Dystrybutorzy i producenci

Rys. 9. Zestawienie najbardziej znanych producentów transformatorów w PolsceNa rysunku 8 pokazujemy, w których grupach towarowych jest największa konkurencja na rynku krajowym. Większość wskazań w ankietach padło na małe transformatory sieciowe, a następnie na transformatory toroidalne. Tworzą one grupę produktów popularnych, pojawiających się w wielu aplikacjach i urządzeniach i odpowiadającą im część rynku można uznać za największą.

Na kolejnej pozycji znalazła się grupa o nazwie zalewane, czyli innymi słowy, wszystkie podzespoły w wersjach hermetycznych, także toroidalne i małe sieciowe. W ten sposób znaczenie dwóch wymienionych wcześniej najważniejszych grup jest jeszcze większe. Kolejny rysunek przestawia naszą próbę oceny pozycji rynkowej krajowych firm produkcyjnych i marek zagranicznych obecnych na rynku polskim.

Zestawienie powstało w głosowaniu przeprowadzonym w ankietach, jakie wysyłamy do firm zajmujących się omawianą tematyką i dlatego powinno być odczytywane jako subiektywne zestawienie krajowych marek.

Rys. 10. Wyniki ankiety, w której pytaliśmy firmy o to, które czynniki oferty handlowej są w największym stopniu brane pod uwagę przez klientów przy wyborze dostawcy. Zielonym kolorem zaznaczyliśmy, że dane kryterium jest ważne, czerwonym, że nie. Źródło: ankieta redakcjiNajwięcej wskazań w ankietach padło na łódzką firmę Breve Tufvassons oraz na brzezińskiego Indela, co nie jest dla nikogo zaskoczeniem, gdyż obie firmy są obecne na rynku od wielu lat, wąsko specjalizując się w zakresie transformatorów sieciowych. Warto zauważyć, że ranking zawiera także firmy koncentrujące się na wytwarzaniu podzespołów bazujących na ferrytach, przeznaczonych do układów zasilania impulsowego, takie jak Feryster i ZPI Polfer. Niewątpliwie jest to znak, że produkty przeznaczone do systemów zasilania tworzą od strony produkcji w miarę spójną całość.

Rysunek 10 pokazuje zbiorcze zestawienie opinii zebranych w ankietach na temat, które kryteria oferty handlowej w zakresie transformatorów są dla klientów najważniejsze.

Oczywiście i zgodnie z przewidywaniami na pierwszym miejscu znalazła się cena, którą jako najważniejsze kryterium decydujące o zakupach wymieniło blisko 90% ankietowanych. To bardzo silne wskazanie, znacznie bardziej zarysowane niż w przypadku innych grup produktów. Drugie kryterium selekcji to jakość, co też wydaje się naturalne, natomiast wysoka pozycja marki producenta, na którą wskazało aż dwie trzecie specjalistów, jest pewnego rodzaju zaskoczeniem, gdyż zwykle w przypadku podzespołów elektronicznych znaczenie marki było znacznie słabsze.

Patrząc na wykres od dołu, komentarza wymaga jeszcze słabe znaczenie długości gwarancji. Wydaje się, że przy położeniu w produkcji ogromnego nacisku na jakość, producenci osiągają stan, w którym poziom reklamacji i zwrotów produktów uszkodzonych jest bardzo niski. Wtedy to, czy gwarancja trwa rok, czy dwa lata, ma mniejsze znaczenie, bo nic nie zmienia to z punktu widzenia potrzeb klienta.

Roman Gerek

Kierownik sprzedaży w firmie Indel

  • Co ciekawego dzieje się na rynku od strony produktów?

W ostatnim czasie wprowadziliśmy wiele nowości, takich jak transformatory o mniejszych wymiarach, wersje o większej mocy, transformatory hermetyczne do basenów, wysokonapięciowe do neonów i wiele innych. Z naszych obserwacji wynika, że klienci coraz częściej stosują transformatory w obudowach – zalewane, najmniejszych mocy do 10VA, które są najbardziej niezawodne i najprostsze w montażu. Jednym z impulsów podniesienia jakości produktów było wprowadzenie dyrektywy RoHS, co spowodowało, że wielu producentów zainwestowało w park maszynowy.

  • Co można powiedzieć o koniunkturze na rynku?

W obecnych czasach spowolnienie gospodarcze nie jest tak bardzo odczuwalne z punktu widzenia dużych firm, duża liczba klientów dość stabilnie podtrzymuje zakupy transformatorów. Jak zawsze negatywnymi czynnikami są spekulacje giełdowe dotyczące cen miedzi.

Pozytywnym zjawiskiem jest tendencja do wycofywania się w niektórych kanałach dystrybucji elektroniki i elektrotechniki z produktów chińskich.

  • Jak wygląda krajowy rynek transformatorów?

Według moich szacunków, w Polsce jest ok. 70–80 firm produkujących transformatory, z czego zaledwie 10 wykonuje produkcję profesjonalnie, 15–20 to firmy klasy średniej, a reszta to tak zwane firmy garażowe. Udział producentów krajowych w rynku jest dominujący i wynosi 80–90%.

  • Jaki jest wypływ rosnącej popularności zasilaczy impulsowych na rynek transformatorów?

Dla niektórych firm specjalizujących się w transformatorach do zasilaczy wtyczkowych, gdzie kryterium była tylko cena, zasilacze impulsowe są bardzo dużą konkurencją i w ostatnich latach firmy te zanotowały duży spadek produkcji. Należy jednak pamiętać, że zasilacze te są najczęściej importowane w komplecie z urządzeniami, których się w Polsce prawie nie produkuje, w związku z tym w sumie nie stanowią aż tak bardzo odczuwalnej konkurencji dla transformatorów.

  • Jaki wpływ na rynek mają producenci chińscy?

Zdaniem niektórych producentów wyroby chińskie popsuły rynek niską ceną i złą jakością, w zakresie średnich i dużych serii produkcyjnych, których w Polsce nie jest dużo. Na szczęście klienci nauczeni doświadczeniem wracają do wypróbowanych i sprawdzonych typów transformatorów i zasilaczy, licząc się bardziej z jakością obsługi, fachowością, rzetelnością, niż tylko i wyłącznie ceną.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również