Narzędzia ręczne i wyposażenie warsztatowe

Rynek narzędzi ręcznych i wyposażenia warsztatowego rozwija się w kierunku rozwiązań trwałych, ergonomicznych i dopasowanych do specyficznych procesów technologicznych. Klienci coraz częściej oczekują funkcjonalności dostosowanej do konkretnego środowiska pracy, dlatego rośnie znaczenie niestandardowych projektów, takich jak indywidualnie konfigurowane stanowiska czy systemy montażowe. Pozytywnym zjawiskiem dla omawianego sektora rynku są na pewno rosnąca automatyzacja i standaryzacja produkcji co wymusza stosowanie wysokiej jakości narzędzi. Negatywnym zjawiskiem jest niska świadomość inwestycji w dobre narzędzia oraz wybieranie tańszych zamienników chińskich, co przekłada się na zwiększone koszty serwisowe i niższą efektywność pracy.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Konkurencja chińska

Narzędzia ręczne, sprzęt lutowniczy oraz wyposażenie stanowisk roboczych są produkowane przez wiele firm chińskich i sprzedawane za pomocą wielu kanałów logistycznych, w tym internetowych platform B2B/ B2C. Zaawansowanie techniczne, jakość wykonania oraz ceny takich produktów znacznie się różnią, od jakościowych i dopracowanych wersji po tandetę rozpadającą się po godzinie pracy. Wiele urządzeń przypomina wyroby znanych marek, a popularne lutownice, tygle itp. mają nierzadko kilku producentów i różnią się tylko logotypem. Są one też oferowane jako marki własne.

Produkty te pojawiają się w kraju, są sprzedawane przez wiele firm handlowych oraz na portalach aukcyjnych i konkurują ceną. Wprawdzie w ostatnich latach sytuacja trochę się poprawiła, bo granica celna i podatkowa UE została uszczelniona, ale problem dalej jest.

Oczekiwania klientów w stosunku do dostawcy

Zestawienie najważniejszych oczekiwań klientów w stosunku do dostawców narzędzi ręcznych i sprzętu używanego na stanowiskach pracy jest typowe. Produkty mają być wysokiej jakości, tanie i dostępne bez długiego czekania. Ten ostatni czynnik kiedyś nie pojawiał się tak wysoko na wykresie, ale od kilku lat często jest tak samo istotny, jak jakość i niska cena.

Mimo że są to oczywiste zależności i w sumie każdy je zna, takie narzędzia i sprzęt znajdują nabywców, którzy liczą, że nie będzie tak źle, że kupione narzędzia okażą się akurat lepsze, bo przecież nie wszystko, co jest wytwarzane na Dalekim Wschodzie, jest z definicji złe. Tamtejsi producenci potrafią produkować dobry sprzęt i wielu kupujących ma nadzieję, że trafi właśnie na taki. Tanie produkty są kupowane także z uwagi na cenę, bo niestety dobre narzędzia kosztują i na początku inwestycji lub też projektu, są one pozycją, na której próbuje się zaoszczędzić. Jest to słaba strategia, ale podbudowują ją oczekiwania, że z czasem jak biznes się rozkręci, to firmę będzie stać na coś lepszego. I nierzadko tak jest.

Branże o największym potencjale zakupowym

Dla rynku narzędzi i produktów niezbędnych w warsztacie serwisowym największy potencjał zakupowy tworzy elektronika profesjonalna, a w dalszej kolejności automatyka przemysłowa, elektronika konsumencka i motoryzacja. Świadomość rynku w zakresie zapewnienia długotrwałego działania urządzeń, możliwości i łatwości serwisowania, stale się zwiększa, co wynika z wielu czynników, np. takich jak ekologia i ograniczanie ilości elektrośmieci. Stąd zapewne wysokie miejsce elektroniki konsumenckiej na wykresie, która nie jest traktowana jako jednorazowa. Coraz większa integracja elektroniki i miniaturyzacja wymuszają użycie zaawansowanych narzędzi właśnie w sprzęcie profesjonalnym i przemysłowym.

Spis treści
Powiązane treści
Specjalistyczne usługi dla EMS – przegląd
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
PCB
Obwody drukowane
Produkcja elektroniki
Sprzęt i usługi do produkcji małoseryjnej/prototypowej
Elektromechanika
Złącza przemysłowe i energoelektroniczne
Komponenty
Obudowy i szafy dla elektroniki i przemysłu
Projektowanie i badania
Projektowanie elektroniki
Komunikacja
Moduły do komunikacji bezprzewodowej
Zobacz więcej z tagiem: Produkcja elektroniki
Gospodarka
Wirebonding NIE odchodzi do lamusa
Gospodarka
AMD na fali wzrostowej - rekordowy udział w przychodach z serwerów
Technika
Mamy awarię! Co robimy?
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów