Sprzęt bezprzewodowy
W zastosowaniach przemysłowych komunikacja bezprzewodowa to głównie Wi-Fi, pozwalająca na proste przedłużenie Ethernetu przez kanały radiowe. Obecnie produkty w tym standardzie w zasadzie zdominowały rynek konsumencki i profesjonalny, jeżeli chodzi o bezprzewodową transmisję danych w lokalnych sieciach informatycznych. Poza Wi-Fi komunikacja przemysłowa korzysta jeszcze z łączy komórkowych i radiomodemów do tworzenia zapasowych traktów komunikacyjnych. Bluetooth to w omawianym obszarze rzadkość, a ZigBee to już technologia wręcz egzotyczna.
Ocena biznesu w 2016 roku dla urządzeń komunikacyjnych |
Główną zaletą Wi-Fi jest duża przepustowość zwłaszcza w sprzęcie pracującym na 5 GHz, dobra stabilność połączenia i niezły zasięg. To wszystko otrzymuje się za niewielką sumę i w szerokim asortymencie, przez co rozwiązania bezprzewodowe się szybko popularyzują w przemyśle. Warto zauważyć, że funkcjonalność wielu urządzeń komunikacyjnych przenika się i wszystkie podziały stają się nieostre.
Obroty dostawców urządzeń komunikacji sieciowej |
Switche przewodowe są integrowane z bezprzewodowym punktem dostępowym, porty przeznaczone do podłączenia kabla miedzianego uzupełnia się łączem optycznym. Bezprzewodowe są też serwery portów i moduły IO. Można też zauważyć, że wiele z omawianych produktów ma charakter komponentów standardowych, gdzie oferta rynku jest bardzo szeroka i praktycznie udaje się dobrać każdą kombinację.
Coraz więcej dostawców
Dostawców urządzeń komunikacyjnych można kategoryzować na różne sposoby, niemniej najbardziej przydatny wydaje się podział w zależności od stopnia specjalizacji w danej tematyce i rynkowego obszaru aktywności. Stąd silną pozycję na rynku mają duzi producenci zagraniczni aktywni na rynku przemysłowym, którzy mają w Polsce swoje biura.
Firmy te mają zazwyczaj szeroką i przekrojową ofertę urządzeń sieciowych, a zaliczyć do tej grupy można np. firmy Advantech, Antaira, Balluff , Murrelektronik, National Instruments, Phoenix Contact oraz Turck. Drugą grupę tworzą lokalni dystrybutorzy zajmujący się rynkiem przemysłowym, którzy specjalizują się w tematyce sieci przemysłowych, np. Astor, Dacpol, Guru, Elmark Automatyka, JM elektronik i inne.
Trzecią grupę firm działających na rynku stanowią tzw. dystrybutorzy katalogowi oraz podmioty, które dostarczają komponenty sieciowe, jednak te ostatnie nie są dla nich osią oferty, a jedynie jej uzupełnieniem. Takimi firmami są m.in. Gamma, Conrad, Elhurt, TME, RS Components i Farnell element14, Maritex, Soyter oraz Micros.
W Polsce działają też lokalni producenci sprzętu sieciowego, m.in.: Bitstream, Cel-Mar, Inveo, Lab-El, Energotest. A jako dodatkową grupę dostawców należy wymienić producentów i dystrybutorów okablowania, złączy i podobnych produktów - jak m.in. HARTING i Weidmüller.
Patrząc na nasze wcześniejsze opracowania poświęcone urządzeniom komunikacji sieciowej i Ethernetowi, nietrudno zauważyć, że firm zajmujących się tytułową tematyką jest coraz więcej. Dotyczy to też zwiększającej się liczby krajowych producentów specjalistycznych rozwiązań i dystrybutorów modułów komunikacyjnych do zastosowań w systemach embedded.
Ta duża liczba firm i wielka podaż produktów komunikacyjnych wskazują wyraźnie - Ethernet trafił nie tylko na dobre pod domowe strzechy, ale także pod dachy zakładów.
Robert Magdziak
Źródłem wszystkich danych przedstawionych w tabelach oraz na wykresach są wyniki uzyskane w badaniu ankietowym przeprowadzonym wśród producentów, dystrybutorów i innych firm działających w branży urządzeń komunikacji sieciowej w Polsce.