Rynek elektroniki noszonej - szybki wzrost i dobre perspektywy

| Gospodarka Artykuły

Świat nie chce zapomnieć o elektronice - półprzewodniki i inne układy elektroniczne ciągle znajdują nowe zastosowania, wchodząc obecne w kolejne obszary aktywności ludzkiej, takie jak elektronika noszona, czyli urządzenia elektroniczne wszyte w ubrania lub noszone bezpośrednio na ciele. Globalny rynek elektroniki noszonej rósł nieprzerwanie w latach 2013-2014 i według serwisu IDC sprzedaż urządzeń typu wearable w I kw. br. wyniosła 11,4 mln sztuk, rosnąc w skali roku o całe 200% - w I kw. 2014 r. sprzedano 3,8 mln sztuk urządzeń tego typu. O dobrej koniunkturze świadczy również przełamanie w I kw. br. sezonowego spadku sprzedaży o charakterze poświątecznym.

Rynek elektroniki noszonej - szybki wzrost i dobre perspektywy

IDC tłumaczy je wzrostem oczekiwań tak użytkowników, jak i dostawców odnośnie do elektroniki noszonej. Klientów i firmy interesuje pogłębiająca się różnorodność samych urządzeń, jak i coraz bogatsze spektrum oferowanych możliwości.

Szybki wzrost tak znaczenia, jak i ilości produktów pożądanych przez klientów prognozuje także agencja analityczna ABI Research. Z jej wyliczeń wynika, że już w 2013 r. sprzedano 50 mln sztuk produktów typu wearable, a dostawy w roku obecnym wyniosą 90 mln sztuk.

Ten młody rynek dopiero się kształtuje i właśnie przechodzi stadium szybkich spadków cen. Jak pokazują analizy IDC, 40% ogółu urządzeń typu wearable ma cenę poniżej 100 dolarów i właśnie ta ich relatywna przystępność umożliwia największym dostawcom na świecie zwiększenie obrotów.

Urządzenia noszone

Wśród popularnych produktów typu wearable są elektroniczne opaski i bransoletki do monitorowania aktywności fizycznej i snu. Posiadają one funkcje liczenia kroków i odległości pokonywanej przez użytkownika, analizy rytmu pracy serca podczas ćwiczeń lub odpoczynku, potrafią też przeliczać aktywność na ilość spalanych kalorii. Udział w rynku elektroniki noszonej pierwszej piątki dostawców opasek i bransoletek elektronicznych wzrósł z dwóch trzecich rynku w I kw. 2014 r. do trzech czwartych w roku obecnym. Produkują je m.in. firmy FitBit, Xiaomi, Garmin, Samsung czy Jawbone.

Wartość rynku elektroniki noszonej (w mln dolarów, źródło: agencja analityczna Markets and Markets)

Do elektroniki noszonej zaliczają się także zdalne urządzenia medyczne. Jest wśród nich polskie urządzenie, PocketECG firmy Medicalgorithmics, do zdalnej diagnostyki arytmii serca. Ze swoim produktem firma odniosła znaczny sukces najpierw na rynku amerykańskim, następnie w Azji i Polsce, a rok temu przeniosła się z indeksu NewConnect na główny parkiet warszawskiej giełdy.

Obszarem o największym rozpowszechnieniu noszonej elektroniki medycznej są Stany Zjednoczone. Podstawowe zastosowania urządzeń noszonych to zdalne monitorowanie pacjentów, sport i fitness, a także medycyna domowa. Generalnie medyczne urządzenia noszone dzielą się na diagnostyczne i terapeutyczne. Wśród sprzętu diagnostycznego rozróżnia się urządzenia do neuromontoringu, urządzenia do obserwacji płodu i położnicze oraz sprzęt do monitorowania podstawowych parametrów życiowych.

