Narzędzia ręczne i wyposażenie warsztatowe

Rynek narzędzi ręcznych i wyposażenia warsztatowego rozwija się w kierunku rozwiązań trwałych, ergonomicznych i dopasowanych do specyficznych procesów technologicznych. Klienci coraz częściej oczekują funkcjonalności dostosowanej do konkretnego środowiska pracy, dlatego rośnie znaczenie niestandardowych projektów, takich jak indywidualnie konfigurowane stanowiska czy systemy montażowe. Pozytywnym zjawiskiem dla omawianego sektora rynku są na pewno rosnąca automatyzacja i standaryzacja produkcji co wymusza stosowanie wysokiej jakości narzędzi. Negatywnym zjawiskiem jest niska świadomość inwestycji w dobre narzędzia oraz wybieranie tańszych zamienników chińskich, co przekłada się na zwiększone koszty serwisowe i niższą efektywność pracy.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Polscy producenci

W obszarze narzędzi i wyposażenia stanowisk roboczych mamy w kraju znaczący potencjał produkcyjny. Jest producent stacji lutowniczych i kilka firm wytwarzających lutownice transformatorowe. Produkujemy tygle lutownicze, urządzenia do montażu i demontażu BGA, odzież antyelektrostatyczną, meble przemysłowe antystatyczne – stoły, wózki, krzesła, regały, szafy, szafy Rack, systemy transportu bliskiego, urządzenia do produkcji i serwisu. Krajowe firmy zajmują się produkcją mebli antystatycznych, wytwarzają stanowiska montażowe. Mamy w kraju także producenta preparatów chemicznych, takich jak środki czyszczące, lakiery, smary, topniki i materiały do lutowania oraz materiałów antystatycznych. Nawet jeśli ten potencjał nie jest duży, jest wykonywany w kooperacji lub produkcja krajowa obejmuje tylko część procesów i pokrywa tylko wybrane nisze produktowe, to i tak w obliczu konkurencji chińskiej stanowi to wielki wyczyn, który warto dostrzec.

Najważniejsze czynniki negatywne dla rynku

Najważniejsze czynniki negatywnie oddziałujące na rynek wyposażenia warsztatowego wiążą się z obecną sytuacją na rynku, a więc cięciami wydatków i ograniczaniem inwestycji oraz rosnącymi kosztami produktów i materiałów oraz zatrudnienia. Kolejne czynniki są już "systemowe", bo do tej kategorii zaliczyć można dużą konkurencję na rynku wynikającą z obecności wielu dostawców i dyktat niskiej ceny ze strony producentów tanich wyrobów chińskich. Są produkty nietrwałe, niedostatecznie precyzyjne, wykonane z kiepskich materiałów, przez co szybko się zużywają, nie zapewniają pożądanej precyzji i po krótkim czasie muszą być wymienione na nowe. Niemniej z uwagi na koszty nawet produkty czołowych marek mają obecnie problemy z jakością, bo w wielu przypadkach są to faktycznie produkty chińskie odpowiednio ładnie etykietowane.

Przegląd rynku w tabeli

Przegląd ofert dostawców narzędzi ręcznych i sprzętu składającego się na wyposażenie stanowisk pracy przybliżamy w tabeli 1. Jest ona podzielona na podstawowe grupy produktowe: sprzęt lutowniczy, preparaty chemiczne, wyposażenie stanowisk, narzędzia ręczne oraz usługi. Traktujemy tę tabelę jako pierwsze przybliżenie dostępności i wstęp do dalszych poszukiwań i szczegółowych pytań, do których można wykorzystać dane adresowe z tabeli 2.

Źródłem wszystkich danych przedstawionych w tabelach oraz na wykresach są wyniki uzyskane w badaniu ankietowym przeprowadzonym wśród dystrybutorów urządzeń i dostawców narzędzi ręcznych i wyposażenia stanowisk pracy działających w Polsce.

Spis treści
Powiązane treści
Specjalistyczne usługi dla EMS – przegląd
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
PCB
Obwody drukowane
Produkcja elektroniki
Sprzęt i usługi do produkcji małoseryjnej/prototypowej
Elektromechanika
Złącza przemysłowe i energoelektroniczne
Komponenty
Obudowy i szafy dla elektroniki i przemysłu
Projektowanie i badania
Projektowanie elektroniki
Komunikacja
Moduły do komunikacji bezprzewodowej
Zobacz więcej z tagiem: Produkcja elektroniki
Gospodarka
Wirebonding NIE odchodzi do lamusa
Gospodarka
AMD na fali wzrostowej - rekordowy udział w przychodach z serwerów
Technika
Mamy awarię! Co robimy?
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów