Co się dzieje na rynku?

Rys. 11. Najbardziej rozpoznawalne marki zagraniczne i dostawcy krajowi rynku pamięci Flash

Rysunek 6a ilustruje, jakie wzrosty sprzedaży notowali dostawcy komputerów jednopłytkowych w latach 2011-2013. Rozrzut wyników jest dość duży - w okresie tym niektórzy dostawcy zanotowali spadki sprzedaży, inni wzrosty nawet powyżej 50%, co sugeruje, że konkretny wynik na plus lub na minus mógł być wynikiem jednego większego kontraktu lub też na skutek silnej konkurencji i ofensywy tanich marek biznes w tamtym okresie był bardzo niestabilny.

Dopiero w 2013 roku widać zmiany na lepsze, bo nikt z dostawców nie podał, że sprzedaż mu spadała. Podsumowując rozwój biznesu w ostatnich trzech latach, można powiedzieć, że trend zmian jest dobry, bo liczba firm notujących coraz wyższe wzrosty sprzedaży powoli się zwiększa. Drugi wykres (rys. 6b) pokazuje analogiczne dane dla dostawców pamięci Flash.

Tutaj również sytuacja wydaje się mało stabilna, przez co jest wynikiem dynamicznego rozwoju rynku i wchodzenia nowych graczy, dla których każda sprzedaż to liczony procentowo duży wzrost. Najbardziej widać to w roku 2013, w którym mniej więcej jedna trzecia firm zanotowała wzrost sprzedaży bliski 50%, a co dziesiąta spadek. Widać też, że wzrost biznesu w komputerach SBC przewyższa to, co dzieje się w pamięciach.

Sprzedaż komputerów jednopłytkowych to biznes, którzy rzadko tworzy oś rozwoju firmy i w ogromnej większości przypadków łączy się z inną działalnością handlową, np. ogólnie sprzedażą komponentów automatyki. Sprzedażą omawianych wyrobów zajmują się także firmy dystrybucyjne dostarczające pełne spektrum podzespołów dla elektroniki i automatyki i dla wielu z nich są to dodatki uzupełniające główny biznes.

Stąd dla prawie 70% firm z tego zestawienia sprzedaż komputerów jednopłytkowych to co najwyżej 10% obrotów i nikt nie wyspecjalizował się wyłącznie w tej tematyce (rys. 7a). To samo zestawienie dla pamięci Flash wygląda podobnie, bo 70% firm ma z pamięci do 10% obrotów, ale za to jest kilka przedsiębiorstw wyspecjalizowanych w tej tematyce, jak np. Wilk Elektronik.

Trudno ocenić dokładnie, jakie obroty osiągają dostawcy ze sprzedaży komputerów jednopłytkowych i pamięci, gdyż w redakcyjnych ankietach taką informację udostępniano niechętnie. Stąd z konieczności przybliżoną strukturę obrotów dla rynku SBC i Flash pokazujemy odpowiednio na rysunkach 8a i 8b.

Sprzedaż powyżej 1 mln zł rocznie dla produktów Flash ma około 35% firm z tego zestawienia, dla SBC taką samą wartość ma 40% firm, czyli bardzo podobnie. Podsumowując, można wysnuć wniosek, że komputery SBC i pamięci to dobry biznes, charakteryzujący się dość dużą stabilnością i rozwijający się w dobrym tempie, z zastrzeżeniem, że duża cena jednostkowa tych produktów i konkurencja na rynku wymaga od dostawców sporo pracy, aby takie wyniki mieć na stałe.

Jakub Binda

Farnell element14

  • Czym kierować się wybierając pamięci Flash do zastosowań w przemyśle?

Z pewnością trzeba dobrze oszacować swoje potrzeby w zakresie wymaganej pojemności, bo pamięci są kosztowne, zwłaszcza te o największej pojemności i kupowanie z dużym zapasem nie ma uzasadnienia. W następnym kroku trzeba przyjrzeć się parametrom niezawodnościowym, bo jak wiadomo liczba cykli zapisu jest ograniczona.