Zupełnie inny rodzaj zastosowań to choćby ogniwa fotowoltaiczne przeznaczone do umieszczania na ubraniu. Odpowiednie do tego celu są ogniwa elastyczne, które mogą być wszyte w mundury wojskowe, ubranie czy też przyczepione do przenośnego ekwipunku, jak np. plecaki. Tego rodzaju rozwiązania od lat opracowuje amerykańska agencja technologiczna DARPA. W sprzedaży są oczywiście także wersje "cywilne", np. obszyte panelami marynarki, a nawet plażowe bikini. Noszący panele mają wówczas na sobie niezależne źródło prądu, które można wykorzystać do podładowania drobnego sprzętu, telefonu, zegarka elektronicznego czy odtwarzacza mp3.

Złącza, procesory, ekrany

Ofertę w zakresie elektroniki noszonej rozwijają także producenci złącz. Ze względu na wielką różnorodność wymyślanych produktów i zastosowań ich projektanci mają obecnie okazję, by wykazać się dużą kreatywnością. Złącza muszą być lekkie, elastyczne, czasem wodoodporne, odpowiednie do częstego zapinania i odpinania. Zakłada się rozwiązania, w których w ubranie wszyta jest antena, im dłuższa tym lepsza do zapewnienia odbioru fal o wysokiej częstotliwości, jakie cechują komunikację bezprzewodową. Przy niektórych produktach potrzebne są też złącza nadające się do prania w pralce, a więc wodoodporne, również po odpięciu urządzeń. Jednym z materiałów odpowiednich do ich wytwarzania jest przewodząca przędza.

W inteligentnej odzieży zastosowanie znajduje mikrokomputer Edison Intela. Edison zawiera dwurdzeniowy układ CPU Atom o częstotliwości taktowania 500-MHz i jednordzeniowy MCU Quark o taktowaniu 100-MHz, pamięć RAM 1 GB LPDDR3, pamięć flash 4 GB eMMC, WiFi: Broadcom 43340, Bluetooth: BT 4.0

Złącza są niezbędne w rozmaitych wariantach tzw. inteligentnej odzieży w rodzaju koszulek z przenośnym komputerem i bezprzewodowym internetem, zdolnych, podobnie jak bransoletki, do monitorowania aktywności użytkownika, ale także do zaoferowania użytkownikowi sugestii, kiedy ćwiczyć, kiedy odpocząć, albo kiedy odpoczywać w ruchu. Koszulka jest za pomocą przewodzących włókien podłączona do organizmu i, podobnie jak w rozwiązaniu Medicalgorhitmicsa, informacje o pracy serca przekazuje poprzez Bluetooth na smartfon lub mikrokomputer wszyty lub włożony w koszulkę. Urządzenia w każdej chwili można od koszulki odłączyć i odpiąć. Naprawdę małe mikrokomputery do takich zastosowań oferuje już Intel - komputery Edison mieszczą się w obudowie wielkości karty SD. Inteligentna odzież ma potencjalnie bardzo perspektywiczne zastosowania. Można w nią ubierać i monitorować zarówno małe dzieci, jak i pacjentów w domach i szpitalach.

Innym rodzajem produktów, na który szybko rośnie popyt, są z pewnością inteligentne zegarki. Swoją ofertę rozwijają w tym zakresie czołowi dostawcy smartfonów, Samsung, Apple, Sony, HTC. Dobre perspektywy mają dostawcy wyświetlaczy do tych urządzeń. Wzrost ich rynku tylko w tym roku agencja analityczna IHC prognozuje na 250%, a jego wartość na 34 mln sztuk. Apple dopiero wprowadzi swój iWatch na rynek, być może licząc na ponowne wybicie się na pozycję lidera.

Inne mniej lub bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia noszone to okulary takie jak GoogleGlass, z wbudowanym komputerem, łączem internetowym, kamerą i wyświetlaczem VR w soczewkach, przenośne kamery i mikrofony mocowane w ubraniach czy lokalizatory osób i przedmiotów działające w oparciu o Bluetooth lub GPS.

Marcin Tronowicz

Zobacz również