Przekaźniki z wbudowaną elektroniką

Szybki rozwój automatyki budynkowej oraz aplikacji przemysłowych w zakresie tzw. małej automatyki tworzy zapotrzebowanie na przekaźniki z wbudowaną elektroniką, np. czasowe, programowalne. Są to takie ministerowniki do oświetlenia w garażu, sterowania wentylacją w hali, załączania oświetlenia przeszkodowego i podobnych zadań. Takie aplikacje wymagają czegoś więcej niż zwykły przekaźnik, ale jeszcze nie jest to sterownik PLC. Wbudowana elektronika realizuje sterowanie czasowe, współpracuje z czujnikami itp. Elementy takie są zazwyczaj umieszczane w obudowie do montażu na szynie DIN i pracują w skrzynkach elektroinstalacyjnych. Z roku na rok jest takich wersji więcej.

Branże o największym potencjale zakupowym w zakresie przekaźników
 
Tradycyjnie dla polskiego rynku, obszar przemysłowy został uznany za najbardziej wartościowy dla przekaźników – w ankiecie padło na niego aż 90% wskazań. Na kolejnych pozycjach mamy energetykę odnawialną, sektor elektroniki profesjonalnej i energoelektronikę, czyli dalej branże klasyfikowane jako profesjonalne. Branża AGD, telekomunikacja, motoryzacja i elektronika konsumencka to sektory, w których przekaźników elektromagnetycznych jest coraz mniej, gdyż komutacją sygnałów zajmują się przełączniki elektroniczne (SSR i IPS).
Najważniejsze cechy przekaźników brane pod uwagę przy kupnie przez klientów
 
Trzy kryteria wyraźnie wybijają się ponad resztę w zestawieniu najważniejszych cech ofert handlowych w zakresie przekaźników elektromagnetycznych: jakość i niezawodność, cena oraz krótki termin dostawy. Oczywiście jakość i cena zawsze lokują się na górnych pozycjach tego typu zestawień, stąd też w zestawieniu nie ma żadnego zaskoczenia. Zainteresowanie jakością to efekt zmian w całej technice w ostatnich latach i wysokie notowania są normalne dla większości komponentów. Z kolei krótki termin dostawy to znak obecnych czasów i kłopotów z zaopatrzeniem. Co więcej, różnice procentowe w trzech najwyższych słupkach na wykresie są pomijalne. Liczy się również marka i historia firmy. Jeśli dany producent istnieje na rynku od wielu lat, jest doświadczony, jego marka jest znana i ma pewną renomę na rynku, wówczas klienci chętniej kupują jego produkty.

Wersje specjalizowane

Nietrudno zauważyć, że rośnie liczba przekaźników specjalizowanych, takich, których parametry i funkcjonalność zostały ściśle dopasowane do wymagań aplikacyjnych: do załączania obciążeń indukcyjnych i oświetlenia żarowego, aplikacji fotowoltaicznych, wersji bistabilnych, bezpieczeństwa itp. Do niedawna przekaźnik był postrzegany jako coś bardzo uniwersalnego, którego można było używać w zasadzie dowolnie, obecnie okazuje się, że czasem warto sięgnąć po rozwiązanie aplikacyjne. Tego typu przekaźniki coraz liczniej pojawiają się w ofertach dostawców i ich potencjał rynkowy się zwiększa razem z potencjałem sektorów, do których trafiają.

Piotr Szukaj


product manager w firmie Masters

  • Jak najlepiej trafić z przekaźnikami w potrzeby klientów?

Aby sprostać potrzebom klientów, a więc dopasować się do wymagań ich działów inżynieryjnych oraz konstrukcyjnych, należy spełnić kilka czynników. Poza oczywiście parametrami technicznymi, bardzo istotną rolę odgrywają również gabaryty. Ograniczenia przestrzenne w aplikacjach narzucają wysokość przekaźnika mierzoną z dokładnością nawet do 0,1 mm. Kartą przetargową może być też certyfikat zgodności danego produktu wydawany np. przez niemiecki instytut VDE, który bywa decydującym kryterium decyzji użycia danego elementu oraz decyzji zakupowych do realizacji projektu, który może mieć czas życia nawet 10 lat. Liczy się czas wdrożenia zgodności produktu z systemem, który może trwać nawet kilka miesięcy w zależności od liczby przeprowadzanych testów, takich jak symulacje pożarowe w skrajnych warunkach temperaturowych.

  • Co dostawcy muszą zapewnić klientom poza samymi produktami?

Dostawcy, czy też bezpośrednio sami producenci, których rozwiązania dostarczamy, oprócz portfolio produktów, które oferują, określonych ściśle parametrów technicznych, muszą spełniać wiele wymagań nakładanych przez nas i przez samych klientów. Obciążalność, materiał styków (np. AgNi platerowany złotem) czy też liczba cykli przełączeniowych to wartości przypisane bezpośrednio do samego przekaźnika. Wymagamy od producentów spełniania określonych norm jakościowych produkcji, jak ISO, czy też certyfikatów gałęzi przemysłu jak IATF. Wymienione certyfikacje są przyznawane na 2 lata i muszą być odnawiane dla zachowania ciągłości. Związane z tym są audyty przeprowadzane bezpośrednio w fabrykach, które muszą być udokumentowane pozytywnym wynikiem w formie oficjalnego certyfikatu.

  • Gdzie kieruje się rozwój tego biznesu?

Zauważalny kierunek rozwoju tworzy motoryzacja, a konkretnie sektor ładowarek samochodów elektrycznych (EVC), gdzie krytycznymi są nie tylko wysoka obciążalność prądowa, kształt, przekaźnika, np. T-shape, ale również odstęp między stykami, który może wynosić np. 3 mm i być określony konkretną normą.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również