Warto też sprawdzić, jaki okres dostępności produktu na rynku gwarantuje producent, po to, aby nie mieć ciągle problemów przy modernizacji. Warto też wybierać popularne formaty, takie które są wytwarzane przez wielu producentów, co gwarantuje niskie koszty. No i finalnie trzeba liczyć całkowite koszty posiadania (TCO), podczas analizy stosunku wydajności do ceny.

  • Jakie obszary aplikacyjne są najbardziej perspektywiczne dla pamięci Flash?

Produkty te są bardzo uniwersalne i można je znaleźć dosłownie wszędzie niemniej najczęściej spotyka się je w rejestratorach, systemach monitoringu, komputerach przemysłowych, aplikacjach rozrywkowych i telemetrii.

Sytuacja w końcu 2014 roku

Sytuacja panująca na rynku w tym roku oceniana jest jako dobra lub nawet bardzo dobra, zarówno dla rynku SBC, jak i Flash (rys. 9a i 9b). Podobnie jest, jeśli chodzi o tendencje w koniunkturze oceniane w obu sektorach rynku przez ponad trzy czwarte pytanych za bardzo dobre. W aktualnej sytuacji, przy niestabilności politycznej i cały czas niejasnej sytuacji w gospodarce, takie opinie są po prostu na wagę złota.

Być może branża komputerów jest odporna na zawirowania - liczba odpowiedzi sugerujących negatywne scenariusze na obu częściach wykresu jest naprawdę bardzo mała, a co ciekawe, siła konkurencji na omawianym rynku wcale nie została oceniona jako bardzo duża i wydaje się, że jest mniejsza niż w innych omawianych w naszych opracowaniach grupach produktów.

Dostawcy komputerów

Tabela 3. Plan raportów "Elektronika" na najbliższe miesiące

Dostawcy komputerów jednopłytkowych to trzy wyraźnie zarysowane grupy firm. Pierwsza łączy dystrybutorów zaopatrujących przemysł, integratorów i inne branże profesjonalne, którzy są silnie zaangażowani w sprzedaż omawianych produktów i sprzedają znane światowe marki. Takimi dostawcami są m.in. JM Elektronik, CSI, Elmark Automatyka i Guru Control Systems, a także Dacpol oraz LedaTel.

Druga grupa dostawców skupia producentów zagranicznych obecnych w Polsce poprzez swoje lokalne oddziały, czyli Kontron i Advantech oraz National Instruments.

Trzecia grupa łączy głównie dystrybutorów podzespołów elektronicznych, sprzedających coraz więcej komponentów automatyki oraz produkty specjalizowane, np. pod IoT. Do grona tego zaliczyć można: Maritex, Elatec, Unisystem, Glyn, Elhurt, Gamma, Microdis. Czwarta grupa łączy dostawców katalogowych, jak TME, Farnell element14. W ostatnich latach znacznie poszerzyła się ponadto liczba krajowych producentów - 3City Electronics, Sidus Novum i EMD Technology.

Jak widać, grono firm sprzedających komputery jednopłytkowe i moduły jest całkiem liczne i w dużej mierze niezmienne od lat. Potwierdzają to zestawienia pokazane na rysunku 10, na których pokazane zostały chmurki znanych marek krajowych i zagranicznych związanych z omawianym rynkiem. Czołówka krajowa obejmuje CSI, Elmark i Kontron. Wiele osób postrzega Kontron jako firmę krajową (z powodu lokalnego biura) i zagraniczną (jako niemieckiego producenta).

Analogiczne zestawienia dotyczące pamięci Flash pokazujemy na rysunku 11. Liderami rynku krajowego są w tym sektorze CSI i JM elektronik.

Robert Magdziak

Źródłem wszystkich danych przedstawionych w tabelach oraz na wykresach są wyniki uzyskane w badaniu ankietowym przeprowadzonym wśród dostawców komputerów jednopłytkowych i przemysłowych pamięci Flash w Polsce w Polsce.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również