Wsparcie techniczne zawsze jest potrzebne

Producenci i dystrybutorzy rozumieją rozterki producentów elektroniki oraz ich ciągłe problemy z brakiem czasu i starają się wspierać każde działanie, za którym kryje się realna chęć rozwoju. Darmowe próbki chipów to standardowe minimum, ale miniaturowe obudowy chipów (zwłaszcza te bezwyprowadzeniowe) oraz konieczność posłużenia się procesem SMT w montażu nawet jednej sztuki powodują, że najlepszą platformą do testów nowych rozwiązań są płytki startowe.

W ostatnich pięciu latach w tym obszarze zaszły ogromne zmiany, a liczba zestawów dostępnych na rynku jest liczona w tysiącach. W praktyce każdy nowy chip o charakterze systemowym (a więc bardziej złożony) oraz inne układy w małych obudowach, np. bezwyprowadzeniowych, są wprowadzane na rynek razem z zestawem projektowym.

Koniunktura na rynku w I poł. 2019 roku
 
Aktualna koniunktura na rynku oceniona została na minimalnie słabszą w porównaniu do wyników za cały 2018 rok, niemniej cały czas warunki biznesowe są ogólnie dobre. Rynek półprzewodników podąża za tym, co dzieje się w gospodarce i trudno nie dostrzec tego, że ogólny wydźwięk dość dobrze się pokrywa. To, czy warunki są dobre, czy zadowalając, to także kwestia oczekiwań lub też indywidualnej oceny rzeczywistości przez pytane osoby. W takim kontekście wykres jest jedynie wskazówką, co dzieje się na rynku bez wartościowania ilościowego.

Płytki startowe są często traktowane tak samo jak próbki, a więc rozdawane na seminariach, przekazywane klientom w ramach wsparcia technicznego. Ogólnie ma to sens, bo w dzisiejszej sytuacji, gdy czas staje się największym dobrem w pracy inżynierskiej, każde działanie, które go oszczędza i sprawia, że nie trzeba zaczynać od zera, jest doceniane.

Interesujący, pomysłowy i bogato wyposażony zestaw, zawierający mikrokontroler, układ komunikacyjny, czujniki, wyświetlacz, jest niczym magnes przyciągający uwagę. Otrzymana za darmo płytka startowa nierzadko jest przyczyną zainteresowania daną architekturą studentów i pracowników biur projektowych, którzy później mogą podjąć decyzję o większym zaangażowaniu właśnie w tym, znanym już kierunku.

Najważniejsze kierunki rozwoju funkcjonalności mikrokontrolerów
 
Lista najważniejszych funkcjonalności mikrokontrolerów branych przy wyborze układu i oczekiwanych w nowych wersjach otwierają te związane z zapewnieniem niskiego poboru mocy, a dalej łatwością komunikacji, możliwością skalowania projektów dzięki zgodności pinowej i programowej oraz dostępności oprogramowania i bibliotek. Duża wydajność jest istotna, ale nie jest najważniejsza i wyraźnie ustępuje wielu innym funkcjom. Cena też jest oczywiście ważna. Patrząc z perspektywy, widzi się, że w wyborze mikrokontrolera liczy się utylitarność, czyli najlepszy stosunek możliwości do ceny.

Warto zauważyć, że zestawy projektowe, nawet te darmowe lub oferowane za symboliczne sumy, mają całkiem spore możliwości. Producenci dotują takie konstrukcje, instalując tam kosztowne elementy, takie jak FPGA lub nowoczesne czujniki MEMS itp. Przy wykorzystaniu projektów referencyjnych, narzędzi i oprogramowania dostarczanego przez producentów ryzyko niepowodzenia jest minimalne.

Dostępność narzędzi projektowych oraz nowości ze świata mikrokontrolerów dostrzegli dystrybutorzy katalogowi. W ostatnich trzech latach wszystkie firmy tego typu znacznie rozbudowały swoje oferty, nawiązały współpracę z producentami narzędzi i zaczęły je intensywnie promować. To znak, że na mikrokontrolery patrzy się przez pryzmat narzędzi, a nie chipów.

Mateusz Choromański

Solution Field Application Engineer Arrow Electronics

  • Jakie są oczekiwania klientów w stosunku do dostawcy mikrokontrolerów?

Według mnie klienci przede wszystkich oczekują wysokiej jakości produktu, co rozumiem nie tylko przez niezawodność układu, ale także przez wysoką jakość dokumentacji i narzędzi deweloperskich. Jeśli dokumentacja jest czytelna i dobrze przygotowana, zazwyczaj nie ma potrzeby uzyskiwania pomocy bezpośrednio od producenta.

Oczywiście warto mieć taką możliwość w przypadku niestandardowych zapytań związanych np. z pisaniem oprogramowania. Jakość środowiska deweloperskiego jest również bardzo ważna, bo błędne lub niewygodnie działanie środowiska potrafi skutecznie zrazić inżynierów wykonujących pierwsze podejście do nowego układu. Kilku producentów oferuje przykładowo darmowy kompilator Keil dla określonych rodzin mikrokontrolerów, co jest bardzo pożądanym zjawiskiem i wyróżnia producenta pośród innych propozycji.

Istotna jest także dostępność zestawów rozwojowych + możliwość zorganizowania próbek w szybkim czasie. W Arrow dysponujemy magazynem do wypożyczania zestawów rozwojowych zwanym TestDrive oraz sklepem internetowym arrow.com, który wspiera nas w organizowaniu tych rzeczy. Z perspektywy logistycznej na pewno ważnych jest kilka kryteriów: utrzymujące się ceny w czasie życia projektu klienta, długookresowa dostępność, czas dostawy, na który klienci teraz na to bardzo zwracają uwagę po zeszłorocznych alokacjach u niektórych producentów.

Zaryzykowałbym stwierdzenie, że cena nie jest podstawowym wyznacznikiem przy wyborze mikrokontrolera. Ceny układów znacząco spadły i różnice, czasem w wielkości kilku groszy, nie mają już takiego znaczenia jak czas potrzebny do wdrożenia rozwiązania na rynek.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również