Wyświetlacze. Polscy producenci i dystrybutorzy

Coraz więcej urządzeń i systemów wykorzystuje sterowanie mikroprocesorowe i w konsekwencji ma wbudowaną klawiaturę i wyświetlacz. Proces ten jest skutkiem wielu czynników, do których można zaliczyć malejące ceny mikrokontrolerów, ograniczenia nakładane przez ciągłą miniaturyzację lub rosnącą złożoność techniczną i funkcjonalną. Tytułowy element jest również od lat atrybutem nowoczesności i cechą współczesnego wzornictwa przemysłowego, które traktuje ten element, jako charakterystyczny a nawet nadrzędny element koncepcji produktu.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Wyświetlacze wielkoformatowe

Wystarczy pójść do większego centrum handlowego, aby przekonać się, w jak wielkim stopniu dostępność nowych typów wyświetlaczy zmienia dzisiaj rynek reklamy. W wielu witrynach sklepowych montuje sie także klasyczne telewizory LCD, które pełniąc rolę wyświetlaczy reklamowych, szybko stają się głównym nośnikiem reklamy wewnątrz budynków.

Ekrany działające na zewnątrz budynków, a więc będące pod wpływem narażeń klimatycznych i eksploatowane w warunkach silnego nasłonecznienia, nie mogą zostać wykonane z wykorzystaniem tanich telewizorów, co stwarza rynkowe możliwości wielu producentom zajmującym się produkcją wyświetlaczy wielkoformatowych i tablic reklamowych bazujących na mozaice kolorowych diod LED wysokiej jasności. Powyżej 46 cali przekątnej ekranu i w warunkach, kiedy wymagana jest wysoka jasność pozwalająca na obserwację w bezpośrednim oświetleniu słonecznym, na razie nie ma innej alternatywy.

W kraju działa wiele małych i średnich firm wykonujących na zamówienie wyświetlacze wielkoformatowe bazujące na LED-ach. Znajdują one zastosowanie w reklamie zewnętrznej, trafiają do systemów informacyjnych w transporcie, urzędach, systemach informacji drogowej, są używane do wizualizacji na targach, wystawach, dworcach, lotniskach, a nawet pełnią rolę modułowych systemów prezentacji (telebimów) na imprezach masowych.

Mozaika LED to także technologia pozwalająca na budowę ekranów o rozmiarach wynoszących nawet wiele metrów kwadratowych. Niewątpliwie sukces rynkowy takich produktów wynika z dobrej dostępności na rynku diod o wysokiej jasności, coraz niższych cen i wysokiej trwałości ograniczającej tempo degradacji struktur, co kiedyś było problemem. Elementy te są najczęściej konstruowane na bazie podzespołów dyskretnych, ale należy oczekiwać, że w miarę ewolucji rynku pojawią się też standardowe wersje modułowe. Dobry rozwój rynku wyświetlaczy wielkoformatowych, a zwłaszcza wersji opartych o diody RGB, to w dużej mierze pochodna dobrej dostępności kontrolerów scalonych do sterowania i zarządzania pracą łańcuchów diod oraz dużej wydajności świetlnej pozwalającej na ograniczenie poboru mocy.

Spis treści
Powiązane treści
Wyświetlacze LCD - dane jak na dłoni
Ropla Elektronik – twój dostawca wyświetlaczy LCD i LED
Nowa oferta wyświetlaczy LCD TFT o długiej dostępności
Wyświetlacze ciekłokrystaliczne Ampire w ofercie firmy Gamma
Technologie wizualizacji danych
Mikrowyświetlacze - przyszłość rynku
Firma LG Display wprowadza najcieńszy na świecie panel LCD Full HD do smartfonów
Nowe technologie i szeroka oferta podstawą szybkiego rozwoju rynku wyświetlaczy
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
Komponenty
Komponenty indukcyjne
Produkcja elektroniki
Narzędzia ręczne i wyposażenie warsztatowe
PCB
Obwody drukowane
Produkcja elektroniki
Sprzęt i usługi do produkcji małoseryjnej/prototypowej
Elektromechanika
Złącza przemysłowe i energoelektroniczne
Komponenty
Obudowy i szafy dla elektroniki i przemysłu
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów