyn, sektorem budowlanym i postępuje automatyzacja wielu dziedzin gospodarki. Rozwój produkcji jest też źródłem popytu na systemy kontroli i sterowania, co zawsze stymuluje zapotrzebowanie na przekaźniki. Wiele krajowych firm produkuje i eksportuje urządzenia dla przemysłu, takie jak sterowniki, regulatory, urządzenia pomiarowe, styczniki, systemy nadzoru. W ramach inwestycji kupowane są nowe maszyny i budowane do nich instalacje oraz systemy. Strumień sprzedaży dla przemysłu tworzy też elektronika profesjonalna, energoelektronika, elektromobilność i sektor energii odnawialnej.

Przekaźniki – czasy dostaw wczoraj i dziś
 
Zestawienie ocen zebranych wśród dostawców przekaźników półprzewodnikowych na temat aktualnych czasów dostaw tych elementów. Jak widzimy na wykresie, połowa pytanych uważa, że czasy dostaw są już takie same jak 3 lata temu, a więc że sytuacja wróciła do normy. Druga połowa pytanych twierdzi, że realizacja zamówień trwa dłużej lub cały czas jest bardzo długa i kłopoty się nie skończyły. Zapewne zależy to od grupy produktowej, pozycji dostawcy w łańcuchu dostaw i typu oraz wielkości obsługiwanych klientów. Liczy się też obszar aktywności dostawcy, a więc powiązanie z branżami.

Zainteresowanie jakością w branży bierze się też z tego, że krajowych przedsiębiorców obecnie stać na lepsze produkty, bo sytuacja w gospodarce ogólnie jest dobra. Inwestycje producentów w automatyzację produkcji spowodowały, że wytwarzanie przekaźników wymaga minimalnych nakładów pracy ręcznej, więc jakość jest lepsza przy jednocześnie mniejszych kosztach. Ceny przekaźników markowych nie są już dzisiaj w dużej dysproporcji w stosunku do tych tańszych i nierzadko różnica pomiędzy wersjami markowymi i resztą staje się niewarta starań. Co więcej, w ostatniej dekadzie w technologii przekaźników zaszło sporo korzystnych zmian poprawiających jakość i trwałość tych elementów, przez co działy utrzymania ruchu w przemyśle kupują obecnie relatywnie mniej tych elementów niż kiedyś. To też ogranicza zapędy do oszczędności. Paradoksalnie rynek dzisiaj ma znacznie większą świadomość w zakresie podejścia do jakości właśnie dzięki temu, że kiedyś była ona mniej istotna, a liczyła się cena. Nic tak nie edukuje klientów i nie zmienia kierunku myślenia firm, jak pojawiające się problemy z urządzeniami w okresie gwarancyjnym i ponoszone koszty serwisu z powodu elementu, na którym oszczędzono złotówkę.

Przekaźniki – typy najbardziej dochodowe i konkurencyjne
 
Najbardziej dochodowe dla dostawców są przekaźniki przemysłowe, a największa konkurencja jest w przekaźnikach subminiaturowych do PCB. Od wersji przemysłowych wymaga się najwięcej, tam najbardziej liczy się jakość, funkcjonalność oraz niezawodność potwierdzona wieloma certyfikatami i uznaniami. Konkurencja w wersjach subminiaturowych do PCB wynika z tego, że są to standardowe rozwiązania w zakresie wielkości i obciążalności. Elementy te są produkowane na liniach automatycznych na Dalekim Wschodzie, a wielu innych producentów jedynie sygnuje je własnym logo. Takie przekaźniki konkurują głównie ceną, bo cała reszta jest identyczna.

Przemysław Szafrański


dyrektor sprzedaży krajowej Relpol SA

  • Czy rynek przekaźników elektromagnetycznych jest chłonny i perspektywiczny?

Od wielu lat słyszymy o schyłku technologii przekaźników elektromagnetycznych na rzecz przekaźników półprzewodnikowych SSR. Rynek jednak pokazuje, że teza ta nie jest prawdziwa. Oczywiście zauważamy bardzo dynamiczny rozwój sprzedaży przekaźników półprzewodnikowych, w szczególności tam, gdzie mamy do czynienia z częstym załączaniem obwodów np. grzałek. Jednak o przyszłość rynku przekaźników elektromagnetycznych jesteśmy spokojni. Zastosowanie tego typu przekaźników jest wręcz niezbędne w dynamicznym rozwoju nowych technologii inteligentnych budynków, projektach stacji ładowania samochodów elektrycznych i pomp ciepła. Oczywiście nadal niezmiennie duże zapotrzebowanie na przekaźniki generują systemy BMS, HVAC, rynek AGD, automatyka czy energetyka zawodowa.

  • Jakie są najważniejsze cechy przekaźników od strony technicznej?

Przekaźnik elektromagnetyczny zmienia swoją rolę w systemach automatyki i sterowania. Jeszcze niedawno elementy te stosowane były głównie jako układy pośredniczące, dziś coraz częściej stają się podzespołem wykonawczym, który załącza poszczególne obwody. Powoduje to, że coraz częściej dla projektantów liczy się nie tylko prąd obciążenia i napięcie cewki, ale również materiał, z jakiego wykonane są styki. Efektem tego jest coraz częściej wybierany przekaźnik z materiałem styków AgSnO2 właśnie dla załączania obciążeń wymagających jak np. oświetlenie LED czy małe silniki. Obwody te generują również duży pik prądowy przy załączaniu, tak więc wymaga to od przekaźników odporności na wysoki prądu udarowy 80 A, a nawet 120 A przez 20 ms, odpowiedzią na tę potrzebę są przekaźniki inrush.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również