Narzędzia ręczne i wyposażenie warsztatowe

Rynek narzędzi ręcznych i wyposażenia warsztatowego rozwija się w kierunku rozwiązań trwałych, ergonomicznych i dopasowanych do specyficznych procesów technologicznych. Klienci coraz częściej oczekują funkcjonalności dostosowanej do konkretnego środowiska pracy, dlatego rośnie znaczenie niestandardowych projektów, takich jak indywidualnie konfigurowane stanowiska czy systemy montażowe. Pozytywnym zjawiskiem dla omawianego sektora rynku są na pewno rosnąca automatyzacja i standaryzacja produkcji co wymusza stosowanie wysokiej jakości narzędzi. Negatywnym zjawiskiem jest niska świadomość inwestycji w dobre narzędzia oraz wybieranie tańszych zamienników chińskich, co przekłada się na zwiększone koszty serwisowe i niższą efektywność pracy.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Jakość i ergonomia

Wspólną tendencją od lat w krajowej branży elektroniki jest zainteresowanie wysoką jakością produktów i usług. Zapewnienie jakości w produkcji, bezsprzecznie wymaga użycia dobrych narzędzi. Inaczej w razie problemów nie będzie wiadomo, co jest powodem usterki, np. błąd projektowy, wada materiału, uszkodzony komponent, a może jednak źle przygotowana seria próbna. Wraz z pogłębiającą się i stale rosnącą złożonością i miniaturyzacją elektroniki coraz mniej szczegółów widać gołym okiem, stąd znaczenie zaawansowanych narzędzi stale się pogłębia.

Inwestycje w wyposażenie stanowisk roboczych są częścią zapewnienia odpowiedniego poziomu zaawansowania procesów w firmie takich jak produkcja, kontrola, serwis oraz obsługa posprzedażna. Usługi wysokiej jakości stają się ponadto istotne z uwagi na coraz większe koszty pracy, logistykę towarów (spedycję i magazynowanie), wraz z coraz bardziej kosztownymi podzespołami, a także dla zachowania dobrych relacji z klientami i postrzegania marki. Tak naprawdę wszystkie procesy biznesowe w dzisiejszych czasach stają się ważne.

Główne zjawiska pozytywne dla rynku

Zestawienie pozytywnych czynników dla rynku urządzeń stanowiących wyposażenie warsztatowe otwiera wzrost nacisku na jakość i zainteresowania sprzętem markowym, które można odczytywać w taki sposób, że rynek utożsamia markę produktu z jakością, trwałością i zaawansowaniem technicznym i w ten sposób ocenia wyroby. W pracy potrzeba coraz więcej precyzyjnych i specjalistycznych narzędzi z uwagi na pogłębiającą się złożoności i wrażliwość elektroniki. Małe delikatne elementy elektroniczne wymagają stosownego podejścia i narzędzi dopasowanych do zadania, gdyż inaczej można je uszkodzić.

Istotnym zagadnieniem w opisywanym obszarze jest ponadto ergonomia, a więc aby produkty miały konstrukcję i kształt dopasowany do fizjonomii człowieka, zapewniały ludziom komfortową pracę przez długi czas bez zmęczenia. Ergonomia w największym stopniu dotyczy stanowisk roboczych i narzędzi ręcznych, prawdopodobnie z uwagi na długi czas wykorzystania ich w pracy. Na stanowiskach pracy ergonomia jest kluczowym czynnikiem zapewniania wydajności i ograniczania absencji chorobowej. Poza tym ergonomiczne narzędzia pośrednio gwarantują długi okres ich używania, także dzięki ich lepszej akceptacji przez pracowników.

Najważniejsze dla klientów cechy ofert brane pod uwagę przy kupowaniu sprzętu warsztatowego

Na wykresie najbardziej istotnych dla klientów kryteriów ofert handlowych związanych z narzędziami ręcznymi i wyposażeniem warsztatowym za najbardziej istotną uznano niską cenę, dalej jakość i niezawodność, a potem parametry produktów. Czyli w podejściu do zakupów dominuje utylitaryzm, polegający na tym, aby uzyskać jak najwięcej funkcjonalności możliwie najmniejszym kosztem. Na kolejnym miejscu pojawiły się marka producenta, długotrwała współpraca z dostawcą oraz szeroka oferta produktów.

Te pozycje to pokłosie dużego asortymentu omawianych produktów oraz tego, że na rynku jest wielu producentów i znaczna część wyrobów różni się drobnymi szczegółami, a wiele innych wymaga dobrego dopasowania do pełnionej roli aplikacyjnej. W takich warunkach kompetentny dostawca jest podstawą dobrego wyboru.

Spis treści
Powiązane treści
Specjalistyczne usługi dla EMS – przegląd
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
PCB
Obwody drukowane
Produkcja elektroniki
Sprzęt i usługi do produkcji małoseryjnej/prototypowej
Elektromechanika
Złącza przemysłowe i energoelektroniczne
Komponenty
Obudowy i szafy dla elektroniki i przemysłu
Projektowanie i badania
Projektowanie elektroniki
Komunikacja
Moduły do komunikacji bezprzewodowej
Zobacz więcej z tagiem: Produkcja elektroniki
Gospodarka
Wirebonding NIE odchodzi do lamusa
Gospodarka
AMD na fali wzrostowej - rekordowy udział w przychodach z serwerów
Technika
Mamy awarię! Co robimy?
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów