Narzędzia ręczne i wyposażenie warsztatowe

Rynek narzędzi ręcznych i wyposażenia warsztatowego rozwija się w kierunku rozwiązań trwałych, ergonomicznych i dopasowanych do specyficznych procesów technologicznych. Klienci coraz częściej oczekują funkcjonalności dostosowanej do konkretnego środowiska pracy, dlatego rośnie znaczenie niestandardowych projektów, takich jak indywidualnie konfigurowane stanowiska czy systemy montażowe. Pozytywnym zjawiskiem dla omawianego sektora rynku są na pewno rosnąca automatyzacja i standaryzacja produkcji co wymusza stosowanie wysokiej jakości narzędzi. Negatywnym zjawiskiem jest niska świadomość inwestycji w dobre narzędzia oraz wybieranie tańszych zamienników chińskich, co przekłada się na zwiększone koszty serwisowe i niższą efektywność pracy.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Niewątpliwie największym czynnikiem negatywnym jest bardzo duża konkurencja na rynku oraz bardzo agresywna promocja produktów azjatyckich, głównie chińskich. Nawet duże znane marki sprzedają coraz częściej produkty chińskie, co najwyżej "brandowane" własnym logo. Co więcej, presja na obniżenie kosztów i zwiększenie zysków prowadzi do zalewu rynku przez produkty o niskiej jakości. Dlatego coraz częściej nawet silne marki borykają się z wadami swoich produktów i częstszymi reklamacjami.

Asortyment produktowy

Najważniejszą grupę produktów do omawianych zadań tworzy sprzęt lutowniczy, w tym lutownice, stacje lutownicze i na gorące powietrze oraz stanowiska do reworku, czyli do napraw w trakcie produkcji. Kolejna grupa to wyposażenie stanowisk pracy w serwisie, laboratoriach, utrzymaniu ruchu, produkcji. W tym obszarze mieści się odzież antystatyczna i środki ochrony osobistej (rękawiczki, obuwie) oraz meble warsztatowe, biurka (stanowiska robocze) oświetlenie, wyciągi, sprzęt do magazynowania komponentów i podobne produkty, jakie są konieczne, aby po prostu wygodnie i efektywnie pracować. Ostatnia grupa produktów to narzędzia ręczne, których oferta szybko się poszerza, nie tylko w zakresie szczypiec i śrubokrętów, ale także w obszarze sprzętu do inspekcji, mycia, manipulowania. Podobnie jest w narzędziach do obróbki złączy: do zaciskania, obrabiania końcówek, przygotowywania kabli itp. Takiego sprzętu są dziesiątki, stąd każde hasło wymaga rozwinięcia.

Z uwagi na tę szybko rosnącą ilość niezbędnego sprzętu i postępującą specjalizację, nie da się mieć na stole warsztatowym wszystkiego z górnej półki. Nierzadko przeszkadza w tym mała skala działania, okresowość koniunktury w biznesie oraz krótki czas życia wielu produktów i technologii zwłaszcza z zakresu elektroniki konsumenckiej. Narzędzi jest dzisiaj tyle, że dostawcy tworzą zestawy ukierunkowane na potrzeby specyficznych branż, np. serwisu telefonów komórkowych.

Jak można ocenić warunki biznesowe panujące na rynku w 2024 roku?

Warunki panujące na rynku w 2024 roku oceniono jako dobre lub zadowalające. Taki wynik odpowiada rynkowej średniej i jest podobny do tego, co przyniosły nasze badania ankietowe wykonywane przy okazji innych grup produktów omawianych w raportach "Elektronika". W przypadku rynku narzędzi i sprzętu wyposażenia stanowisk pracy taka ocena jest bardzo dobra, gdyż omawiany sektor jest od strony biznesowej bardzo trudny.

