Wiodący dostawcy krajowi i producenci zagraniczni

Rys. 8. Najbardziej rozpoznawalne w kraju światowe marki w zakresie ochrony przed ESD/EMI

Na rysunku 7 pokazany został wykres chmurkowy zawierający zestawienie krajowych dostawców materiałów antystatycznych i produktów do ochrony elektromagnetycznej. Ilustracja ta została wykonana na podstawie redakcyjnych ankiet, w których pytaliśmy o to, kto spośród firm krajowych jest na rynku najbardziej znany w branży i ma najsilniejszą pozycję na rynku w tytułowej tematyce.

Im częściej dana nazwa pojawiała się w ankietach, tym większymi literami została napisana "w chmurce". Zestawienie to nie odzwierciedla żadnych parametrów księgowych związanych z biznesem tych firm, jest to raczej echo opinii i uśredniony głos wielu osób na temat tego, jak dana firma jest postrzegana w środowisku. Z chmurki widać wyraźnie, że w zakresie produktów antystatycznych wiodącymi dostawcami są Renex i Lafot, a w zakresie ochrony przed EMI ABC Elektronik i Astat.

Analogiczne zestawienie dotyczące najpopularniejszych marek zagranicznych funkcjonujących w kraju zdominowały marki związane z ochroną EM, a więc Laird Technologies, TDK-Epcos, Wurth Elektronik, Murata i Schaffner. Brak na tym wykresie producentów antystatyki to z jednej strony efekt rozdrobnienia rynku w zakresie produktów do ochrony ESD, a z drugiej strony wąskiej specjalizacji takich producentów, bo ta druga część (związana z tłumieniem EMI) wytwarza znacznie szerszy asortyment i tym samym głębiej zapada w pamięci w branży.

Ankiety i tabele

Tabela 3. Plan raportów "Elektronika" na najbliższe miesiące

Zestawienie ofert poszczególnych firm pokazane zostało w tabeli 1. Przegląd ofert ma charakter ogólny, czyli potwierdzający lub zaprzeczający, że dana grupa produktów jest w sprzedaży lub nie. Takie założenia wynikają ze znacznej szerokości omawianego rynku i bogatego asortymentu omawianych produktów, na którym nie daje się wyróżnić wielu drobnych szczegółów.

Stąd też dane wymienione w tabeli należy traktować jako wstęp do szczegółowych pytań ofertowych. Potrzebne dane kontaktowe załączamy w tabeli 2 i przypominamy, że wszystkie nasze opracowania są dostępne w portalu www.elektronikaB2B.pl, skąd można pobrać tabelę w wersji niewymagającej przepisywania e-maili.

Robert Magdziak

Źródłem wszystkich danych przedstawionych w tabelach oraz na wykresach są wyniki uzyskane w badaniu ankietowym przeprowadzonym wśród producentów, dystrybutorów i innych firm działających w branży materiałów i podzespołów EMI/ESD na rynku w Polsce.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również