Sprzęt bezprzewodowy

W zastosowaniach przemysłowych komunikacja bezprzewodowa to głównie Wi-Fi, pozwalająca na proste przedłużenie Ethernetu przez kanały radiowe. Obecnie produkty w tym standardzie w zasadzie zdominowały rynek konsumencki i profesjonalny, jeżeli chodzi o bezprzewodową transmisję danych w lokalnych sieciach informatycznych. Poza Wi-Fi komunikacja przemysłowa korzysta jeszcze z łączy komórkowych i radiomodemów do tworzenia zapasowych traktów komunikacyjnych. Bluetooth to w omawianym obszarze rzadkość, a ZigBee to już technologia wręcz egzotyczna.

Ocena biznesu w 2016 roku
dla urządzeń komunikacyjnych

Mimo dużej konkurencji, sporej aktywności producentów dalekowschodnich i wielu tanich produktów spoza świata wielkich marek, biznes w 2016 roku został uznany przez blisko połowę pytanych specjalistów za dobry. Co trzecia osoba była zdania, że okazał się zadowalający, co pokazuje, że krajowe firmy potrafią działać w warunkach silnej konkurencji, a dodatkowo sam rynek na skutek szybkiej popularyzacji Ethernetu rośnie na tyle szybko, że zawsze można liczyć na zamówienia. Wiadomo, że rynek dystrybucji zawsze oczekuje wzrostów, a nawet rekordów, stałego rozwoju, najlepiej dwucyfrowego, dyplomów oraz statuetek za wyniki sprzedaży. Niemniej są to raczej wydarzenia i zjawiska chwilowe, między którymi rozciągają się miesiące i lata żmudnej pracy po to, aby cieszyć się wynikiem "zadowalającym", a więc takim, jaki w danych warunkach gospodarczych daje się wypracować. Rok 2016 w krajowej gospodarce nie był rekordowy, stąd pokazane oceny biznesu należy uznać za satysfakcjonujące.

Główną zaletą Wi-Fi jest duża przepustowość zwłaszcza w sprzęcie pracującym na 5 GHz, dobra stabilność połączenia i niezły zasięg. To wszystko otrzymuje się za niewielką sumę i w szerokim asortymencie, przez co rozwiązania bezprzewodowe się szybko popularyzują w przemyśle. Warto zauważyć, że funkcjonalność wielu urządzeń komunikacyjnych przenika się i wszystkie podziały stają się nieostre.

Obroty dostawców urządzeń
komunikacji sieciowej

Pytanie o obroty, nawet takie bardzo ogólne, dotyczące jedynie zgrubnie określonego przedziału, zawsze było i jest w ankietach dla pytanych problemem. Obroty ze sprzedaży to dla wielu dostawców tabu i niestety można wskazać pewną prawidłowość, że im większa firma i bardziej dla rynku znacząca, tym mniej w niej chęci do dzielenia się informacjami. Dlatego należy oczekiwać, że pole żółte jest niedoszacowane (większe w rzeczywistości), a pole czerwone trochę większe. 55% pytanych zadeklarowało roczną sprzedaż nieprzekraczającą 500 tys. zł, a tylko co dziesiąta firma podała, że jej obroty przekraczają 5 mln zł. Jak widać, cały czas jednak dla co drugiej firmy omawiane urządzenia to drobny dodatek i uzupełnienie działalności.

Switche przewodowe są integrowane z bezprzewodowym punktem dostępowym, porty przeznaczone do podłączenia kabla miedzianego uzupełnia się łączem optycznym. Bezprzewodowe są też serwery portów i moduły IO. Można też zauważyć, że wiele z omawianych produktów ma charakter komponentów standardowych, gdzie oferta rynku jest bardzo szeroka i praktycznie udaje się dobrać każdą kombinację.

Coraz więcej dostawców

Dostawców urządzeń komunikacyjnych można kategoryzować na różne sposoby, niemniej najbardziej przydatny wydaje się podział w zależności od stopnia specjalizacji w danej tematyce i rynkowego obszaru aktywności. Stąd silną pozycję na rynku mają duzi producenci zagraniczni aktywni na rynku przemysłowym, którzy mają w Polsce swoje biura.

Firmy te mają zazwyczaj szeroką i przekrojową ofertę urządzeń sieciowych, a zaliczyć do tej grupy można np. firmy Advantech, Antaira, Balluff , Murrelektronik, National Instruments, Phoenix Contact oraz Turck. Drugą grupę tworzą lokalni dystrybutorzy zajmujący się rynkiem przemysłowym, którzy specjalizują się w tematyce sieci przemysłowych, np. Astor, Dacpol, Guru, Elmark Automatyka, JM elektronik i inne.

Tabela 2. Dane kontaktowe do dostawców przemysłowego sprzętu komunikacyjnego

Trzecią grupę firm działających na rynku stanowią tzw. dystrybutorzy katalogowi oraz podmioty, które dostarczają komponenty sieciowe, jednak te ostatnie nie są dla nich osią oferty, a jedynie jej uzupełnieniem. Takimi firmami są m.in. Gamma, Conrad, Elhurt, TME, RS Components i Farnell element14, Maritex, Soyter oraz Micros.

Tabela 3. Plan raportów "Elektronika" na najbliższe miesiące

W Polsce działają też lokalni producenci sprzętu sieciowego, m.in.: Bitstream, Cel-Mar, Inveo, Lab-El, Energotest. A jako dodatkową grupę dostawców należy wymienić producentów i dystrybutorów okablowania, złączy i podobnych produktów - jak m.in. HARTING i Weidmüller.

Patrząc na nasze wcześniejsze opracowania poświęcone urządzeniom komunikacji sieciowej i Ethernetowi, nietrudno zauważyć, że firm zajmujących się tytułową tematyką jest coraz więcej. Dotyczy to też zwiększającej się liczby krajowych producentów specjalistycznych rozwiązań i dystrybutorów modułów komunikacyjnych do zastosowań w systemach embedded.

Ta duża liczba firm i wielka podaż produktów komunikacyjnych wskazują wyraźnie - Ethernet trafił nie tylko na dobre pod domowe strzechy, ale także pod dachy zakładów.

Robert Magdziak

Źródłem wszystkich danych przedstawionych w tabelach oraz na wykresach są wyniki uzyskane w badaniu ankietowym przeprowadzonym wśród producentów, dystrybutorów i innych firm działających w branży urządzeń komunikacji sieciowej w Polsce.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również