Sprzęt do lutowania

Stacja lutownicza jest głównym elementem każdego stanowiska roboczego. Kluczowe parametry użytkowe lutownic to między innymi moc, zakres temperatur pracy i sposób jej stabilizacji a także wykonanie. Dobre lutownice nie powodują zmęczenia operatora nawet przy całodziennym użytkowaniu. Mają ponadto wysoką izolację cieplną i nie podgrzewają ręki. Układ stabilizacji temperatury grota eliminuje możliwość przegrzewania komponentów i pól lutowniczych, a duża moc grzewcza rozszerza zakres zastosowań lutownic na obsługę elementów o dużej pojemności cieplnej oraz ogranicza wahania temperatury podczas montażu. Duża moc stacji lutowniczych pozwala też na szybką pracę, a więc produktywność.

W stacjach lutowniczych widoczny jest trend integracji tych urządzeń z resztą wyposażenia stanowiskowego, np. odciągiem oparów. Stacje lutownicze przestają być jednostkami autonomicznymi, które działają niezależnie od reszty. Wybrane modele pozwalają na podłączenie do sieci z możliwością zarządzania i rejestracji danych w zakresie parametrów lutowania dla potrzeb systemów traceability. Wyciągi i pochłaniacze dymu oraz oparów powstających podczas lutowania stają się częścią nie tylko stanowisk produkcyjnych, ale także miejsc, gdzie lutowanie jest okazyjne. Chodzi o ochronę zdrowia personelu.

Lutownice do zastosowań w elektronice najczęściej zasilane są niskim napięciem po to, aby ograniczyć do minimum szansę uszkodzenia delikatnych podzespołów elektronicznych na skutek upływności i poprawić bezpieczeństwo pracy operatora. Kolby umożliwiają wymianę grotów i nierzadko dla danego producenta liczba dostępnych wersji końcówek sięga kilkudziesięciu sztuk, tworząc system powiązany z marką producenta. Dobra dostępność grotów o różnych kształtach, w niskich cenach, trwałych, a więc starczających na wiele godzin pracy, jest dla dużej części użytkowników z obszaru produkcji zagadnieniem kluczowym przy wybieraniu danego rozwiązania. Niektóre lutownice opierają się konstrukcyjnie na wymiennych grotogrzałkach, po to aby poprawić stabilizację temperatury przy jednocześnie mniejszych rozmiarach części gorącej kolby.

Poza lutownicami kolbowymi w tym obszarze produktowym funkcjonują jeszcze lutownice na gorące powietrze wykorzystywane do lutowania i demontażu elementów SMD oraz specjalizowane stacje do demontażu i montażu (reworku) układów w obudowach bezwyprowadzeniowych (BGA i pokrewne). Urządzenia do wymiany układów BGA występują w wielu odmianach różniących się stopniem automatyzacji procesu, dokładnością pozycjonowania i funkcjami. Podobne zjawiska można obserwować w zakresie sprzętu do demontażu za pomocą nadmuchu gorącego powietrza, który można kupić w różnych wersjach, mocach, wersjach mechanicznych i stopniach zaawansowania.

Jaka jest aktualna koniunktura na rynku?

Bieżąca koniunktura na rynku narzędzi i wyposażenia warsztatowego jest dobra dla ponad połowy pytanych w naszych ankietach. Co więcej, w porównaniu do ubiegłego roku, co ilustruje drugi wykres, obecna sytuacja jest praktycznie taka sama jak wcześniej. Oznacza to, że warunki się nie zmieniają i rynek cały czas czeka na wyraźne ożywienie. Mimo 6% wskazań na warunki kiepskie, ogromna przewaga odpowiedzi leży po stronie tych, którzy radzą sobie dobrze lub przynajmniej poprawnie.

Spis treści
Powiązane treści
Specjalistyczne usługi dla EMS – przegląd
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
PCB
Obwody drukowane
Produkcja elektroniki
Sprzęt i usługi do produkcji małoseryjnej/prototypowej
Elektromechanika
Złącza przemysłowe i energoelektroniczne
Komponenty
Obudowy i szafy dla elektroniki i przemysłu
Projektowanie i badania
Projektowanie elektroniki
Komunikacja
Moduły do komunikacji bezprzewodowej
Zobacz więcej z tagiem: Produkcja elektroniki
Gospodarka
Wirebonding NIE odchodzi do lamusa
Gospodarka
AMD na fali wzrostowej - rekordowy udział w przychodach z serwerów
Technika
Mamy awarię! Co robimy?
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów