Wymagania nieustannie rosną

Stale zwiększające się wymagania klientów, coraz większe oczekiwania użytkowników elektroniki w stosunku do parametrów technicznych i funkcjonalności urządzeń wymuszają rozbudowę ofert o liczne chipy specjalizowane. Nie ma innej drogi, aby zapewnić spełnienie wszystkich wymagań w jednym produkcie.

Struktura obrotów z mikrokontrolerów i narzędzi projektowych w 2018 r.
 
Na wykresie pokazano zestawienie obrotów ze sprzedaży mikrokontrolerów przez dystrybutorów podzespołów elektronicznych. Jak widać, nie ma dominującej grupy ani też nie da się wysnuć na podstawie zaprezentowanych danych wniosków na temat tego, jaki potencjał biznesowy mają te elementy. Raczej widać, że obroty są pochodną wielkości firmy i jej profilu produktowego.

Rozbudowane peryferia wymagają wielu pinów w obudowie, więc czasem ograniczają możliwości miniaturyzacji. Duża struktura półprzewodnikowa, a więc chip z pojemną pamięcią i pełnym zestawem peryferiów, jest też drogi. Duża wydajność zwykle zaprzecza oszczędności energii, dlatego wybór mikrokontrolera, nawet w obrębie jednego producenta lub rodziny, to nieustanny kompromis.

Szeroka oferta sprzyja inercji

 
Tabela 1. Przegląd dostawców mikrokontrolerów i narzędzi projektowych

Negatywnym czynnikiem dla szybko rozwijającego się rynku jest to, że produkty mało popularne wypadają z produkcji. Koniec wytwarzania następuje też szybciej, gdy w ofercie pojawi się podobna, ale lepsza jednostka. W rzeczywistości takich problemów jest znacznie więcej, stąd wiele firm wiąże się z danym producentem mikrokontrolerów i konkretną architekturą na długo.

Inżynierska inercja negatywnie tym samym wpływa na tempo rozwoju rynku, ale nie należy postrzegać tego zjawiska pejoratywnie. Wyszukiwanie nowych rozwiązań, testy, tworzenie środowiska pracy z nowymi rozwiązaniami, narzędzia, oprogramowanie i co chyba jest najważniejsze - wiedza i znajomość danego rozwiązania, mają wartość materialną. Poszukiwanie nowych rozwiązań w zakresie mikrokontrolerów musi być podbudowane solidną argumentacją, np. tym, że to, z czego firma korzysta aktualnie, nie jest wystarczające lub korzyści z nowej platformy będą wymiernie duże.

Skutek jest taki, że firmy zazwyczaj w nowych projektach zostają ze znaną sobie rodziną mikrokontrolerów danego producenta - starają się modernizować produkty w znanej sobie architekturze i zestawie oprogramowania.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również