Wyświetlacze. Polscy producenci i dystrybutorzy

Coraz więcej urządzeń i systemów wykorzystuje sterowanie mikroprocesorowe i w konsekwencji ma wbudowaną klawiaturę i wyświetlacz. Proces ten jest skutkiem wielu czynników, do których można zaliczyć malejące ceny mikrokontrolerów, ograniczenia nakładane przez ciągłą miniaturyzację lub rosnącą złożoność techniczną i funkcjonalną. Tytułowy element jest również od lat atrybutem nowoczesności i cechą współczesnego wzornictwa przemysłowego, które traktuje ten element, jako charakterystyczny a nawet nadrzędny element koncepcji produktu.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

OLED, e-paper i inne nowości

Wyświetlacze do prezentacji elektronicznej prasy i książek typu e-paper, a więc elementy bazujące na czułym na pole elektrostatyczne tonerze, mimo wielu zapowiedzi wciąż zaliczają się do technologii, która w zasadzie jest już dostępna i gotowa do masowej produkcji, tylko nie wchodzi na rynek. Podobną sytuację mamy w ogniwach paliwowych, które zapowiada się od wielu lat, pokazuje prototypy na targach, ale żadnemu producentowi nie udało się ich finalnie dopracować.

Znacznie lepiej jest z wyświetlaczami OLED, których wejście na rynek też się przedłużyło, ale faktem jest, że elementy te pojawiają się u dostawców w postaci próbek inżynierskich i pierwszych serii np. u Farnella i Digi-Keya. Tymczasem OLED-y dostępne są w postaci modułów graficznych o niewielkich przekątnych, do kilku cali. Podobno niektórzy producenci planują produkcję modułów alfanumerycznych OLED w postaci zamienników dla popularnych LCD, ale na razie w ofertach i nowościach ich nie ma. Ceny są dość wysokie (około 150 zł za 2-calowy moduł graficzny AM-OLED), niemniej należy oczekiwać szybkiego upowszechnienia się tych podzespołów i w konsekwencji spadku cen. Ostrożność we wprowadzaniu nowej technologii wydaje się być też konsekwencją wcześniejszych porażek, do których można zaliczyć niewypał w postaci przejściowej technologii P-LED, o właściwościach zbliżonych do OLED, ale bazującej na polimerach.

Wyświetlacze OLED wyróżniają się tym, że nie wymagają podświetlenia i działają tu w podobny sposób, jak wyświetlacze próżniowe. W porównaniu do tych ostatnich są o wiele lżejsze i cieńsze, dlatego można je stosować w urządzeniach przenośnych. Pobierają też o wiele mniej energii, która w rozwiązaniach tradycyjnych jest zużywana głównie na podświetlenie. W odróżnieniu od wyświetlaczy LCD OLED-y mają o wiele większą szybkość działania, wysoką jasność i zapewniają duży kontrast oraz szeroki kąt patrzenia.

Rozwój rynku produktów OLED i spadek cen mogą w przyszłości zburzyć istniejący układ sił pomiędzy poszczególnymi grupami produktów i okazać się gwoździem do trumny dla wyświetlaczy próżniowych VFD. Dlatego firmy wnikliwie obserwują rozwój rynku OLED. Penetracja nowych rozwiązań wspierana jest za pomocą produktów zgodnych programowo i mechanicznie ze starszymi wyświetlaczami, za pomocą których konstruktorzy mogą dokonać zmiany w istniejących produktach bez żadnego nakładu pracy. Takie odświeżanie konstrukcji urządzeń z wykorzystaniem nowego wyświetlacza jest bardzo popularne i nie tylko w Polsce.

Spis treści
Powiązane treści
Wyświetlacze LCD - dane jak na dłoni
Ropla Elektronik – twój dostawca wyświetlaczy LCD i LED
Nowa oferta wyświetlaczy LCD TFT o długiej dostępności
Wyświetlacze ciekłokrystaliczne Ampire w ofercie firmy Gamma
Technologie wizualizacji danych
Mikrowyświetlacze - przyszłość rynku
Firma LG Display wprowadza najcieńszy na świecie panel LCD Full HD do smartfonów
Nowe technologie i szeroka oferta podstawą szybkiego rozwoju rynku wyświetlaczy
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
Projektowanie i badania
Projektowanie elektroniki
Komunikacja
Moduły do komunikacji bezprzewodowej
Pomiary
Aparatura do badań precompliance
Komunikacja
RFID, NFC, czyli zdalna identyfikacja
Zasilanie
Podzespoły półprzewodnikowe dużej mocy
Produkcja elektroniki
Chemia i materiały do produkcji elektroniki
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Targi zagraniczne
Międzynarodowa wystawa i warsztaty na temat kompatybilności elektromagnetycznej EMV 2025
Statyczne
Logowanie
Targi krajowe
Warsaw Industry Week 2025 - 9. edycja
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów